Generalni sekretar komisije Gašper Hrastelj je v dopisu ministrstvo za naravne vire in prostor pozval, naj omenjeno pobudo zavrne že v najzgodnejši fazi.
Zaščiteno območje pod Snežnikom
Območje, kjer bi investitor AAE Gamit zgradil devet vetrnic, namreč leži na vplivnem območju svetovne naravne dediščine na seznamu Unesca, mednarodno pomembnega mokrišča na seznamu Ramsarske konvencije, regijskega parka Škocjanske jame, evropskega ekološkega omrežja Nature 2000 in Unescovega Biosfernega območja Kras.
Na območju umeščanja polja vetrnih elektrarn so evidentirane tudi številne naravne vrednote in kulturna dediščina lokalnega in državnega pomena.
Po javno dostopnih načrtih bi bile vetrnice visoke med 100 in 175 metri, elise pa bi imele premer med 115 in 180 metrov. Velik poseg v okolje bi predstavljali temelji. Vsako stojno mesto vetrne elektrarne naj bi imelo urejen plato v velikosti približno 40 x 80 metrov.
Slovensko-avstrijsko partnerstvo
Podjetje je AAE Gamit je partnerstvo med avstrijsko družbo Alpe Adria Energie, ki je zgradilo prvo vetrno elektrarno v Sloveniji, in slovenskim podjetjem Gamit, ki se ukvarja kmetijsko mehanizacijo. Za polje vetrnih elektrarn Ilirska Bistrica je AAE Gamit že julija 2021 pridobil energetsko dovoljenje za skupno instalirano moč 63 megavatov.
Civilna iniciativa
Da je mnenje komisije za Unesco izjemno pomembno, izpostavljajo tudi v Civilni iniciativi Snežnik. Hkrati opozarjajo, da država kljub vsem opozorilom stroke, lokalne skupnosti in zdaj tudi Unesca projekt še naprej nezadržno potiska naprej.
Še zlasti nenavadno se jim zdi, da to počne še pred uradno obravnavo vseh pripomb prebivalcev, zato se v civilni iniciativi, ki jasno izreka nasprotovanje načrtovanemu projektu, sprašujejo, ali bo država spoštovala mnenje ljudi in naravo ali pa bo zgolj zastopala interese kapitala.
Župan potrdil, da država ministrstvo podpira projekt
Da namerava država kljub nasprotovanju lokalne skupnosti in opozorilom naravovarstvene stroke postopek umeščanja vetrnih elektrarn nad Ilirsko Bistrico peljati naprej, kar pomeni, da je v kratkem pričakovati tudi sklep vlade o začetku priprave državnega prostorskega načrta, je na februarski seji občinskega sveta po navedbah civilne iniciative potrdil tudi župan Ilirske Bistrice Gregor Kovačič.
"Na sestanku z državno sekretarko na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo smo jasno povedali in zahtevali – glede na sklep občinskega sveta in odziv javnosti –, naj pobudo za začetek priprave državnega prostorskega načrta umaknejo oziroma naj ustavijo ta postopek, a smo naleteli na nerazumevanje," je povedal župan in poudaril, da bodo svoje interese varovali z vsemi sredstvi, ki so jim na voljo.