Nekaj ur pred včerajšnjim odpiranjem ponudb za gradnjo Atletskega centra Ljubljana, ki bo nadomestil dotrajani atletski stadion ŽAK v Šiški, si je ljubljanski župan Zoran Janković želel, da bi se za ta posel potegovalo čim več ponudnikov. Na koncu so na naslov mestne občine prispele štiri ponudbe. Posla si želijo družba CBE, Makro 5 gradnje, CGP s partnerjem VG5 ter Kolektor koling s partnerjem Gradtech. Najnižjo ponudbo je oddala družba CBE, ki bi naročena gradbeno-obrtniška in inštalaterska dela opravila za ceno nekaj manj kot 120,6 milijona evrov z davkom na dodano vrednost. Najvišja je ponudba družbe Makro 5 gradnje, ki znaša malo manj kot 136,6 milijona evrov z davkom. Makru 5 je občina z javnim naročilom že zaupala gradnjo še enega velikega javnega športnega objekta, kopališča Ilirija, vključno z Lattermanovim podhodom, ki pod primorsko železnico povezuje Tivoli in Ilirijo.

120,6 mio. € je visoka najnižja ponudba za gradnjo Atletskega centra Ljubljana.

108,7 mio. € je ocenjena vrednost celotnega projekta Atletski center Ljubljana v mestnem proračunu za leto 2025.

Janković je dejal, da bo naslednja dva do tri tedne trajal pregled prejetih ponudb, saj morajo na magistratu preveriti, ali ponudniki izpolnjujejo razpisne pogoje, ali so prijavi dodali vsa dokazila, preverili bodo tudi morebitne računske napake. Čeprav javno naročilo ne predvideva pogajanj, pa je župan omenil, da bi januarja izvedli pogajanja. Pogodbo z izbranim izvajalcem bi po županovi oceni lahko podpisali marca ali aprila prihodnje leto in že kmalu nato bi sledila gradnja. Če se bodo na občini res odločili za pogajanja, bodo morali javno naročilo zaključiti brez izbora izvajalca, počakati, da bo odločitev pravnomočna, nato pa objaviti novo naročilo, h kateremu bodo povabili ponudnike, ki bodo izpolnjevali zahtevane pogoje.

Ocenjena vrednost projekta z leti zelo »vzhajala«

Prejete ponudbe so glede na oceno vrednosti projekta v mestnem proračunu zelo visoke. Projekt je ocenjen na 108,7 milijona evrov, pri čemer v znesek niso vključeni zgolj stroški dejanske gradnje atletskega centra, temveč tudi drugi stroški, kot so priprava projektne dokumentacije, strokovni in projektantski nadzor, koordinator za varnost in zdravje pri delu in drugo. Upoštevati je tudi treba, da poleg športnih objektov občina načrtuje tudi gradnjo javne infrastrukture in komunalnega zbiralnika.

Velja spomniti, da je ocenjena vrednost projekta skozi leta izjemno narasla. Leta 2016, pred objavo javnega projektnega natečaja za ureditev atletskega centra, so na občini ocenili, da bodo za prenovo stadiona potrebovali »zgolj« 14,3 milijona evrov. V občinskem proračunu za leto 2025 pa je ocenjena vrednost projekta več kot 108 milijonov evrov. V občinski službi za razvojne projekte in investicije so maja letos, ko je bila vrednost projekta v proračunu ocenjena na 94,1 milijona evrov, takšno povišanje vrednosti pojasnjevali z vsebinskim razvojem projekta, kar da je vplivalo tudi na finančno plat. Razložili so, da so sprva načrtovali zgolj delno obnovo in nadgradnjo športnega parka v Šiški, na koncu pa so ga sklenili celovito prenoviti in urediti v sodoben atletski center. Dodali so, da se je razvoj projekta odrazil tudi na finančnem področju, kar pa je po njihovem mnenju ob zavedanju obsega nadgradnje osnovnega projekta razumljivo.

Evropska sredstva za kopališče Vevče

Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj je sporočilo, da bo občina za prenovo kopališča v Vevčah prejela nekaj manj kot 2,95 milijona evrov iz evropskega sklada za regionalni razvoj. Gradnja se je začela lani poleti, občina pa bo v okviru tega projekta zgradila 25 metrov dolg pokriti bazen, telovadnico, center dobrega počutja s savnami in fitnesom, 50-metrski olimpijski plavalni bazen, otroške bazene, otroško igrišče in športna igrišča, je razvidno s spletne strani občine. Čeprav so na magistratu sprva pričakovali, da bo kopališče dokončano v letošnjem letu, pa bo projekt zaključen šele prihodnje leto.

Država bo sofinancirala gradnjo podhoda pod železnico

Mestna občina je nedavno objavila tudi javno naročilo za ureditev javne infrastrukture in komunalnega zbiralnika, a je še pred rokom za oddajo ponudb postopek ustavila. Janković je pojasnil, da so to storili zato, ker so se v vmesnem času z ministrstvom za infrastrukturo dogovorili, da bo ministrstvo sofinanciralo gradnjo podhoda pod Goriško ulico.

Župan je napovedal, da bo občina objavila novo javno naročilo, ki bo vključevalo tudi gradnjo podhoda. Pri tem se bodo zgledovali po postopku javnega naročanja za gradnjo Lattermanovega podhoda pri kopališču Ilirija. Takrat je občina izvedla javno naročilo v svojem imenu in imenu direkcije za infrastrukturo, ki je organ ministrstva za infrastrukturo. Pogodbo z izbranim izvajalcem sta nato sklenili obe, tako občina kot direkcija. Čeprav je občina gradnjo atletskega centra in druge infrastrukture razdelila na dve javni naročili, pa je Janković napovedal, da bo gradnja lahko potekala sočasno.

Tribune glavnega stadiona bodo pokrite

Atletski center Ljubljana bo sestavljen iz glavnega in pomožnega atletskega stadiona, atletske dvorane in dvorane za mete s shrambami. Okrog glavnega stadiona bodo prostori za tekmovalce in tribune za 4777 gledalcev, ki bodo pokrite s streho. Dogajanje na pomožnem stadionu bo s tribun lahko spremljalo 315 gledalcev, v dvorani pa bo prostora za 1648 sedežev, je razvidno z občinske spletne strani o tem projektu. Pod pomožnim atletskim stadionom je predvidena gradnja podzemne etaže, ki bo namenjena parkiranju. Tam naj bi bilo 210 parkirnih prostorov, od tega jih bo pet namenjenih električnim vozilom, 13 pa invalidom. Gradnja bo trajala predvidoma dve leti, je razvidno iz gradbenega dovoljenja, ki ga je ministrstvo za naravne vire in prostor izdalo junija 2023. 

Priporočamo