Mestna občina Ljubljana (MOL) se je sprva odpovedala predkupni pravici za lokal Casablanca na Cankarjevem nabrežju. Le nekaj dni po tistem, ko je Dragan Tošić prodal in prepisal lokal na svojega svaka Miloša Budisavljevića, pa je MOL sprožila vrsto postopkov, da bi lokal znova prešel v njeno last. Lokal je zdaj spet v središču pozornosti, ne le zaradi začetka sojenja v primeru Balkanski bojevnik, pač pa predvsem zato, ker je dan pred tem, se pravi v nedeljo, v bližini lokala odjeknila eksplozija.

»Ko je počilo v bližini lokala Casablanca, bi moral priti strokovnjak za kuhinjo, saj smo hoteli junija lokal končno odpreti. A glede na škodo, ki nam je bila znova, tako kot zadnjih nekaj let, povzročena s tem, ker se v medijih piše, da je lokal v lasti narkobarona Dragana Tošića, v odprtju ne vidim nobenega smisla,« je eksplozijo na Cankarjevem nabrežju komentiral lastnik lokala Miloš Budisavljević, sicer svak prvoobdolženega v zadevi Balkanski bojevnik. Mediji so namreč eksplozijo povezali s Tošićem, ki je ravno v ponedeljek znova sedel na zatožno klop v ponovljenem sojenju v zadevi Balkanski bojevnik.

Casablanca zaprta že vrsto let

Lokal Casablanca v središču mesta je z občasnim kratkotrajnim delovanjem že od leta 2009 zaprt. Po podatkih, ki smo jih pridobili, je lokal marca 2009 na javni dražbi za 255.000 evrov kupil Dragan Tošić. To je storil na prošnjo Budisavljevića, ki od dražbe do izplačila kupnine ni mogel dobiti kredita. Ko je novembra istega leta na banki le dobil posojilo v višini 555.000 evrov, je Tošiću izplačal tako kupnino kot sto tisoč evrov »nagrade« za uslugo.

Kot je Budisavljević pojasnjeval na gospodarskem oddelku okrožnega sodišča, kjer poteka sojenje Tošiću in njegovi ženi po zakonu o odvzemu nezakonito pridobljenega premoženja, je takrat Tošiću poleg denarne nagrade storil še eno uslugo. Tošić naj bi ga prosil, da 280.000 evrov, ki mu jih je Tošić prinesel v vrečki, najprej položi na svoj račun, nato pa jih nakaže njemu. Naj povemo, da je bilo med tistimi, ki bi morali dokazati izvor domnevno nezakonitega premoženja, tudi Budisavljevićevo podjetje Bela hiša, a je tožilstvo od pregona odstopilo. Na tem sojenju je Budisavljević sicer kar močno obremenil Tošića in si prislužil zelo mrk svakov pogled.

MOL odklopila elektriko, zarubila lokal, »opremila« vrt

Kot kažejo dokumenti, je Budisavljevića le dva dni po prenosu lastništva poklical župan Zoran Janković, nato pa pogovor prepustil vodji oddelka za ravnanje z nepremičninami, saj naj bi novega lastnika skušali prepričati, da za 255.000 evrov ni kupil lokala, temveč del stopnišča, pa še to naj bi se v dvajsetih letih nekje izgubilo. Od takrat sta MOL, ki želi lokal nazaj, in Budisavljević (oziroma pravni osebi Anfa in Bela hiša) na sodišču, ki je do zdaj razrešilo tri pravde, tri pa še potekajo.

Na oddelku za ravnanje z nepremičninami na MOL na vprašanje, zakaj terjajo nepremičnino nazaj, sploh ker se je občina odpovedala predkupni pravici, pojasnjujejo, da v sodnem postopku dokazujejo, da je MOL lastnica poslovnega prostora. »Ker je stališče občine, da je lastnica predmetnega poslovnega prostora, tudi ni bilo potrebe po uveljavitvi predkupne pravice,« dodajajo.

Leta 2010 je Budisavljević vložil vlogo za gostinski vrt, a mu ga MOL ni dala. Budisavljević je zato sprožil upravni spor, upravno sodišče pa je presodilo, da mu MOL vrt mora dati. Na dan napovedanega odprtja lokala junija 2010 so delavci Snage na parcelah ob vrtu Casablance postavili »dodatno« opremo. Najprej so postavili več kot deset betonskih korit, nato pa še gugalnico in leseni avtomobil, po vsej dolžini parcele ob Ljubljanici pa stojala za kolesa.

Sodne bitke za Casablanco

Istega leta je Elektro Ljubljana lokalu izklopil elektriko, na kar je Budisavljević odgovoril s tožbo in uspel. Po tistem, ko Budisavljević lokala ni želel prodati občini, je ta vložila tožbo za motenje posesti, nato pa sprožila še izročitveno pravdo. Sledila sta začasna odredba in rubež lokala, ki se mu je Budisavljević skušal izogniti tako, da je kot varščino ponudil 50.000 evrov, a neuspešno.

MOL je na podlagi začasne odredbe lokal zarubila, trak »zarubljeno« pa je kar 13 mesecev krasil vhodna vrata lokala. Nato je sodišče aprila 2011 razveljavilo začasno odredbo in MOL pozvalo, naj lokal takoj izroči lastniku, da se ne bi delala še dodatna finančna škoda. MOL je lokal izročila šele jeseni.

Budisavljević je zato vložil tri odškodninske tožbe: zaradi neodobritve postavitve gostinskega vrta v letu 2010 od MOL zahteva 75.000 evrov odškodnine, zaradi škode, nastale zaradi rubeža, pa je vložil dve tožbi – eno v znesku 145.000 evrov, drugo pa v višini 39.000 evrov.

MOL je že leta 2010 sprožila izročitveno pravdo po zakonu o vzpostavitvi etažne lastnine, postopek na prvi stopnji pa je novembra 2015 dobil epilog, ki poenostavljeno pravi, da je lokal v lasti Budisavljevića. V postopek so kot stranski interventi vstopili tudi stanovalci, v sodbi okrajnega sodišča pa med drugim piše: »Zgolj predložena najemna pogodba MOL in sklicevanje na vpisan solastniški delež ne moreta omajati prepričanja sodišča, da je Bela hiša s predloženimi listinami z večjo verjetnostjo izkazala obstoj lastništva.« In še: »Ne nazadnje, če bi sodišče odločilo drugače in sporni prostor prisodilo MOL, kaj bi potem v naravi predstavljal solastniški delež Bele hiše, glede na to, da gre v naravi za dejansko etažo?« MOL se je na ta sklep okrajnega sodišča pritožila. V službi za pravne zadeve MOL so pojasnili, da se višje sodišče o pritožbi še ni odločilo.

Priporočamo