Tudi letos lahko starši izbirajo med petnajstimi subvencioniranimi poletnimi počitniškimi programi, tako športnimi kot umetniškimi. Vsi organizatorji počitniških programov pripravljajo razgibano dnevno dogajanje.

V Dagibi, zavodu za izobraževanje in umetniško ustvarjanje, se bodo otroci denimo lahko družili na delavnicah animiranih filmov, lutk, stripov in giba. Vse od glasbenih, gledaliških in likovnih pa do športnih dejavnosti pripravljajo v Društvu katoliških pedagogov Slovenije. Kot geslo letošnjih programov so na svoji strani izpostavili: »Oživimo ljudsko izročilo.« Aktivnosti, ki jih bodo izvajali pri Društvu za kulturo inkluzije, pa so zasnovali na treh glavnih stebrih: gibanje in učenje skozi gib, likovno izražanje ter kulturno-umetniško doživljanje. V Plesnem klubu Bolero načrtujejo različne tedenske vsebinske tematike, kot je teden poklicev, pustolovščin in čarovnij.

Medgeneracijsko varstvo

»Trudimo se, da je velik del programa izpeljan zunaj, v naravi,« so zapisali v Smučarskem društvu Novinar. Njihov program sestavljajo predvsem športne vsebine, popestrile ga bodo različne delavnice. Podobno bo šport osrednja dejavnost pri varstvu, ki ga organizira Športno društvo ABC. V Društvu Salezijanski mladinski center Rakovnik bodo imeli otroci na razpolago tri termine, pri čemer bosta prvi in drugi teden ustvarjalno obarvana, tretji pa bo namenjen športu. Športno-kulturno društvo Pom-pon 2000 pa ponuja šest terminov, ki bodo potekali v LDT, plesnem in rekreacijskem centru.

Osnove programiranja, ustvarjanje digitalnih vsebin in podobno bodo otroci lahko spoznali v Zavodu za medgeneracijsko sodelovanje Simbioza Genesis Ljubljana. V socialnem podjetju Zavod Aktivna starost pa okvirni program med drugim vsebuje vožnje z ladjico, obisk plezalnega centra in medgeneracijsko povezovanje.

Po podatkih na spletni strani MOL bodo starši za varstvo odšteli deset evrov na dan. Dnevno bo varstvo trajalo devet ur ter bo vključevalo kosilo in dve malici.

Pri Zvezi prijateljev mladine Ljubljana Šiška in Ljubljana Center otrokom omogočajo dejavnosti, kot so potepanje po naravi in časovne pustolovščine. Ustvarjalne in aktivno preživete počitnice bodo organizirali tudi v Zvezi prijateljev mladine Ljubljana Vič - Rudnik in v Društvu prijateljev mladine Dravlje. Točne informacije o poteku posameznih programov si je mogoče prebrati na spletnih straneh izvajalcev.

15 programov sofinancira MOL. 10 € stane dnevno varstvo. 9 ur ​traja dnevno varstvo.

Pomemben datum, ki si ga morajo zapomniti starši, je 6. maj, ko se bodo ob sedmi uri zjutraj začele prijave na počitniško varstvo. Prijave bodo sprejemali na straneh posameznih organizatorjev. Kot vsako leto pričakujejo naval. »Ko bo za posamezen teden prekoračeno število prijav, prijava ne bo več mogoča in spletna prijavnica ne bo več aktivna,« so zapisali na spletni strani Plesnega kluba Ples Ples, kjer bodo otroci poleg plesnih in likovnih delavnic obiskali zunanje institucije in jezikovno šolo Bilingua. V posamezen program počitniškega varstva pa je otrok lahko vključen največ dva tedna. Po podatkih na spletni strani MOL bodo starši za varstvo odšteli deset evrov na dan. Dnevno bo varstvo trajalo devet ur ter bo vključevalo kosilo in dve malici.

Komu je namenjeno subvencionirano počitniško varstvo?

Programi so namenjeni otrokom, ki v letošnjem šolskem letu zaključujejo 1., 2., 3., 4. ali 5. razred in imajo stalno prebivališče v Mestni občini Ljubljana. Programi so namenjeni tudi mladostnikom do 18. leta s posebnimi potrebami, če izvajalec lahko zagotovi strokovno in varno izvedbo. Varstvo je omogočeno tudi otrokom družin brez stalnega bivališča v MOL, ki živijo v študentskih domovih v Ljubljani, če otroci obiskujejo osnovno šolo v Ljubljani. Omejeno število mest je namenjeno socialno ogroženim otrokom, za katere je varstvo v celoti brezplačno. Koliko mest v posameznem programu je namenjenih socialno ogroženim otrokom, je navedeno v seznamu ponudnikov na spletni strani mestne občine.

Priporočamo