V Emoni so nosili nakit iz zlata, ki je v antičnih časih tako kot danes veljal za najprestižnejšo kovino, pa tudi iz srebra, brona, stekla, kamnov in živalskih kosti. »Rimski nakit je bil v glavnem ženski, med tem ko so moški nosili predvsem pečatne prstane z gemami, ki so bile steklene ali pa iz poldragega kamna karneola. Na njih so bili upodobljeni različni prizori, ki so jih lastniki izbrali glede na osebne preference, z njimi pa, ker je šlo za pečat, označili svoje dokumente,« je o razstavi Nova rimska odkritja pod Emoniko pojasnila kustosinja za antiko dr. Bernarda Županek iz Mestnega muzeja Ljubljana. Pri tem je pokazala še fotografijo zlatega, najverjetneje zaročnega ženskega prsta iz Emone, ki je na ogled na stalni muzejski postavitvi. Na njem je upodobljen stisk dveh desnih rok, kar je bil del rimskega poročnega obreda, gre pa za simbol zvestobe v zakonu, na rimskih novcih pa tudi vojakov cesarju.
A, kot je še ob rimskem poročnem simbolu izpostavila kustosinja, antika ni bila čas romantične ljubezni, temveč je bila poroka stvar družbenega dogovora staršev ali dveh odraslih, ki sta z zakonsko zvezo gradila socialno mrežo. Pri čemer so se poroke odvijale z bogatim obredjem, katerega del je bilo poleg rokovanja tudi metanje orehov. Ženin je nevesto moral nesti čez prag svojega doma, saj se nikakor ni smela spotakniti, ker bi to prineslo nesrečo. Prav tako so imeli zapleten sistem dni, ki so veljali kot dobri ali slabi za poroko.
»Rimljani so bili strašno vraževerni in del pomena nakita ni bil zgolj estetski, temveč je imel tudi zaščitno vlogo pred zlimi duhovi,« je še povedala Bernarda Županek in opozorila na falični simbol ter obesek s podobo očesa, ki sta oba prav tako na ogled na stalni razstavi mestnega muzeja, njuna vloga pa je bila varovanje pred hudobnim pogledom, urokom, nesrečo in boleznijo. Takšne obeske, ki so tudi zvončkljali, saj je bil za odganjanje zlega pomemben ne samo vizualni element, temveč tudi zvok, so pogosto nosili otroci in ženske v rodni dobi. Kot je še dodala kustosinja, naj bi bile preproste steklene jagode na verižicah prav tako simbol zaščitnega očesa pred negativnim.
Zlat, srebrn, bronast in stekleni nakit iz Emonike
Rimski nakit iz različnih materialov so arheologi našli tudi med najnovejšim raziskovanjem severnega emonskega grobišča na gradbišču Emonike. Na območju, ki še ni bilo raziskano, so odkrili 228 grobov s pridatki, med katerimi je izbrani nakit in stekleno ter keramično posodje do prvega junija na ogled v Zakladnici mestnega muzeja.
Razstavljena je ogrlica iz temno modrih steklenih jagod, ki so po besedah arheologinje Ane Kovačič iz skupine Stik, ki je izvajala izkopavanja, značilne za 4. stoletje in so se pojavljale po celem rimskem imperiju, vse od današnje Italije do Velike Britanije. »Kar je redko pri tej ogrlici, so srebrne sponke za zapenjanje. Običajno ni bilo niti, da bi ženska nosila celo po štiri zapestnice,« je o najdbah iz enega od grobov povedala arheologinja. Najdene zapestnice so bronaste, dve bolj enostavni in nekoliko narebrani ter dve z kačastim zaključkom, kar je bilo prav tako značilno za 4. stoletje. Zraven so našli še srebrn prstan z vstavkom iz zelenega stekla: ker je bil na levi roki Emonke, strokovnjaki predvidevajo, da je bil poročni. Bogat nabor nakita v odkritem grobu pa pripoveduje o tem, da je šlo za premožno gospo.
V razstavni vitrini z nakitom so na ogled tudi trije zlati uhani, med katerima je eden s smaragdom in je zelo podoben najdenima antičnima uhanoma v Budimpešti. »Rimski uhani z biseri in smaragdi so bili zelo cenjeni. Za smaragde je veljalo, da prinašajo zdravje in plodnost. Cenejša različica takšnih uhanov pa je bila izdelana iz zelenega stekla,« je razložila Bernarda Županek ter ob tem še povedala, da so bile med Rimljani zelo razširjene sponke za obleke, a so pod Emoniko našli le eno. Med najlepšim izkopanim nakitom je na razstavi predstavljen tudi srebrn uhan v obliki muhe, simbolom, ki je povezan z minljivostjo, pri čemer gre za zelo redko odkritje, saj arheologi še niso našli podobnega primerka. Poleg nakita so med najnovejšimi emonskimi najdbami v razstavljeni še stekleno in keramično posodje.