V začetku leta so se začela pripravljalna gradbena dela za kompleks Emonika, ki zajema zasebni in komercialni del ob bodočem Potniškem centru Ljubljana. »Po treh letih usklajevanja so se dela končno začela in lahko povem, da bo že čez tri leta to mesto v mestu. Upamo, da bomo poživili zdaj degradirani del središča mesta in da bo s to investicijo tudi ta del postal živahen del mestnega središča, kamor bodo ljudje radi zahajali,« je povedal Pál Forgács, direktor družbe investitorice Mendota Invest.

Po njegovi oceni je to največji zasebni nepremičninski projekt v državi. Kompleks bo obsegal 180.000 kvadratnih metrov, v njem bosta dva hotela z okoli 400 sobami, trije stanovanjski objekti s 187 stanovanji, sodoben trgovski center za 82 trgovin in poslovni prostori. Slednji bodo tudi v več kot 100 metrov visokem nebotičniku, ki bo imel 23 nadstropij in štiri podzemne etaže. Nebotičnik bo po mnenju Forgácsa »nov simbol razvoja in rasti Ljubljane«.

Pál Forgács, direktor Mendote Invest Foto: Miha Fras

Pál Forgács, direktor Mendote Investa: »Upamo, da bomo poživili zdaj degradirani del središča mesta in da bo s to investicijo tudi ta del postal živahen del mestnega središča, kamor bodo ljudje radi zahajali.«

 

Zahtevna dela in trdna časovnica

Pripravljalna dela kljub zahtevni gradnji in usklajevanju z različnimi deležniki, ki sodelujejo pri gradnji Potniškega centra Ljubljana, potekajo po načrtih in v roku. V okviru izkopavanj so nepričakovano odkrili tudi obsežne arheološke najdbe, saj sta bili na lokaciji kar dve pokopališči še iz rimskih časov, a tudi to ni zamaknilo časovnice. »Med pripravljalnimi deli nas je presenetilo, da smo našli bistveno več arheoloških najdb, kot smo pričakovali. Pilote smo postavljali na drugem delu gradbišča, tako da so lahko arheologi v miru delali. Moram reči, da arheološka dela niso vplivala na časovnico del. Med izkopavanji smo naleteli na zdrav material, ki se bo porabil v betonarni,« je pojasnil Miha Gostiša, tehnični direktor Mendote Investa. Dodal je še, da izvaja pripravljalna dela na severu družba CGP, na jugu pa Strabag. Obenem že potekajo pogajanja s ponudniki, ki so se prijavili na mednarodni razpis za izvedbo same gradnje.

 Miha Gostiša, tehnični direktor Mendote InvestFoto: Miha Fras

Miha Gostiša, tehnični direktor Mendote Investa: »Med pripravljalnimi deli nas je presenetilo, da smo našli bistveno več arheoloških najdb, kot smo pričakovali. Pilote smo postavljali na drugem delu gradbišča, da so lahko arheologi v miru delali. Moram reči, da arheološka dela niso vplivala na časovnico del. Med izkopavanji smo naleteli na zdrav material, ki se bo porabil v betonarni.«

 

Kompleks bo imel certifikat trajnostne gradnje BREEAM, kar naj bi bil prvi takšen objekt pri nas. Gostiša je pojasnil, da bo imela stavba poseben ovoj za zmanjšanje hrupa prometa, iščejo pa tudi alternativne vire za hlajenje ter druge trajnostne ukrepe. Med drugim bo imel objekt banko ledu, ki jo bodo polnili v času nizke cene elektrike, kar bo predvsem zmanjšalo stroške za najemnike. »Prednosti bodo imeli najemniki, ker so morda danes najemnine res nizke, zato pa so stroški z ogrevanjem in hlajenjem ogromni. Nad celotnim projektom bo bedel računalniški sistem, ki bo skrbel, da bo objekt deloval nemoteno, da ne bi hladili, osvetljevali ali greli objektov, ki niso v uporabi, in da bo bivanje kar se da ugodno,« je še opozoril tehnični direktor in pri tem dodal, da bo imel kompleks tudi posebna dvigala, ki bodo rekuperirala in celo vračala energijo.

Velika investicija, po načrtih

Mendota Invest je sicer v lasti nepremičninskega sklada banke OTP. Omenjena banka je po prevzemu SKB in Nove KBM eden izmed večjih akterjev v slovenskem bančnem sektorju. Dóra Kenéz, ki je prav tako direktorica MI in članica uprave nepremičninskega sklada OTP, je pojasnila, da sklad upravlja komercialne nepremičnine v skupni vrednosti poldruge milijarde evrov. »V Sloveniji ima OTB dve banki, s tem projektom pa bomo tudi na področju nepremičnin med večjimi investitorji. Emonika je kljub velikosti sklada tudi za nas velika investicija. Verjamemo, da bomo s tem projektom obogatili ljubljanski nepremičninski trg, kjer bo na voljo že čez tri leta,« je povedala Kenézova. V poslovni nebotičnik se bo preselil tudi sedež banke OTP Slovenija, s čimer se bodo sprostili prostori na Slovenski cesti 58. Kakšni bodo načrti s to nepremičnino, še ne vedo. V kompleksu bo 35.000 kvadratnih metrov poslovnih prostorov, od tega jih bo banka zasedla 15, ostalo pa bodo oddali.

Že zdaj veliko zanimanje

»Za stanovanja smo doživeli velik interes kupcev, ki smo ga sicer pričakovali, a število poizvedb nas je vseeno šokiralo. Za 187 stanovanj smo prejeli že okoli 950 poizvedb. To bodo premium stanovanja in ne luksuzna stanovanja, končne cene bodo znane do konca leta. Pisarne bodo malo kasneje nared in zaenkrat se še pogajamo, med drugim tudi z nekaterimi mednarodnimi korporacijami,« je o sedanjem odzivu trga povedal Patrick Davidson, direktor razvoja Mendote Investa. Pri tem je pojasnil, da potekajo tudi pogovori z različnimi domačimi in tujimi hotelirji. Za hotel na severni strani pa upajo, da bodo že do novega leta najavili sodelovanje z mednarodno verigo, ki bo upravljala hotel s štirimi zvezdicami.

Vsebine predvsem tržne

Kompleks Emonika bo po napovedih investitorjev »mesto v mestu«. Zanimalo nas je, ali bodo v njem tudi neprofitne in druge vsebino, ki jih ponavadi najdemo v mestu, a niso tržno naravnane, tako kot ima recimo NLB Muzej bančništva Slovenije Bankarium in Galerijo Avla ter obsežno umetniško in numizmatično zbirko. Davidson je odgovoril, da točne vsebine še niso dorečene, a so odprti za vse ponudbe. »Smo v zgodnji fazi dogovarjanja o vsebinah, odprti smo za vse tipe najemnikov na trgu.« Gostiša pa je dodal, da se želijo povezati z zavodom za spomeniško varstvo, da bi obsežne arheološke najdbe iz časa Emone ohranili in razstavili v okviru Emonike. 

Priporočamo