Na celjskem okrajnem sodišču se bo v začetku marca začelo sojenje 38-letnemu Gruzijcu Beki Karanadzeju, ki mu obtožnica očita, da novembra 2021, ko je bil v celjskem zaporu, ni upošteval navodil in je poskušal z glavo udariti enega od pravosodnih policistov. Napad s »čelno« je sicer ostal zgolj pri poskusu, a to ne zmanjšuje odgovornosti za ravnanje Gruzijca, ki se je tako znašel v še enem od številnih kazenskih postopkov v zadnjih petih letih pri nas.

Na sodišče v Celju sta Karanadzeja tik pred novim letom pripeljala pravosodna policista iz zapora na Dobu, a je bil v sodni dvorani le kratek čas, saj je zahteval zagovornika, čeprav ta za dejanje, za katero mu grozi od šest mesecev do tri leta zapora, ni obvezen. Sodnici Teji Luciji Modrijančič tako ni preostalo drugega, kot da obravnavo preloži na začetek marca. Takrat se bo kazenski postopek na celjskem okrajnem sodišču nadaljeval, tudi če mu odvetnika, če bo zanj zaprosil, ne bo uspelo najti.

Med podboje vrat nastavljali nitke

Karanadze naj bi bil sicer eden glavnih članov tako imenovane mobilne mednarodne kriminalne združbe, ki je v več evropskih državah vlamljala in iz stanovanj ter hiš kradla dragocenosti, največkrat zlatnino in denar. Vlome pa so, vsaj pri nas, izvrševali na prav poseben način. Med podboje vhodnih vrat stanovanj v blokih in stolpnicah so napeljevali zelo tanke nitke, ki jih s prostim očesom ni opazil nihče. Zato se jih je prijel vzdevek »nitkarji«. Pozneje so od vrat do vrat pregledovali, kje je nitka ostala cela, torej nepretrgana, kar je pomenilo, da v tisto stanovanje nihče ni vstopil, in vanje nato vlomili.

Obtožnica mu očita, da novembra 2021, ko je bil v celjskem zaporu, ni upošteval navodil in je poskušal z glavo udariti enega od pravosodnih policistov.

Odnašali so večinoma gotovino in zlatnino, pa tudi druge vrednejše predmete. V Celju so kradli tudi oblačila večjih blagovnih znamk, razne električne aparate, celo kozmetiko. Njihovi podvigi so se končali februarja 2020, ko so policisti in kriminalisti na območju PU Celje ustavili enega od članov tolpe, pri njem pa našli ukradene registrske tablice, ki so ji nameščali na vozila, ki so jih uporabljali med vožnjo na vlomilske podvige, ter orodje za izvrševanje vlomov, od klešč do izvijačev. Med drugim so takrat pridržali tudi Karanadzeja in ga s kazensko ovadbo privedli k preiskovalnemu sodniku, ta pa je zanj odredil pripor.

»Gre za specialnega povratnika,« so takrat sporočili celjski kriminalisti in postregli s podatkom, da je že takrat imel prepoved vstopa v schengensko območje, ki ga ni spoštoval. Namesto tega je, kot član organizirane tolpe, ki je vlamljala pri nas, pa tudi v Turčiji, Španiji, Italiji, Avstriji, Nemčiji, Franciji in drugod, menjaval identiteto in se pri prehajanju meja izkazoval s ponarejenimi dokumenti. Doslej je bil za svoja dejanja pri nas in v Španiji že večkrat obsojen. 

Priporočamo