Mačji panda Maguli

Maguli v duplini. Foto: Živalski vrt Ljubljana

 »V slabem letu je odrasel, se naučil marsikaj in nas razveseljeval. Sedaj pa je pravi čas, da zapusti 'gnezdo', preden bo mama polno zaposlena z, upajmo, novim mladičem,« so na svojem facebook profilu zapisali v slovo Maguliju. 

V živalskem vrtu so pojasnili, da v divjini živili manj kot 10.000 mačjih pand, zato so »živalski vrtovi v okviru krovne zveze EAZA nepogrešljivi pri reprodukciji in projektih ohranjanja mačjih pand v naravnem okolju«. EAZA je Evropska zveza živalskih vrtov in akvarijev. 

Magulija so se v ljubljanskem živalskem vrtu razveselili 10. junija lani. Njegovo ime izhaja iz imen staršev Mauke in Maguja, ki sta v ljubljano prišla iz Francije oziroma Madrida. Varno zavetje dupline je zapustil sredi lanskega septembra. 

Mačji panda ZOO Ljubljana

Prvi izleti iz dupline običajno potekajo pod budnim nadzorom mame. Foto: Živalski vrt Ljubljana

Prvi mladič v Ljubljani leta 2022

Maguli je že drugi potomec Mauke in Maguja. Prvega potomca sta dobila že julija 2022. Samički so v živalskem vrtu nadeli ime Bambu, zato ker so te žival velike ljubiteljice bambusa. Bambu je bila tudi prvi mačji panda, ki se je skotil v Ljubljani. Podobno kot Magulija so tudi Bambu preselili, ko je bila stara malo manj kot eno leto, in sicer v živalski vrt na Slovaškem.

Živalski vrt Ljubljana je Bambu predstavil v spodnjem videu.

Pred časom so v živalskem vrtu pojasnili, da »pande kar 17 ur dnevno počivajo visoko na drevju, v preostalem času pa se prehranjujejo v bambusni podrasti, saj dnevno potrebujejo do 2000 lističev bambusa, ki predstavlja kar 95 odstotkov obroka oziroma 30 odstotkov telesne mase.«

Priporočamo