V izdihljajih prejšnjega leta je 30-letnik z Bleda umoril svojo ženo, 27-letno Filipinko. Ta je prišla k njemu praznovat božično-novoletne praznike, a je še pred tem prišlo do krvavega zločina. Najprej naj bi jo pretepel, potem zabodel. Pristal je na psihiatriji. »Slovenska kriminalistična policija velja za učinkovito in uspešno pri odkrivanju in preiskovanju kaznivih dejanj, kar dokazujemo tudi s statističnimi podatki umorov in ubojev (ter poskusov le-teh, op. a.). Letos jih je bilo 27, vsi so preiskani, lani jih je bilo 28, predlani pa 40,« je v začetku decembra pojasnil Damjan Petrič, direktor Uprave kriminalistične policije na Generalni policijski upravi (GPU). Lani je slovenska policija uspešno preiskala šest umorov in osem ubojev, število teh najhujših kaznivih dejanj pa že leta pada. Po letu 2007 jih s poskusi vred obravnavajo okoli 40 letno. Sodimo med najvarnejše države na svetu. Podatki GPU za posamezno leto so pripravljeni glede na datum podaje kazenske ovadbe ali poročila na državno tožilstvo, kar pomeni, da zajemajo število primerov, za katere je policija v posameznem letu na državno tožilstvo podala zaključni dokument.

Ljubica ubila ženo

Umor na Bledu še zdaleč ni bil edini primer skrajnega nasilja nad ženskami v lanskem letu. Spomladi je tako okolico Markovcev kot tudi ostali del države pretresel umor Sabine A. Mama štirih otrok je po romantičnem večeru ob obletnici poroke s 37-letnim možem Tomažem Arkliničem izginila brez sledi. Prijavil jo je kot pogrešano, policiji je predal njeno poslovilno pismo. Svojci so v dveh tednih iskalnih akcij preživljali pravi pekel, a se niso zavedali, da bo kmalu le še huje. V začetku aprila so v kupu gnoja našli njeno razpadajoče telo. Izkazalo se je, da je umrla nasilne smrti, na grozovit in zahrbten način sta ji v sostorilstvu sodila prav mož in njegova ljubica Aleksandra Škamlec, ki je dejanje že priznala. Obsojena je bila na 28 let zapora, a sodba še ni pravnomočna. On je po drugi strani zanikal, da je ženo z avtom odpeljal na poljsko pot nekje na Kidričevem, kjer jo je v temi čakala Škamlečeva in jo s preklopnim nožem enajstkrat zabodla. Sodeč po obtožnici je mož dogajanje brezčutno opazoval in se ni menil za ženino kričanje. Sojenje se bo začelo 22. januarja, sorodniki in prijatelji žrtve pa za miren Sabinin počitek zahtevajo najmanj 30 let »čuze«.

Lani je slovenska policija uspešno preiskala šest umorov in osem ubojev, število teh najhujših kaznivih dejanj pa že leta pada. Po letu 2007 jih s poskusi vred obravnavajo okoli 40 letno. Sodimo med najvarnejše države na svetu.

Nič manj pretresljiv ni bil napad na parkirišču brniškega letališča, kjer je 39-letni Iranec novembra več kot desetkrat zabodel svojo nekdanjo ženo, ki je tja priletela iz Carigrada. Nanjo je čakal dlje časa, po zahrbtnem dejanju je truplo pustil na tleh med dvema avtoma in pobegnil v Avstrijo, kjer sta ločenca z dvema otrokoma tudi živela. Triintridesetletnico so našli šele naslednje jutro, osumljenca pa so kmalu identificirali. Nekaj dni kasneje so ga s pomočjo pripadnikov posebne enote Kobra aretirali v trgovini v Celovcu, v kateri je delal. Aretaciji se ni upiral, policiji naj bi umor takoj priznal. Motiv za grozljivo dejanje je bila njegova nezmožnost, da sprejme razpad zveze, čeravno je do njega prišlo že pred leti. Skupaj sta imela tri mladoletne otroke, ki so zdaj v varstvenih ustanovah. V začetku decembra so ga avstrijske oblasti izročile Sloveniji. Grozi mu od 15 do 30 let zapora.

info grafika

    

Mafijski umor

Proti koncu septembra je Koroško pretresel še en brutalen femicid. Tridesetletni državljan Severne Makedonije je 40-letno bivšo partnerico Darjo pričakal v prtljažniku njenega avtomobila. Ko je s parkirišča industrijske cone Pameče v Slovenj Gradcu speljala na dovozno cesto, jo je s pištolo ustrelil, potem pa sodil še sebi. Grozil ji je že prej – enkrat, da ji bo zažgal hišo, drugič, da jo bo s seboj odpeljal v tujino, na spletu je tudi objavil posnetek njunega spolnega odnosa. Žrtvini znanci so povedali, da jo je tudi zalezoval in bil oblasten, stanje pa se je poslabšalo nekaj mesecev pred umorom, ko je njuno zvezo prekinila. Žrtev je imela iz prejšnje zveze dva otroka.

