Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj je Mestni občini Ljubljana odobrilo evropska sredstva iz sklada za regionalni razvoj za dva manjša projekta. Prvi, za katerega bo občina dobila nekaj manj kot 632.500 evrov nepovratnih evropskih sredstev in sredstev iz državne blagajne, je ureditev Športnega parka Savsko naselje. Vodja službe za evropske projekte na Mestni občini Ljubljana Matic Sopotnik je napovedal, da bodo v sklopu tega projekta odstranili dotrajane elemente, ograje in urbano opremo, da bi »oživili neizkoriščene površine v soseski ter ustvarili javno središče za aktivno preživljanje prostega časa s sodobnimi športnimi objekti, otroškim igriščem, trim napravami in urejenimi zelenimi površinami«.
Zgradili bodo večnamensko športno igrišče, dve igrišči za padel, otroško igrišče, rolkarski poligon, krožno tlakovano pot s prečnimi povezavami ter zasadili nova drevesa in grmovnice. V občinskem proračunu je projekt ocenjen na nekaj več kot 1,7 milijona evrov. Sodeč po podatkih iz proračuna naj bi občina projekt izvedla v letošnjem letu, vendar izvajalca gradnje še nima.
Bloudkov park bo prenavljala Lesnina MG oprema
Po drugi strani pa je občina že izbrala izvajalca, ki bo izvedel drug občinski projekt, ki si je prav tako nedavno prislužil nepovratna evropska sredstva. Gre za prenovo Bloudkovega parka v Tivoliju, ki je bil urejen leta 1960 po načrtih arhitekta Marijana Božiča. Občina je ta projekt zaupala družbi Lesnina MG oprema, ki bo naročena dela opravila za nekaj manj kot 1,7 milijona evrov z davkom na dodano vrednost. Pred podpisom pogodbe z izbranim izvajalcem mora poteči rok za morebitne pritožbe drugih kandidatov za ta posel. Ko bo pogodba podpisana, pa bo imela Lesnina MG oprema imela šest mesecev časa, da opravi vsa naročena dela.
Bloudkov park vključuje kotalkališče in otroško igrišče s parkovnimi potmi v bližini bazena Tivoli. »Igrišče je v osnovi namenjeno predšolskim otrokom, tako da bo večina igral prilagojena starostni skupini od tretjega leta naprej. Elemente iz prvotne zasnove bomo ohranili, upoštevali bomo tudi zasnovo poti ter programske členitve znotraj igrišča. Ohranili bomo tri hribine s tuneli, jezerce z mostičkom, skulpturo zmaja na drogu, peskovnik in skulpturo ribe. Vse naštete elemente bomo po potrebi nadgradili s sodobnimi materiali, ki so tudi varnejši in udobnejši. Na igrišču bomo zasadili nova drevesa ter grmovnice,« je naštela občina. Sopotnik je dodal, da bodo za ta projekt dobili nekaj manj kot 819.400 evrov nepovratnih evropskih sredstev in sredstev iz državnega proračuna.
Z inovacijami do energetske učinkovitosti
Tretji projekt, ki si je prislužil kar 4,7 milijona evrov nepovratnih sredstev v sklopu Evropske urbane pobude, pa je projekt EffiComfort, v katerem poleg občine sodelujejo še ljubljanski Javni stanovanjski sklad, Regionalna razvojna agencija Ljubljanske urbane regije, Inštitut za politike prostora, Inovacijsko-razvojni inštitut Univerze v Ljubljani, Nacionalni inštitut za javno zdravje in družba za upravljanje energetskih storitev Resalta. Ljubljanski občini bo pripadlo približno 2,5 milijona evrov od navedenega zneska.
Cilj projekta EffiComfort je za 25 odstotkov zmanjšati porabo energije v javnih in stanovanjskih objektih z inovativnim modelom energetske prenove in izboljšanjem energetske učinkovitosti, je povzel Sopotnik. »S projektom se uvaja model 'udobje kot storitev', ki vključuje napredno upravljanje energije v realnem času ter financiranje, ki temelji na doseženi učinkovitosti in prilagodljivem toplotnem udobju, ki se usklajuje s potrebami uporabnikov,« je pojasnil Sopotnik. Prav tako želijo usposobiti energetske strokovnjake, da bi ta model lahko ohranili tudi po zaključku projekta. Omenil je, da bodo v projekt vključene stavbe v lasti občine, v katerih so pisarne, vrtci in šole ter stanovanja stanovanjskega sklada. Konkretne objekte pa bodo določili v nadaljevanju, je dejal Sopotnik. Projekt se bo začel izvajati konec letošnjega leta, zaključil pa se bo v letu 2029.
Lani dobili evropska sredstva za vevško kopališče
Konec lanskega leta je ministrstvo občini odobrilo nepovratna evropska sredstva tudi za gradnjo kopališča Vevče. Občina je dobila nekaj več kot 2,9 milijona evrov iz sklada za regionalni razvoj, prav toliko je za kopališče prispeval državni proračun. Kot smo že poročali, bodo občani na novem kopališču v Vevčah dobili 25 metrov dolg pokrit bazen in zunanji olimpijski bazen ter drugo športno infrastrukturo. Projekt je ocenjen na slabih 19,7 milijona evrov z davkom, občina pa naj bi zanj dobila še slabih 527.700 evrov iz Eko sklada, je razvidno iz proračuna.
Občinski proračun za leto 2025 razkriva, da si občina prizadeva pridobiti evropska sredstva še za več projektov. Med njimi so denimo ureditev osrednje aleje Žale, ki bo povezala stari in novi del pokopališča, nakup električnih avtobusov, razširitev dela Barjanske ceste, rekonstrukcija ceste Ob Ljubljanici, rekonstrukcija dela Zaloške ceste, ureditev okolice podutiškega bajerja in prenova Osnovne šole Prule.