Na zemljišču ob Orlovi cesti, ki je v lasti Mestne občine Ljubljana (MOL), je v prihodnje načrtovana širitev Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani (UL), ki je enota ljubljanske Biotehniške fakultete (BF). Kot je pojasnil vodja botaničnega vrta Jože Bavcon, je na bližnji lokaciji, kjer že stoji mestni čebelnjak, predvidena zasnova nove zelene površine in rastlinjaka za sredozemske, polpuščavske in puščavske rastline. Z nastankom mediteranskega rastlinjaka, kjer bodo uredili različne habitate naštetih vrt, bo po Bavconovih besedah v mestu nastal prostor s celoletno zeleno površino, kjer bo več kot 900 rastlinskih vrt. »To je izredno bogata biodiverziteta na tako majhni lokaciji, ki bo dostopna vse dni v letu, kar je izredno pomembno, saj v zimskem času zunaj nimamo prav veliko zelenja.«

Ob predvideni širitvi botanični vrt, kot je še povedal sogovornik, ne bo več zaradi pomanjkanja prostora primoran rastlin na prezimovanje seliti v rastlinjake Marjetice Koper, kar počnejo zadnjih pet let. »Zaradi gradnje Nacionalnega inštituta za biologijo in odločitve Biotehniške fakultete ter Univerze v Ljubljani so na lokaciji pod Rožnikom, predvideni za širitev botaničnega vrta že od sedemdesetih let prejšnjega stoletja, stavbe, ki so bile namenjene vrtu, tam v času korone porušili. S čimer je vrt na tej lokaciji izgubil velik vhodni objekt, rastlinjak pa je dobil le manjši rastlinjak. Naj ob tem poudarim, da se vrtovi v Evropski uniji po pandemiji širijo in da gradijo nove rastlinjake, medtem ko je Botanični vrt Univerze v Ljubljani v tem času samo izgubljal prostore, kot tudi zemljišče. Hvaležni smo Mestni občini Ljubljana, ker je sprejela našo pobudo, da bi z evropskimi in občinskimi sredstvi na svojem zemljišču uredila zeleno infrastrukturo,« je še dejal Bavcon.

Sporazum o sodelovanju

Kot so pojasnili na MOL, so januarja 2023 z UL podpisali sporazum, katerega del je zaveza, da si bodo skupaj s s pristojnimi ministrstvi prizadevali poiskati sistemsko rešitev za ureditev situacije botaničnega vrta. Poleg tega je, kot so še poudarili na občini, botanični vrt, ki sicer ni v mestni lasti, »izjemnega pomena za Ljubljano, zato na MOL ves čas z različnimi dejanji podpiramo in omogočamo njegovo delovanje«. Tako je tudi na zemljišču, ki je v lasti MOL, predvidena izgradnja mediteranskega rastlinjaka. Objekt v lasti občine bo upravljal botanični vrt, so še pojasnili na občini, medtem ko so v osnutku proračuna za leto 2026 navedli, da je začetek gradnje rastlinjaka predviden za prihodnje leto in zaključek gradnje v letu 2027. Kot so v odgovorih za Dnevnik zapisali na ljubljanski občini, bi gradnjo rastlinjaka lahko začeli prihodnje leto, če bodo uspešni s prijavo za sofinanciranje projekta iz sredstev Evropske unije v okviru ciljev evropske kohezijske politike.

Kot so pojasnili na MOL, so januarja 2023 z UL podpisali sporazum, katerega del je zaveza, da si bodo skupaj s pristojnimi ministrstvi prizadevali poiskati sistemsko rešitev za ureditev situacije botaničnega vrta.

Načrtovana investicija je v osnutku proračuna MOL za prihodnje leto ocenjena na dobre 4 milijone evrov, v navedenem finančnem razrezu projekta pa je 811.388 evrov sredstev predvidenih iz občinskega proračuna in 1.622.778 evrov iz državnega proračuna ter enaka višina tudi evropskih sredstev iz sklada za regionalni razvoj. Kot so pojasnili na UL in BF, na fakulteti za izgradnjo novega mediteranskega rastlinjaka urejajo pridobivanje projektne dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja, dosedanji neposreden finančni vložek BF pa je znašal več kot 46.000 evrov.

Odkup zemljišča za rešitev prostorske stiske

Ob opozarjanju na prostorsko stisko botaničnega vrta Jože Bavcon poudarja, da je fakulteti in univerzi predlagal, da bi kot nadomestilo za izgubljene prostore vrta na Večni poti zaradi gradnje Nacionalnega inštituta za biologijo odkupili zasebno zemljišče ob Orlovi cesti, ki meji na občinsko zemljišče, kjer je načrtovan novi mediteranski rastlinjak, in bi tako to površino smiselno sklenili z že obstoječim vrtom. Na to v UL in BF odgovarjajo, da Biotehniška fakulteta preverja različne možnosti za dodatno širitev botaničnega vrta, tako z vidika površin kakor tudi z vidika možnosti za financiranje razširjenega delovanja. »Sredstva Biotehniške fakultete, ki jih lahko nameni za delovanje botaničnega vrta, namreč ne zadoščajo za financiranje širitve. Skupaj z MOL smo preverili možna nova zemljišča za širitev dejavnosti botaničnega vrta vzhodno od sedanje lokacije. Po vključitvi tega zemljišča v prostorske akte bomo nadaljevali dejavnosti za vzpostavitev delovanja botaničnega vrta v razširjenem obsegu, vključno z morebitnim nakupom omenjenega zemljišča ob Orlovi cesti,« so pojasnili.

Priporočamo