Ni naključje, da v tem tednu, ko je skorajda ves tukajšnji založniški in bralski svet usmerjen k 40. Slovenskemu knjižnemu sejmu (SKS), ki se odvija na Gospodarskem razstavišču, v butični knjigarni neodvisne majhne založbe VigeVageKnjige potekajo sklepna dejanja obnove prostora za izbrane knjige. Odprtje knjigarne se bo z literarnim in glasbenim programom odvijalo danes od 18. ure vse do polnoči. Najprej bo na sporedu otroška predstava, sledila pa bosta veliko pesniško branje in koncert skupine Bossa de Novo.
Z določitvijo dneva otvoritve je sporočilo knjigarne Šiškla jasno, če poudarimo, da se je založba VigeVageKnjige letos odločila, da se ne udeleži knjižnega sejma, in obenem spomnimo, da glavna in odgovorna urednica te neodvisne založbe Anja Zag Golob že nekaj let opozarja, da si majhne založbe zaradi visoke cene najema sejemske stojnice in drugih nujnih stroškov sodelovanje na SKS težko privoščijo, pri tem pa so še potisnjene na rob sejemskega prostora in dogajanja. Izpostavlja tudi, da so nevzdržni sejemski pogoji letos še slabši in tako je sporočilo ob današnjem odprtju Šiškle, kot pravi sogovornica, več kot jasno, dodatno pojasnjevanje nima smisla, saj bi to bilo, kot če bi razlagala vic. »Lahko pa ob tem le še dam manjši namig, in sicer, da naša otvoritev nosi naslov SeKSiafterparty. V kratico knjižnega sejma smo vrnili dva samoglasnika, ostalo pa je prepuščeno domišljiji,« dodaja Anja Zag Golob.
Več kot tisoč izbranih naslovov
V prenovljeni in večji knjigarni Šiškla, ki ima prostore v pritličju šišenske stolpnice na Runkovi 2, bo nasprotno od njene predhodnice, kjer so ponujali le izdaje založbe VigeVageKnjige, sedaj kuriran izbor več kot 1000 naslovov okoli 50 majhnih in mikro slovenskih založb. »Na voljo bo lepa bera izdaj iz zadnjih let skoraj vseh relevantnih malih in mikro založb ter nekaterih samozaložnikov in samozaložnic. Pri tem bo del ene od polic namenjen tudi prevodom slovenskih avtorjev in avtoric v tuje jezike,« je ponudbo nove knjigarne strnila Anja Zag Golob. V Šišklinem izboru je vse od humanistike, knjig s področja gledališča, filma in plesa, police za politiko in sorodne teme s krovnim naslovom Bodimo realisti, zahtevajmo nemogoče ter odseka za feminizem, literarno teorijo, poezijo, beletristiko, znanstveno fantastiko, zgodovino in poljudne znanosti do stripov za vse generacije in otroških knjig ter na enem mestu zbrane slovenske periodike. »Ponujamo relevantna dela in za vsako od knjig vemo, zakaj je na naših policah, vsa skupaj izbrana dela pa ustvarjajo duha knjigarne. Pri nas so to kakovostne knjige, ki odgovarjajo na vprašanja današnjega časa, poleg aktualnih del pa imamo tudi klasike, ki jih enostavno moraš prebrati,« programsko usmeritev knjigarne podaja pesnica in urednica Anja Zag Golob.
Skupnostni prostor v Šiški
Posebnost Šiškle je tudi, da je skupnostni prostor. Dnevna soba v mestu. »Želimo si, da bo Šiškla knjigarna v klasičnem smislu. Torej prostor dialoga, sobivanja, svobode in izmenjave idej. Poleg tega, da je to kraj, kamor lahko otroci pridejo delat domačo nalogo in starši počakat otroke, ki v Šiški ob popoldnevih hodijo na številne prostočasne dejavnosti. Namesto da jih čakajo v avtu ali da gredo v lokal na kavo, lahko pridejo k nam. Tu prelistajo knjige, kaj preberejo, se kaj pomenijo in mi jim skuhamo kavo,« koncept knjigarne, ki ga izraža tudi prijetno opremljen prostor s knjižnimi policami, kavčem in sobnim rastlinjem, predstavi sogovornica. »Želimo ustvariti odprt prostor. Seveda če prodajaš knjige, je to primarna dejavnost, vendar to ni edino, zaradi česar mora knjigarna obstajati. Te so bile v zgodovini, dokler je zgodovina še imela smisel, prostori, kjer so se kotile ideje in je s srečevanjem ljudi živela civilna družba. V mestih akutno primanjkuje javnih prostorov, ker se morajo nenehno umikati vedno bolj agresivnemu kapitalu. Zato je pomembno, da imamo ljudje kraje, kjer so možne izmenjave dobrobiti lastne človečnosti, del česar je, da smo sposobni kritične misli. In pomembno je, da ti prostori niso le virtualni, temveč tudi tridimenzionalni. Kar pa je bil naš cilj ob prenovi knjigarne,« poudarja Anja Zag Golob.
Skupnostna branja in igranje kviza
V začetku prihodnjega leta bo v Šiškli zaživel tudi program, ki je prav tako skupnostno usmerjen. Vsak mesec bo na sporedu branje knjige v živo z dramskima igralcema Pio Zemljič in Markom Mandićem, začeli bodo z romanom Stoner ameriškega pisatelja Johna Williamsa. Del programa bo tudi bralni krožek z nekdanjim glavnim urednikom Cankarjeve založbe Aljošo Harlamovom, zvrstili pa se bodo tudi branja poezije, debate o stripih in pub kviz, kjer se bodo sodelujoči pomerili v znanju s področja glasbe, filma in serij, literature in politike ter popularne kulture, poleg tega si v prihodnje želijo organizirati tudi tečaj pletenja ali kvačkanja. Kot še poudarja Anja Zag Golob, so v Šišklinem programu angažirali lokalno skupnost, obenem pa knjigarna lokalno skupnost z zasnovanim programom bogati.