»Žitovi silosi in mlin so del ljubljanske zgodovine, zato smo jih pred rušenjem dokumentirali od znotraj in od zunaj,« je načrte pojasnil podjetnik Ivo Boscarol. Ta je izpostavil, da se zavedajo zgodovinskega pomena objektov iz leta 1961, zato so dokumentirali obstoječe objekte, tudi s posnetki iz zraka in 3D-modeli. Zgodovini in prihodnosti so posvetili tudi posebno spletno stran.

Družba Xpro je razvila in izdelala napravo, s katero bo mogoče v živo spremljati rušenje. »Razvili smo posebne kovčke s kamerami, ki jih lahko premikamo po gradbišču. To smo razvili posebej za družbo Boscarol, januarja pa bomo pripravili tudi aplikacijo,« je povedal Leo Oblak iz družbe Xpro. 

Pred odločitvijo za rušenje so opravili temeljito analizo, ali bi bilo mogoče obstoječe objekte vključiti v načrtovano gradnjo več kot 1000 stanovanj. Trenutno je zasnova še na ravni konceptov, čakajo pa tudi na spremembo podrobnega občinskega načrta. Bodo pa pri zasnovi sledili konceptu »pametnega mesta.« Rušenje opravlja družba Dolinšek transport. Boscarol je ob tem povedal, da so se odločili za domačega izvajalca, čeprav njihova ponudba ni bila najcenejša. 

Boscarol je napovedal tudi prenovo objekta Kolosej, ki se bo preimenoval v kompleks Odiseja. Časovnica se je letos že nekajkrat premaknila, je pa Boscarol zagotovil, da bodo Odisejo odprli po novem letu.

Ivo Boscarol pravi, da želijo na zemljišču, ki so ga leta 2022 kupili od družbe Žito v lasti hrvaške Podravke, srednjeročno objekte, ki se jih da revitalizirati, obdržali in jih namenili za storitvene dejavnosti. Najprej bo med drugim prenovljen lokal McDonald's, postavljene bodo polnilnice za električna vozila in paketomat Pošte Slovenije.

Za kompleks, v katerem so bili med drugim poslovni prostori družbe Žito ter žitni silosi in mlin, so proučevali možnosti nadaljnje uporabe, denimo za hranilnike električne energije ali stanovanja, a gradnja ne ustreza standardom za takšno uporabo. Zato so se jih odločili porušiti. A ker imajo objekti, v katerih je skupno 135 celic, v katerih je bilo mogoče skladiščiti skupno 66.000 ton žita, po Boscarolovih besedah zgodovinsko vrednost, jim posvečajo veliko pozornosti.

Na območju bi lahko bilo torej 1000 stanovanj, 3000 parkirnih mest, za 40.000 kvadratnih metrov poslovnih prostorov, med drugim dodatne hotelske zmogljivosti, pa veliko površin za preživljanje prostega časa, rekreacijo in zabavo, je nanizala. Skupna bruto etažna površina bi lahko znašala 290.000 kvadratnih metrov.

Boscarol je v preteklosti napovedoval, da bodo stanovanja stala po 3000 evrov na kvadratni meter. Danes je dejal, da morda cena na koncu ne bo takšna, da pa bo razmerje do ostalih stanovanj, kot je sedaj s 3000 evri razmeroma ugodno, tudi takrat približno enako.

"Ne mislimo delati luksuznih stanovanj, ampak prijazno sosesko, dostopno vsem," je poudaril.

S porušitvijo silosov se bo sprostilo skoraj 20.000 kvadratnih metrov zemljišča, ki bi ga lahko, kot je dejala Čertalič, najprej morda namenili za parkirišča za bližnjo stavbo nekdanjega multikina Kolosej, ki je prav tako v Boscarolovi lasti. Obnova objekta, ki se bo po novem imenoval Odiseja, je v teku in po Boscarolovih besedah bi lahko poslopje, v katerem bodo predvidoma kinodvorane ter prostori za koncerte in kongresno dejavnost, odprli po novem letu.

V družbi BTC Boscarolove načrte podpirajo. Kot je dejal predsednik upravnega odbora BTC Jože Mermal, bo projekt prispeval k izboljšanju kakovosti bivanja na območju. Šmartinska cesta ima po njegovih besedah trenutno v Ljubljani največji razvojni potencial, z ureditvijo nekdanjega območja Žita in že urejenimi dovozi z obvoznice pa bo Ljubljana dobila vzhodna vrata, je dodal.

Priporočamo