Konzorcij družb SŽ – Železniško gradbeno podjetje, Kolektor Igin, CGP in GH Holding je po naročilu direkcije za infrastrukturo lani oktobra začel z gradnjo nove železniške postaje Ljubljana, ki bo na stebrih stala nad tiri. Gradnja vključuje tudi preureditev sheme peronov in tirov ter razširitev Vilharjevega podhoda. Pogodbena vrednost gradnje tega projekta je nekaj manj kot 244 milijonov evrov z davkom na dodano vrednost, gradnja pa naj bi bila zaključena v drugi polovici leta 2026.

 

gradnja nove železniške postaje Ljubljana

Nova železniška postaja bo skupaj z novo avtobusno postajo tvorila Potniški center Ljubljana. Foto: Vanja Brkić

- 01.04.2025 - ogled nadgradnje železniške postaje Ljubljana - gradnja, gradbišče, železnica, delavec, politika, minister župan//FOTO: Jaka Gasar

Zgradili bodo nove perone in preuredili tirno infrastrukturo. Foto: Jaka Gasar

Benjamin Bogovič iz družbe DRI je povedal, da bo po zaključku gradnje na območju glavne postaje 13 železniških tirov. Od tega dva ne bosta imela peronov, saj bosta namenjena tovornemu prometu, ki se na območju postaje ne bo ustavljal. Na teh dveh tirih bodo vlaki vozili s hitrostjo 80 kilometrov na uro. Na preostalih tirih, ki bodo peronizirani, pa bodo vlaki lahko vozili največ s hitrostjo 50 kilometrov na uro, je dodal Bogovič. Na spodnjem posnetku so videti že prvi novi peroni.


Kdaj se bo začela gradnja avtobusne postaje?

Generalni direktor Slovenskih železnic Dušan Mes pričakuje, da bodo gradbeno dovoljenje za avtobusno postajo pridobili sredi maja, sama gradnja pa bi se nato lahko začela v jesenskih mesecih, je ocenil. Bo trenutnem terminskem načrtu bi bila gradnja avtobusne postaje zaključena v letu 2027.

Nova ljubljanska železniška postaja bo stala na stebrih približno deset metrov nad tiri in bo prek povezave z novo avtobusno postajo ob Vilharjevi cesti Ljubljančanom nudila novo varno prečkanje železniških tirov, ki predstavljajo prostorsko oviro med središčem mesta in Bežigradom. Nad tiri je predvidena gradnja dveh etaž. Bogovič je pojasnil, da bo v nižji etaži urejen prostor za prodajo kart, čakalnica, sanitarije in drugi programi za potnike.

»V višji etaži pa bodo prostori za šefa postaje, prometnike, varnostnike oziroma za druge službe, ki skrbijo za operativno delovanje železniške postaje,« je dejal Bogovič. V sklopu tega projekta je predvidena tudi gradnja sončne elektrarne, ki pa bo izgledala nekoliko drugače, kot smo vajeni. Na streho postaje ne bodo pritrjeni solarni paneli, temveč bodo znotraj steklene strehe integrirani elementi za proizvodnjo električne energije. Kljub temu pa bo streha toliko presojna, da bo svetloba skozi njo lahko prehajala v prostore spodaj, je še dodal Bogovič. Če bo čez čas padla odločitev, da bi tire na glavni železniški postaji nekoč vendarle spravili pod zemljo, bo to kljub stebrom, na katerih bo stala postajna dvorana, še vedno mogoče, je zagotovil Bogovič.

244 milijonov evrov je težka pogodba za gradnjo nove glavne železniške postaje v Ljubljani.

Prenova železniške postaje

Železniška postaja bo z novo avtobusno postajo tvorila Potniški center Ljubljana. Foto: Jaka Gasar

Prenova železniške postaje

Gradnja nove železniške postaje v Ljubljani. Foto: Jaka Gasar

Ob Vilharjevi cesti trenutno ni v izgradnji le železniška postaja. Pri križišču Dunajske in Vilharjeve družba Mendota invest v lasti madžarske banke OTP gradi severni del projekta Emonika City Center, na območju med Vilharjevim podhodom in stanovanjsko stavbo Situla pa družba Corwin gradi poslovni objekt Vilharia. Zaradi tega je potrebno precej usklajevanja z investitorji na sosednjih zemljiščih. 

Prenova železniške postaje

Kljub gradbenim delom nadgradnja železniške postaje poteka ob deloma oviranem železniškem prometu. Foto: Jaka Gasar

- 01.04.2025 - ogled nadgradnje železniške postaje Ljubljana - gradnja, gradbišče, železnica, delavec, politika, minister župan//FOTO: Jaka Gasar

Streha novega, širšega Vilharjevega podhoda bo deloma zastekljena, da bo podhod čim bolje svetel. Foto: Jaka Gasar

Na spodnjem posnetku je videti gradbena jama, kjer poteka gradnja zaklonišča. To bo imelo dve etaži, in sicer bo ena namenjena potrebam nove železniške postaje, druga pa novi avtobusni postaji ob Vilharjevi, ki pa je Slovenske železnice še niso začele graditi. V vsaki od etaž zaklonišča bo prostora za 300 ljudi. Na spodnjem posnetku so videti tudi stebri severne podpore, na katerih bo stal nov nadhod s postajno dvorano. Predvidene so skupno tri podpore s po več stebri. 

 

Del Vilharjevega podhoda so gradbeni delavci že povsem porušili, saj bodo zgradili dvakrat širši podhod. Gradnja tega bo potekala po delih, zato da bodo potniki in občani tudi med gradnjo območje železniške postaje lahko varno prečkali. Ko bo podhod v celoti zaključen, bodo kolesarji dobili dvosmerno kolesarsko stezo in bodo pod tiri varno, pa tudi precej bolj udobno, vozili z Bežigrada v center oziroma obratno. V podhodu direkcija za infrastrukturo načrtuje tudi ureditev kolesarnic. Streha novega podhoda bo deloma zastekljena, da bo podhod čim bolje svetel.

Tik ob stičišču Vilharjevega podhoda in Vilharjeve ceste pa se trenutno šele projektira tako imenovana železničarska plaza. Prek nje naj bi se Vilharjev podhod navezoval na bodočo avtobusno postajo, ki bo imela v prvi kleti kolesarnico za več kot 2100 koles, in tudi s poslovno stavbo Vilharia, ki jo neposredno ob podhodu gradi slovaška družba Corwin.

 

 

Priporočamo