S ponovno razglasitvijo epidemije se pri ljudeh pojavljata strah in negotovost, kaj storiti ob nenadnih zdravstvenih težavah. Tudi zobozdravstvenih, kjer smo po besedah Mateja Praprotnika, zasebnega zobozdravnika in enega od koordinatorjev pri formiranju nujnih zobozdravstvenih vstopnih točk, uspešno prestali prvi val. »Pred drugim valom smo si zobozdravniki priskrbeli vso potrebno zaščitno opremo, prav tako postavili smernice, s katerimi smo zagotovili potrebno zaščito pacientov. Prav zaradi teh ukrepov pa je dostopnost do zobozdravstvenih storitev otežena, podaljšale so se tudi čakalne dobe,« je povedal Praprotnik in dodal, da je še kako pomembno, da zobozdravstvene ordinacije ostanejo odprte. »S covidom okužene paciente bomo še naprej sprejemali in zdravili na vstopnih točkah ali po telefonu, vendar bo teh točk manj. Prav nihče pa si ne želi več zdraviti zgolj po telefonu in na podlagi iz kartoteke razvidnih stanj pacientom predpisovati antibiotike in protibolečinske tablete,« je bil odločen sogovornik.

Zaradi covida ambulanta ponoči zaprta

Pa vendar uporabniki javnih zobozdravstvenih storitev naletijo na težave pri iskanju nujne zobozdravstvene pomoči. V redakcijo je poklical bralec in povedal, da je v soboto v večernih urah z močno zatečenim zobom stal pred zaprtimi vrati zdravstvenega doma na Metelkovi, saj nočna nujna zobozdravstvena ordinacija ni delala. Nazadnje je pomoč poiskal na urgenci, kjer so ga opremili z antibiotiki.

Kot mirijo v Zdravstvenem domu Ljubljana, imajo v skladu s pogodbo z ZZZS in splošnim dogovorom za leto 2020 organizirano zobozdravstveno nujno medicinsko pomoč v okviru dežurne službe, ki deluje konec tedna in ob praznikih od 8. do 13. ure. Zobozdravstvena nujna medicinska pomoč v nočnem času je nadstandardna storitev, ki je ZZZS ne krije in je bila pred pandemijo novega koronavirusa organizirana le v dveh mestih v državi, Ljubljani in Mariboru. »Glede na trenutno epidemiološko situacijo, ki se še posebej v zadnjih dveh tednih eksponentno slabša, in glede na dejstvo, da so postopki in posegi v zobozdravstvu med bolj tveganimi, saj prihaja do tvorbe aerosola, v času pandemije nočna zobozdravstvena ambulanta v ZD Ljubljana ne deluje,« so pojasnili. »Med delovnim časom je nujna zobozdravstvena pomoč zagotovljena v sprejemnih ambulantah v vseh enotah ZD Ljubljana, konec tedna in ob praznikih pa deluje zobozdravstvena prva pomoč od 8. do 13. ure v zdravstvenem domu na Metelkovi 9.« Skladno s trenutno epidemiološko situacijo je z vidika preprečevanja širjenja okužbe sprejem v nujnih zobozdravstvenih ordinacijah mogoč le po predhodnem telefonskem posvetu (od 8. do 12. ure, tel. 01 47 23 718). V primeru bolečin pacientom svetujejo, naj si pomagajo s protibolečinskimi zdravili, ki jih tudi predpišejo. »V primeru jasnih nujnih stanj, ki so v stroki dogovorjena, dežurni zdravnik bolnika preusmeri na stomatološko kliniko.« Če vas bolečina v zobu zgrabi v večernih urah in ne morete počakati do jutra, v ZD Ljubljana svetujejo, da pokličete na 112.

Na urgenci UKC Ljubljana ponoči sicer ni dežurne zobozdravstvene prve pomoči, vendar, kot so nam zagotovili v UKC, v takšnih primerih posreduje dežurni zdravnik, kirurg klinike za maksilofacialno in oralno kirurgijo, ki poskrbi za nujna stanja, kot so poškodbe, vnetja in krvavitve. Za vse druge vrste bolečin pa morajo bolniki počakati do jutra in obiskati svojega zobozdravnika.

Priporočamo