S ponedeljkom se bo začela predvidoma petdnevna sečnja 205 dreves na grajskem griču. Posebnost tega posega bo, da bodo posekana drevesa s pobočja grajskega griča do začasne deponije pri Cesti slovenskih kmečkih uporov odpeljali s pomočjo helikopterja. Mestna občina Ljubljana je oktobra lani predstavila načrte o poseku dreves in namestitvi varovalnih mrež. Takrat so pojasnili, da je namen tega projekta hiše ob Mestnem in Gornjem trgu, ki stojijo tik pod zahodnim delom pobočja grajskega griča, zavarovati pred plazenjem in padanjem kamenja. Ob tem so poudarili, da so poleti lani že morali interventno sanirati del najbolj strmega dela pobočja zaradi zdrsa kamenja v atrij stavbe na Mestnem trgu 9a.

Zaradi zagotavljanja varnosti med posekom in helikopterskim spravilom lesa bodo popolnoma zaprte nekatere poti na ljubljanski grad, in sicer od ponedeljka do petka med 7.30 in 17. uro. Zapore bodo postavljene na osmih točkah: na Osojni poti, Cesti slovenskih kmečkih uporov, Lončarski stezi, Mačji stezi, grajskem drevoredu, Za ograjami, Lutkarski poti in Osojni stezi. Tudi turistični vlakec urban od ponedeljka do petka ne bo vozil na grajski grič. Sprehajalne poti iz smeri Karlovške in Roške ceste proti denimo Šancam in grajskemu vinogradu pa bodo prihodnji teden odprte.

Na grad samo z vzpenjačo

Kot je minuli torek povedala vodja občinskega oddelka za gospodarske dejavnosti in promet Maja Žitnik, bo prihodnji teden v času popolne zapore sprehajalnih poti na ljubljanski grad mogoče priti le s tirno vzpenjačo. Ta bo vozila med 9. in 22. uro. Cena odrasle povratne vozovnice z vzpenjačo je šest evrov, za otroke, upokojence in študente pa 4,5 evra. Ljubljanski župan Zoran Janković je priznal, da so sicer razmišljali
o tem, da bi bile vožnje z vzpenjačo prihodnji teden brezplačne, a se za tak ukrep na koncu niso odločili, ker da se v tem času občani lahko odpravijo na sprehod na Golovec ali Rožnik.

Občina je pogodbo za izvedbo poseka, helikopterskega spravila lesa in namestitev ustreznih varovalnih ograj, ki bodo v prihodnje na najbolj strmih delih pobočja preprečevale padanje kamenja proti stavbam ob vznožju grajskega griča, podpisala s konzorcijem partnerjev Tisa, Monterra in Flycom Aviation. Vrednost pogodbe je 1,2 milijona evra z davkom na dodano vrednost.

Del ljubljanske javnosti so še pred oktobrsko predstavitvijo projekta (še bolj pa po njej) razburile napovedi občine o poseku dreves na grajskem griču. Nekatere občane namreč skrbi, da bi odstranitev prevelikega števila dreves imela ravno nasprotni učinek, kot ga napoveduje občina. Skrbi jih torej, da bo brežina bolj nestabilna in bo še lažje prišlo do plazenja materiala. Zaskrbljeni so tudi zaradi tega, kako bo posek dreves vplival na tam živeče živali in veduto ljubljanskega gradu. 

Priporočamo