V predlogu strategije razvoja kulture v Mestni občini Ljubljana med letoma 2020 in 2023 z usmeritvami do leta 2027 si je občina med drugim zastavila cilj okrepiti zanimanje za knjigo in branje pri vseh ciljnih skupinah ter povečati prisotnost knjige v mestu. Eden od ukrepov, s katerimi naj bi občina uresničevala ta cilj, je vzpostavitev sistema Knjižna čestitka. Z njim bi občina vsakega občana ob 18. rojstnem dnevu obdarila s kuponom za nakup knjig v ljubljanskih knjigarnah.
Predlog strategije predvideva, da bi Knjižno čestitko vzpostavili do leta 2023, zato na občinskem oddelku za kulturo, ki ga vodi Mateja Demšič, še nimajo povsem jasno začrtano, kako točno bo sistem deloval. Pojasnili so, da morajo najprej pripraviti analizo in nato vzpostaviti sistem. Zagotavljajo, da bodo delovali z roko v roki z ljubljanskimi knjigarnami, »saj je ukrep namenjen tudi oživljanju knjigarn kot kulturnih središč«.
Nakup knjig upada, število nebralcev narašča
Na občini še niso določili, koliko bo vrednost Knjižne čestitke oziroma kupona, ki ga bodo podarili ob polnoletnosti, prav tako še ne vedo, koliko sredstev iz proračuna bi temu novemu projektu namenili. »Eden prvih izzivov bo zagotovo pridobivanje kontaktnih podatkov polnoletnih občanov ob upoštevanju obstoječe zakonodaje,« so omenili na oddelku za kulturo.
»Raziskava o bralnih in nakupovalnih navadah Knjiga in bralci IV, ki jo je naročila Javna agencija za knjigo, je pokazala, da v Sloveniji narašča število nebralcev in upada kupovanje knjig. Zato bomo v sodelovanju s knjigarnami, pisarno Unescovega mesta literature in Javno agencijo za knjigo zasnovali sistem postopnega uvajanja vavčerjev za knjige za različne ciljne skupine s posebnim poudarkom na mladih (ob polnoletnosti),« predvideva strategija. Na oddelku za kulturo so pojasnili, da za nekatere druge starostne skupine že obstajajo projekti, ki spodbujajo branje: »V okviru projekta Ljubljana bere triletnike, prvošolce in četrtošolce obdarimo s kakovostno slovensko knjigo, Javna agencija za knjigo pa v okviru projekta Rastem s knjigo izvirno slovensko delo podari vsem slovenskim sedmošolcem in dijakinjam ter dijakom prvih letnikov«.
Čeprav v tujini države in mesta na različne načine spodbujajo branje in obiskovanje knjigarn, na ljubljanski občini pojasnjujejo, da Knjižne čestitke ne nameravajo zasnovati po kakšnem konkretnem zgledu iz tujine. So pa omenili, da recimo v Italiji mladi ob polnoletnosti prejmejo bon za obisk kulturnih ustanov oziroma za nakup knjig.
Še eden od ukrepov za spodbujanje bralne kulture, ki ga predvideva predlog občinske strategije, je nakupovanje knjig s kuponom ob svetovnem dnevu knjige. Ker naj bi tudi tega vzpostavili do leta 2023, še ne vedo, kako točno bi sistem deloval oziroma ali bi občina subvencionirala te kupone. »Tudi ta ukrep bomo izvedli v sodelovanju z ljubljanskimi knjigarnami, več podatkov pa trenutno še ne moremo podati,« so priznali.