Iz aplikacije Erar, ki prikazuje porabo javnega denarja in podobno, je razvidno, da je Mestna občina Ljubljana (MOL) od začetka beleženja podatkov prejela 3286 protokolarnih daril. Večji del je bil namenjen ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću. Maksimalna vrednost darila je znašala 700 evrov, minimalna pa 10 evrov. Povprečno so bila darila ocenjena na 65,12 evra.

Eno zadnjih zabeleženih daril v aplikaciji je kopija povelja Kulina bana v škatli, ki ga je ljubljanski župan Janković prejel v maju leta 2021. Darilo je ocenjeno na 50 evrov, imena darovalca pa na MOL niso navedli. Med darili iz leta 2019 je navedena cirilična abeceda iz lipovega lesa, ki je ocenjena na 40 evrov. Razlog za izročitev je sprejem v Beogradu, ime darovalca pa tudi v tem primeru ni navedeno.

Na MOL smo naslovili vprašanja, ali je Mestna občina Ljubljana ali župan Zoran Janković v zadnjih treh letih prejel kakšno protokolarno darilo od vlade Republike Srbije ali predsednika Aleksandra Vučića. Prejem daril so zanikali. »Mestna občina Ljubljana ni prejemnik protokolarnih daril. Od vlade Republike Srbije ali predsednika Aleksandra Vučića ni prejela nobenega darila,« so zapisali in dodali, da tudi župan ni prejel nobenega darila. Navedli so še, da je župan prejel državno odlikovanje, ki pa ne predstavlja protokolarnega darila.

3286 daril je prejela Mestna občina Ljubljana glede na podatke v aplikaciji Erar.

65,12 evrov je povprečna vrednost prejetih protokolarnih daril.

Med darili tudi vrči in krožniki

Nekaj dni kasneje smo na MOL ponovno naslovili vprašanja o darovalcih daril, ki naj bi prišla iz Srbije. Tokrat so nam potrdili, da je bil med darovalci tudi srbski predsednik Aleksandar Vučić. »Po podrobnem pregledu seznama smo ugotovili, da je bil darovalec predsednik Republike Srbije. Na KPK je bilo darilo prijavljeno,« so zapisali ob darilu cirilična abeceda iz lipovega lesa. Drugo darilo brez navedenega darovalca, kopijo povelja Kulina bana v škatli, je MOL podaril Šefik Džaferović, član predsedstva Bosne in Hercegovine. Zapisali so še, da imena darovalcev vedno vključijo v dokumente, ki jih posredujejo na KPK.

Med darili, ki so jih prejeli v zadnjih letih, so še čajnik in skodelica za čaj, lipicanec, številne slike, kaligrafski prepis in ilustracije Prešernove Zdravljice, vrč, krožnik, srebrnik Zlatarne Celje, uokvirjen kamen s Petrom Velikim, knjige, replika spomenika v Dohi, plaketa, povečevalna lupa in nož za odpiranje, steklena vaza in ruski kozarec za čaj s srebrnino.

Cirilična abeceda iz lipovega lesa, ciprski vrč in kopija povelja Kulin bana. Foto: Tomaž Skale

Cirilična abeceda iz lipovega lesa, ciprski vrč in kopija povelja Kulin bana. Foto: Tomaž Skale

Najdražje darilo županu Dunaja

Vsa protokolarna darila MOL hrani v prostorih občine. Nobenega prejetega protokolarnega darila pa župan Zoran Janković nima v zasebni lasti. Iz aplikacije Erar je razvidno, da je večina daril laično ocenjena na znesek 50 evrov. »Cenitev je opravljena s strani sodelavke oziroma sodelavca, ki je prisoten na protokolarnem dogodku, kjer je darilo predano. Vrednost darila opravi po laični oceni, upoštevaje primerljive predmete in njihovo vrednost,« so pojasnili.

Mestna občina Ljubljana razpolaga tudi z lastnimi protokolarnimi in priložnostnimi darili. »V največji meri so taka, ki odražajo simboliko mesta in so, kolikor je to možno, povezana z ustvarjalci, ki so ali še delujejo v Ljubljani. Denimo arhitekt Jože Plečnik ali obiskovalec Oskar Kogoj,« so pojasnili. Najdražje darilo je MOL podarila županu Dunaja Micahelu Häuplu ob zaključku njegovega županovanja. Šlo je za sliko Ljubljane, avtorice Dore Plestenjak v vrednosti 1.400 evrov.

Priporočamo