Sedemindvajsetletni študent s Kitajske, ki živi in študira na Japonskem, si bo do konca življenja zapomnil goro Fudži (gorski reševalci pa njega!). Čeprav so trenutno zaprte vse poti, ki vodijo nanjo, se je nespametni mladenič pred dnevi odpravil na pot. In to izven pohodniške sezone. V štirih dneh so ga morali reševalci kar dvakrat reševati z gore.
Najprej izgubil dereze …
Prvič s helikopterjem v torek, ko se je na goro odpravil po priljubljeni poti Fudžinomija, ki leži na nadmorski višini 3000 metrov. Izgubil je dereze in je potreboval pomoč pri sestopu, poroča britanski BBC.
... potem se vrnil po telefon
Dva dni kasneje so se znova srečali. Študent se je namreč vrnil na goro po stvari, ki jih je tam »pozabil« oziroma moral pustiti, med njimi pa je bil tudi telefon. Tokrat je zbolel za višinsko boleznijo in pomoč potreboval še enkrat. Po navedbah medijev njegovo življenje ni več ogroženo.
Japonske oblasti zaradi slabih pogojev in težkih razmer odsvetujejo plezanje na goro Fudži zlasti izven uradne plezalne sezone, ki traja od začetka julija do začetka septembra. Po kalvariji kitajskega študenta so lokalne oblasti to še enkrat poudarile, saj se lahko v tem času vreme zelo hitro spreminja, zaradi česar pa se težko in še posebno hitro odzovejo reševalci. Zaprte so tudi zdravstvene postojanke ob poti.
Podobno kot pri nas ob takih dogodkih so se na družbenih omrežjih pod objavo novice oglasili mnogi, ki so prepričani, da bi moral nespametni pohodnik sam plačati obe reševalni akciji.
Gora Fudži je ena najbolj priljubljenih japonskih turističnih destinacij, ki je zaradi poplave turistov v zadnjih letih podražila dostop do plezanja po njej. Po navedbah portala BBC se je med julijem in september 2023 nanjo povzpelo 220 tisoč ljudi.