Petintridesetletni državljan BiH Sedin Šišić bo zaradi umora 64-letnega Dragana G. septembra lani v Zgornjem Dupleku v zaporu preživel 27 let. Tako je junija lani odločilo mariborsko okrožno sodišče in takšno odločitev je zdaj potrdilo še višje sodišče. V začetku lanskega decembra je opravilo javno sejo, na kateri je še enkrat dalo besedo tožilstvu in obrambi. Tožilstvo je predlagalo zvišanje kazni, obramba pa razveljavitev sodbe in oprostitev ali vsaj ponovno sojenje.
»Višje sodišče je v celoti zavrnilo pritožbo zagovornika obtoženega in okrožnega državnega tožilstva ter potrdilo sodbo sodišča prve stopnje, s katero je bil obtoženi obsojen na 27 let zapora,« so nam sporočili z mariborskega okrožnega sodišča. Sodba je tako postala pravnomočna. Šišićev zagovornik Andrej Kac nam je povedal, da se s podrobnostmi sodbe še ni seznanil. Na vprašanje, ali sledi pritožba še na kakšno drugo sodišče pa odgovoril, da je to odvisno od njegovega varovanca. Pogovorila se bosta in potem odločila, kako naprej.
En teden nosil okrvavljeno vetrovko
Dragan G. je zaradi hudih poškodb glave umrl 8. septembra predani v svoji kovinarski delavnici ob domači hiši v Zgornjem Dupleku. Tam sta se s Šišićem sestala zaradi puške. Dragan je bil ljubitelj orožja. Doma je imel kar nekaj kosov in enega od njih naj bi mu Šišić ukradel. Dragan mu je večkrat rekel, naj puško vrne. A to ni bilo mogoče, saj jo je tat že prodal za staro železo, česar pa Dragan ni vedel. V delavnici ga je Šišić najprej s pestmi dvakrat boksnil v obraz, ga nato po glavi še dvakrat udaril z neznanim topim kovinskim predmetom, ko je nesrečnež obležal nezavesten, pa še enkrat s topim lesenim predmetom, najverjetneje z več kot meter dolgim kosom debla. Potem je napadalec pobegnil v BiH. Na truplo sta dan kasneje naletela znanca, ki sta prišla na obisk.
Šišića so prijeli čez en teden na državni meji. Prek Slovenije se je namenil peljati na delo v Belgijo. Umor iz koristoljubja, storjen na grozovit in zahrbten način, je zanikal. Najprej je trdil, da je bil v času umora v službi, a tega posnetki varnostnih kamer na parkirišču podjetja niso potrdili. Na glavni obravnavi se je zagovarjal z molkom, tik pred koncem sojenja pa dejanje obžaloval. Tožilstvo je na prvostopenjskem sojenju kot obremenilne dokaze navajalo predvsem sled njegove DNK na kosu debla in rjuhi, s katero je bilo pokrito truplo, ter madeže žrtvine krvi na Šišićevi vetrovki, ki jo je nosil tudi še ob prijetju. Za obtoženega je predlagalo 28 let zapora.
Obramba: ni šlo za kaznivo dejanje umora
Zagovornik Kac je po drugi strani trdil, da ne gre za zločin, ki bi ga dokazi potrjevali »onkraj razumnega dvoma«. Po njegovi oceni ni šlo za kaznivo dejanje umora z znaki koristoljubja, grozovitosti in zahrbtnosti. Kot je navajal, že za tatvino puške niso zbrali dovolj dokazov. Glede koristoljubnosti je opozarjal, da je obtoženi delal, imel je denar in ga celo posojal. Kar zadeva grozovitost, je poudarjal, da žrtev pred smrtjo ni hudo telesno in psihično trpela, saj je že po prvem udarcu padla v nezavest. Kar zadeva zahrbtnost pa, da obstoji le v primeru, če žrtev storilcu zaupa. V tem primeru pa se je Dragan G. Šišića bal. Zagovornik je trdil tudi, da je obtoženi jemal droge in da zaradi njih ni vedel, kaj počne.
Sodišče je ob koncu prvostopenjskega sojenja iz obtožbe izpustilo grozovit način umora ter Šišiću izreklo 27-letno kazen. V krivdo že večkrat obsojenega zaradi premoženjskih deliktov in nasilništva je v zaporu skupno prebil že šest let) ni podvomilo. Višje sodišče se je s tem strinjalo in tudi odmerjena kazen se mu je zdela dejanju primerna.