Od minulega ponedeljka in vse do 17. marca je odprt vpis otrok v ljubljanske vrtce. »Prostora za vse otroke iz Ljubljane, ki izpolnjujejo pogoje, bo tako kot v preteklih letih dovolj,« je včeraj zagotovila Marija Fabčič, vodja oddelka za predšolsko vzgojo na ljubljanski občini. Pri tem je navedla, da sta pogoja za vpis dopolnjenih 11 mesecev in stalni naslov v občini. Mogoče je vpisati tudi novorojenca, vendar lahko vrtec začne obiskovati šele z dopolnjenim 11. mesecem starosti. »Otroke bomo v vrtec torej postopoma vključevali vse do marca 2026,« je še povedala vodja oddelka. Letos so uvedli tudi možnost, da se za vpis v vrtec odda elektronska vloga, ki so jo že lani uspešno testirali. Sicer še vedno svetujejo, naj starši vlogo oddajo osebno, saj se tako lahko posvetujejo s svetovalno službo glede pričakovanj in vprašanj, ki jih imajo.
Tisti starši, ki jim bo vloga za prosto mesto v želenem vrtcu takoj odobrena, bodo to izvedeli že 8. aprila. Starši, ki ne bodo dobili mesta v želenem vrtcu, bodo uvrščeni na centralni čakalni seznam, ki bo sestavljen po 19. maju. Računajo, da bo do junija že vsak starš vedel, kam bo njegov otrok hodil v vrtec. Vlogo morajo oddati samo tisti, ki otroka vpisujejo prvič, želijo spremeniti lokacijo vrtca ali so bili lani na centralnem čakalnem seznamu.
Vodja oddelka za predšolsko vzgojo je starše vseh otrok, ki ne obiskujejo vrtca, pozvala, naj jih vpišejo v skrajšan program, ki se izvaja v Vrtcu Hansa Christiana Andersena. »Ta program je namenjen otrokom, ki so leto pred začetkom šolanja, in traja dva dni na teden. Starše, ki otroka nimajo v vrtcu, vabim, da pristopijo k temu programu, saj je prehod v šolo potem lažji,« je še povedala. Teh otrok je sicer sorazmerno malo, saj je skoraj 96 odstotkov ljubljanskih otrok vpisanih v javni vrtec, kar je nad evropskim povprečjem, ki se giblje okoli 93 odstotkov.
Vsako leto manj otrok
Sogovornica je še pojasnila, da je bilo v zadnjem desetletju največ otrok leta 2018, ko je bilo v 23 ljubljanskih vrtcih vpisanih 13.582 otrok. Število otrok se z vsakim letom zmanjšuje, letos jih je glede na leto 2018 vpisanih 1037 manj. Fabčičeva je dejala, da tudi letos pričakujejo manjši vpis kot preteklo leto. »Tako kot lani bomo racionalno reorganizirali oddelke po zaključenem vpisu,« je povedala. V tekočem letu je sicer v ljubljanske vrtce vpisanih skoraj 100 otrok, ki imajo stalni naslov zunaj občine. »Vsem staršem, ki imajo stalno bivališče v Ljubljani, zagotavljamo, da vrtec dobijo. Ne glede na to, da število otrok upada, nadaljujemo tudi izgradnjo Vrtca Galjevica. V tem mesecu bomo prav tako začeli rušitev in prenovo Vrtca Trnovo,« je načrte občine na področju predšolske infrastrukture predstavil župan Zoran Janković.
Ljubljanski vrtci med ugodnejšimi
»Vrtcev ne bomo dražili. Do konca junija zagotovo ne, potem pa bomo še videli,« je zagotovil župan Janković, ki je tudi dejal, da so ljubljanski vrtci med najcenejšimi v državi. Po podatkih Združenja mestnih občin Slovenije se strošek vrtcev za prvo starostno obdobje (med 1. in 3. letom) v mestnih občinah giblje med 540 evri (Velenje) ter 390 evri (Krško). Družine z najvišjimi dohodki morajo v prestolnici odšteti skoraj 420 evrov, tiste z najnižjimi pa nekaj več kot 50 evrov. Starši z najnižjimi dohodki morajo za vrtec največ odšteti v Velenju, in sicer okoli 70 evrov. Podobno je tudi razmerje za drugo starostno obdobje, v katerem so otroci med 3. in 6. letom. Tudi v tej kategoriji je prestolnica med ugodnejšimi, saj se plačilo giblje med 323 in 40 evri. Tisti z najnižjimi dohodki v primerjavi z Ljubljano manj plačajo samo še v Mariboru, in sicer 37 evrov, najmanj pa v Krškem, kjer mora družina z najnižjimi dohodki za otroka v vrtcu odšteti okoli 34 evrov.