Lastniki stanovanj na Jakčevi ulici 12–18 že tretje leto zapored od starega upravnika zaman terjajo, naj opravi primopredajo vseh poslov svojemu nasledniku. Do denarja v rezervnem skladu so s poldrugim letom zamude prišli šele po posredovanju stanovanjske inšpekcije, še zdaj pa nekdanji upravnik Lora noče predati vse dokumentacije stavbe.
Seznam manjkajočih listin je dolg. Na njem so vsi najpomembnejši dokumenti, to je vsa projektna in gradbena dokumentacija, dokazila o meritvah in pregledih strelovodov, dvigal, gasilnih aparatov ..., požarni red, končno poročilo in končni obračun stanja pred primopredajo poslov novemu upravniku, dokumentacija o sanaciji fasade vključno z gradbenimi dnevniki, garancijskimi listi in že plačanimi računi…
Ustaljena praksa upravnikov: ne priznajo zakonitosti menjave
Brez teh papirjev novi upravnik Kommunio težko ukrepa, že če pride do manjših okvar v bloku. Nikakor pa denimo ne more preveriti pravilnosti zneska prenakazanega denarja rezervnega sklada ali analizirati poteka prenove fasade, zaradi katere se je vse skupaj pravzaprav začelo. Spomnimo, stanovalci so se leta 2015 celo postavili pred gradbene stroje, da bi zaustavili investicijo, ki je stekla – tako sami – proti njihovi volji. Svojega takratnega upravnika, podjetje Lora, so obdolžili, da je samovoljno izbral izvajalca Energetske prenove in z njim sklenil dobrega pol milijona evrov vredno pogodbo, čeprav je bila sanacija dejansko vredna pol manj. O očitkih še vedno odloča sodišče, lastniki pa so takoj po začetku del na fasadi zamenjali upravnika. Vsaj mislili so tako.
Lora je namreč uporabila tako rekoč ustaljeno prakso upravnikov, ki jim lastniki odpovedo pogodbo o upravljanju večstanovanjske stavbe. Sklepa o menjavi oziroma izbiri novega upravnika ni priznala kot zakonitega, razlagajo predstavniki etažnih lastnikov, medtem ko prokurist družbe Milenko Jerman na naša vprašanja ne odgovarja. Etažni lastniki oziroma njihovi zastopniki so zato vložili več prijav na stanovanjsko inšpekcijo. Ko se je zganil inšpektor, se je zganila tudi Lora in februarja lani novemu upravniku prenakazala denar iz rezervnega sklada. Ni pa predala najpomembnejše dokumentacije stavbe.
Stanovanjska inšpekcija je kljub temu tako Lori kot odgovornima osebama Milenku in Karin Jerman izdala zgolj opomin (ki zaradi pritožbe Lore še ni pravnomočen). »Ko je pravna oseba Lora prenesla sredstva rezervnega sklada novoizbranemu upravniku 21. februarja 2017, je izpolnila predpisano obveznost,« je inšpektor Boštjan Rus pojasnil, zakaj upravniku ni izrekel globe, ki se lahko giblje v razponu od 5000 do 125.000 evrov.
Dobrodušni inšpektor
Toda Lora ni izpolnila vseh obveznosti, ki jih zamenjanemu upravniku nalaga zakonodaja. Stanovanjski zakon v 61. členu določa, da mora upravnik na dan prenehanja pogodbe o opravljanju upravniških storitev izdelati tudi končno poročilo in sestaviti končni obračun. Poleg tega mora po prenehanju pogodbe o opravljanju upravniških storitev nasledniku »izročiti vse pogodbe, dovoljenja in druge listine, ki se nanašajo na upravljanje večstanovanjske stavbe, ter obvestiti dobavitelje in izvajalce storitev, ki izvršujejo dobavo oziroma opravljajo storitve za večstanovanjsko stavbo, katere upravnik je bil«.
Lora trenutno zadržuje dokumentacijo za Jakčevo ulico 12–18 z izgovorom, da želi prej nazaj dobiti določeno orodje oziroma odškodnino zanj, pripovedujejo stanovalci. A po pravnem mnenju, ki so ga pridobili, upravnik na tak način ne more pogojevati primopredaje poslov. Odškodninski zahtevek lahko uveljavlja zgolj v povsem ločeni tožbi.
Ali je pristojni stanovanjski inšpektor enakega mnenja in kako bo nadalje ukrepal, nam na inšpektoratu niso pojasnili, češ da »prekrškovni postopek še ni zaključen«. Zoper inšpektorjev dobrodušni odnos do Lore pa stanovalci na Jakčevi ne morejo ukrepati, saj »niso stranke v postopku«. »Razen sodišča očitno ni institucije, ki bi upravnika lahko prisilila k primopredaji poslov,« so tako ugotovili stanovalci. Ali se bo to s predvideno novo stanovanjsko zakonodajo spremenilo, še ni jasno.