Prepoved uporabe mobilnega telefona med vožnjo je v slovenski zakonodaji predpisana zelo široko, kar v praksi pomeni, da zajema veliko različnih situacij, v katerih policisti lahko kaznujejo voznike. Včasih gredo pri razlagi, kaj vse je prepovedano, tudi predaleč, o čemer priča sodba vrhovnega sodišča, ki je obravnavalo zahtevo za varstvo zakonitosti voznika, ki so ga policisti kaznovali, ker je med vožnjo v roki držal mobilni telefon. Policisti so mu izrekli globo 250 evrov in pripisali tri kazenske točke, voznik pa je kazen neuspešno izpodbijal na okrajnem ptujskem sodišču ter na višjem sodišču v Mariboru.

Po pravnomočni sodbi se je na vrhovno sodišče z zahtevo za varstvo zakonitosti obrnilo vrhovno državno tožilstvo, ki je v prekrškovnih zadevah pristojno za vlaganje zahtev bodisi po uradni dolžnosti bodisi na pobudo kršitelja. Vrhovna državna tožilka je v zahtevi poudarila, da v konkretnem primeru niso bili izpolnjeni vsi znaki prekrška, saj je policija vozniku očitala le držanje telefona v roki, ne pa tudi njegovo uporabo med vožnjo. Za tožilstvo se je zdelo povsem neživljenjsko, da bi prepoved (in posledično kazen) veljala že za primere, »ko voznik med vožnjo prime v roko določen predmet in posledično za trenutek umakne roko z volana«. Zato bi morala policija problematizirani prekršek opredeliti z dodatnimi okoliščinami, ki bi kazale bodisi na dejansko uporabo telefona ali pa na zmanjšano zmožnost obvladovanja vozila.

Voznik kljub temu, da čaka v koloni na avtocesti, upravlja vozilo in mora biti pozoren na dogajanje okrog sebe v prometu – na primer na vožnjo interventnega vozila, da se takoj vzpostavi reševalni pas – zato uporaba mobilnega telefona ni dovoljena.

Generalna policijska uprava

Tožilkinim argumentom so vrhovni sodniki v celoti pritrdili in ustavili prekrškovni postopek zoper voznika. Strinjali so se, da je treba široko zastavljeno zakonsko določbo, ki prepoveduje in kaznuje vsa ravnanja voznikov, ki lahko zmanjšajo slušno ali vidno zaznavanje ali zmožnost obvladovanja vozila, brati skupaj z naslovom istega člena, ki govori o prepovedi uporabe naprav ali opreme, ki bi voznike lahko ovirali pri vožnji. »Naslov navedenega člena zožuje zakonsko besedilo oziroma očitno kaže na namen zakonodajalca, da med vožnjo sankcionira uporabo naprave,« so zapisali vrhovni sodniki in pritrdili, da zgolj držanje telefona med vožnjo še ne more biti prekršek.

Prekršek tudi v stoječi koloni

Sodba vrhovnega sodišča je pomembna tudi za druge podobne (ne)življenjske situacije, ki jih zaradi široke definicije prekrška policija prav tako kaznuje.

Na policiji so nam potrdili, da kaznujejo tudi voznike, ki telefon pogledujejo oziroma ga uporabljajo, medtem ko denimo nepremično stojijo v koloni na avtocesti. »Voznik kljub temu, da čaka v koloni na avtocesti, upravlja vozilo in mora biti pozoren na dogajanje okrog sebe v prometu – na primer na vožnjo interventnega vozila, da se takoj vzpostavi reševalni pas – zato uporaba mobilnega telefona ni dovoljena,« pojasnjujejo na generalni policijski upravi. Enako velja za čakanje pri rdeči luči na semaforju. »Tudi čakanje pri rdeči luči sodi med vožnjo motornega vozila in voznik mora biti skoncentriran na dogajanje v prometu, in ne na uporabo mobilnega telefona. Da bi v tem času, ko čaka na zeleno luč na semaforju, govoril po telefonu, tipkal sporočila ali pregledoval pošto in druge vsebine, ni dovoljeno,« so jasni na policiji, kjer zakonska določila tolmačijo široko in strogo. Kot so nam pojasnili, bi lahko kaznovali voznika tudi v primeru, če med vožnjo (oziroma čakanjem pri rdeči luči ali v koloni) zgolj pogleda na zaslon telefona, načeloma pa ne pišejo kazni, če voznik telefon zgolj za trenutek pridrži. »Prestavitev mobilnega telefona med vožnjo iz jakne na sedež načeloma ne pomeni kršitve, se pa mora voznik vzdržati vseh ravnanj, ki bi vplivala na vidno in slušno zaznavanje ter obvladovanje vozila,« so nam odgovorili na vprašanje o konkretnem primeru.

Telefon je glavni, vendar ne edini motilec

Z vprašanjem, kaj vse vpliva na kognitivne sposobnosti voznika, se je v doktorski nalogi ukvarjala tudi dr. Tina Cvahte Ojsteršek s Fakultete za logistiko na mariborski univerzi. Pri terenskem eksperimentu so voznike v realnem okolju izpostavili različnim motnjam, izkazalo pa se je, da je z vidika odvračanja pozornosti najbolj nevarna uporaba mobilnega telefona, zelo problematično pa je tudi zgolj nastavljanje radijskega sprejemnika, navigacijskih sistemov, klimatske naprave in tempomata. Pri agenciji za varnost prometa odsvetujejo tudi – sicer zakonsko dovoljeno – prostoročno telefoniranje med vožnjo, saj tudi to odvrača pozornost voznika.

Letos že 21.757 kršitev

Na policiji sicer ocenjujejo, da je zakon o pravilih cestnega prometa glede prepovedi uporabe mobilnih telefonov med vožnjo dovolj jasen, tudi na infrastrukturnem ministrstvu morebitnih sprememb za zdaj ne načrtujejo. Policisti so lani ugotovili 24.892 prekrškov po 35. členu zakona o pravilih cestnega prometa (letos do sredine novembra pa 21.757), pri čemer se velika večina nanaša na nedovoljeno uporabo mobilnih telefonov med vožnjo, nekaj deset primerov pa na zelo glasno uporabo radia in drugih zvočnih naprav med vožnjo.

Široko zastavljen predpis in prostoročno telefoniranje

Zakon o pravilih cestnega prometa v 35. členu z naslovom Prepoved uporabe naprav ali opreme, ki zmanjšujejo voznikovo slušno ali vidno zaznavanje ali zmožnost obvladovanja vozila, predpisuje 120 evrov kazni za voznike, ki za vožnjo ne potrebujejo vozniškega dovoljenja (torej kolesarje, voznike električnih skirojev, mopediste ...), za preostale voznike, učitelje vožnje in spremljevalce pa je predpisana kazen 250 evrov in treh kazenskih točk. Navedeni člen v prvem odstavku veleva, da se morata voznik in učitelj vožnje med vožnjo vzdržati vseh ravnanj, ki bi zmanjšala njuno slušno ali vidno zaznavanje ali zmožnost obvladovanja vozila, drugi odstavek pa dodatno prepoveduje še glasno poslušanje radia ali drugih zvočnih naprav med vožnjo. Zakonsko določilo hkrati določa izjemo, v skladu s katero lahko voznik, spremljevalec in učitelj vožnje telefonirajo s pomočjo naprave za prostoročno telefoniranje.

Priporočamo