V zadnjih dneh novembra je nasilne smrti sredi noči na neobljudeni cesti pod casinojem Mons na ljubljanskem Brdu umrl bosanski državljan Satko Zovko. Umorili naj bi ga pripadniki kavaškega klana Dino Muzaferović, Roland C. in Jaka B., ki jih je policija po obsežni preiskavi v ljubljanskih Črnučah aretirala šest dni po krvavem dejanju. Našli naj bi jih prek sledilne naprave, ki so jo nastavili na žrtvin avto. V hišnih preiskavah so zasegli več kilogramov droge in tudi več kosov orožja. Na specializiranem državnem tožilstvu so vložili zahtevo za sodno preiskavo.

Medsosedski spori

Za državico na sončni strani Alp so tipični tudi medsosedski spori in zločini iz koristoljubja. Kdaj se kakšen konča tudi tragično. Denimo dolgoletni prepir zaradi zemlje aprila letos v zaselku Podgora pri Trebiji v Škofji Loki: 52-letni Peter P. je v gozdu dvakrat ustrelil 64-letnega Rudolfa K., ki je tam spravljal les. Ranjeni je uspel še poklicati policijo in povedati, kaj se je zgodilo, potem je umrl, strelec pa se je vrnil nazaj na svoj traktor. Sodna preiskava je končana, na sodišče je bil vložen predlog za izrek varnostnega ukrepa. To pomeni, da je storilec streljal v stanju neprištevnosti, za dejanje pa ne bo šel v zapor.

Poleg mafijskega umora konec novembra v Ljubljani so lansko leto zaznamovali tudi femicidi – v Markovcih sta Sabini sodila mož in njegova ljubica, na parkirišču brniškega letališča je bivšo ženo večkrat zabodel 39-letni Iranec, konec septembra je na Koroškem bivšo partnerico v prtljažniku pričakal 30-letni državljan Severne Makedonije in jo večkrat ustrelil.

Trideset let zapora pa zaradi umora iz koristoljubja grozi 33-letnemu Kranjčanu in 26-letniku iz okolice Bleda. Tožilstvo jima očita, da sta junija s topim predmetom do smrti pretepla 58-letnega Stražiščana Milana S., umor pa izvedla na grozovit oziroma zahrbten način. Truplo sta spravila v prtljažnik avta in se ga znebila na težko dostopnem mestu na Jelovici. Moškega so najprej imeli za pogrešanega, ko so našli truplo, pa je bilo jasno, da je umrl nasilne smrti. Osumljena sta bila znanca pokojnega, menda celo njegova bivša sodelavca. Po Stražišču so se razširile govorice, da je umorjeni podedoval večjo vsoto denarja oziroma zajeten kos zemlje.

Na zatožni klopi se je znašel 49-letni Gregor Finc, obtožen, da je julija v Grosupljem do smrti zabodel soseda, lastnika okrepčevalnice Fontana. Krivde ne priznava, saj se dogodka ne spominja. Psihiatrična izvedenka je ugotovila, da je bil v času napada prišteven, obramba se z oceno ne strinja. V priporu v mariborski enoti za forenzično psihiatrijo pa se je znašel 48-letni Darko T., ki je v začetku oktobra v Dolenji vasi pri Ribnici z nožem ubil 79-letno mamo in pokončal tudi družinskega psa. Moški se je že leta prej zdravil zaradi shizofrenije, a do dne uboja ni bil nasilen.

Pet do sedem femicidov na leto

V Sloveniji letno v povprečju beležimo od pet do sedem umorov žensk, femicidov, ki so posledica intimnopartnerskega oziroma družinskega nasilja. Vsak drugi umor ženske zagreši partner ali nekdanji partner. Strokovnjaki poudarjajo, da so femicidi običajno rezultat dolgotrajnega psihičnega, spolnega in/ali fizičnega nasilja, ki ga žrtve iz strahu ali sramu skrivajo in ne prijavijo. Ženske, ki se odločijo zapustiti nasilno zvezo, so po navedbah strokovnjakov prav v tem trenutku najbolj ranljive, saj nasilen partner ne izgubi le partnerice, temveč tudi nadzor, ki ga je imel nad njo. To lahko sproži pogubne posledice. Praviloma so grožnje v takih primerih prisotne že prej. Po statistiki vrhovnega državnega tožilstva je nasilne smrti med letoma 2013 in 2022 umrlo 119 žensk.

Priporočamo