V novo leto je Ljubljana vstopila v izredno slabem ozračju. Merilne postaje agencije za okolje so ob enih zjutraj na vseh treh merilnih postaja izmerile koncentracijo delcev PM 2,5 in PM 10, ki je daleč presegla mejne vrednosti. Merilni postaji za Bežigradom in na Celovški sta izmerili koncentracijo okoli 120 µg/m3. Še malenkost slabše je bilo na merilni postaji na Viču, in sicer okoli 135 µg/m3.

Arso je zaradi omenjenih meritev ljubljanski zrak za silvestrovo označil kot izredno slab. Pri tem velja omeniti, da je koncentracija škodljivih delcev v Ljubljani krepko presegla mejne vrednosti za izredno slab zrak. Za to kategorijo zadostuje že koncentracija delcev nad 75. To pomeni, da je bila na območju Viča za novo leto koncentracija škodljivih delcev v zraku skorajda še enkrat višja od mejne vrednosti za najbolj rizično kategorijo.

Za to najbolj nevarno kategorijo velja priporočilo izogibanja gibanju na prostem. To so priporočili tako za ranljivo kot splošno populacijo. Ista kategorija škodljive kategorije zraka in priporočilo agencije za okolje sta vsaj prvo uro novega leta veljali še za Črnomelj, Ptuj, Mursko Soboto in Celje. Za večino drugih mest so izmerili kategorijo kakovosti zraka zelo slabo, kjer se gibanje na prostem odsvetuje predvsem ranljivi populaciji.

Slab zrak po državi pripisujejo kotlinski legi večine mest in dotekanju hladnega zraka. Na agenciji so opozorili, da kakovost zraka slabša tudi uporaba pirotehnike, torej petard in ognjemetov. Iz podatkov merilne postaje na Celovški cesti je razvidno, da se je delež škodljivih delcev PM 10 v zraku 1. januarja glede na dan prej povišal za skoraj tretjino, podoben trend pa je opaziti tudi na drugih postajah. 

Priporočamo