Vsako sobotno dopoldne se na mariborskem Trgu svobode zberejo podporniki Andreja Šiška, ki si je nadel vzdevek Vojvod Hraber. Danes so se sestali v Sodni ulici. V največji dvorani Okrožnega sodišča v Mariboru je bil namreč napovedan pričetek sodnega postopka zoper Šiška in soobdolženega člana podmladka SDS Mateja Lesjaka.

Zaradi pričakovanega navala Šiškovih privržencev je bil pred dvorano zaostren varnostni režim, po katerem so najprej vanjo spustili Lesjaka in oba zagovornika, nato novinarje, na koncu pa še približno dvajset oseb, med katerimi sta bila tudi Šiškova starša.

Preživlja se kot fevdalni vladar

Prvoobtoženega so že poprej privedli iz priporne celice, v kateri je zaprt od 12. septembra lani. Z Lesjakom sta disciplinirano pozirala pred snemalci in fotografi, vmes sta si izmenjala nekaj pogledov in nasmeškov. »Kako se preživljate?« je Šiška uvodoma vprašala predsedujoča višja sodnica Vanja Verdel Kokol. »S pojezdo, ki mi jo naklonijo dobri ljudje. Od kar sem v priporu pa z denarjem davkoplačevalcev,« ji je odgovoril 49-letni Šiško. Pojezda je slovenski izraz za fevdalne obveznosti, ki izvirajo iz obvez podložnikov ob obisku vladarja.

Ko je okrožni tožilec Tilen Ivič javnosti predstavljal vsebino obtožbe, mu je Šiško obrnil hrbet. Med poslušanjem se je porogljivo nasmihal, delal grimase, cinično odkimaval in se pomenljivo spogledoval z Lesjakom. Tožilec za obtožena ni imel ponudbe za primer, če bi se odločila priznati krivdo.

Šišku očita, da je od 11. januarja 2017 do 5. septembra 2018, v Mariboru, Lesičnem, Apačah in Metliki hotel ogroziti ustavno ureditev Republike Slovenije. Pozival in ščuval naj bi k spremembi ustavne ureditve in k strmoglavljenju njenih najvišjih državnih organov, torej k neposredni storitvi kaznivega dejanja oboroženega upora, za kar je zagrožena najmanj petletna zaporna kazen.

Ključni dogodek pod obtožbo je kakopak ustanovitev oborožene skupine Štajerska varda 1. septembra lani v Janhovi pri Apačah, kjer se je Šiško proglasil za njenega poveljnika. Pred približno 50 zamaskiranimi moškimi, ki so mu prisegli zvestobo, je razložil, da za njih zakoni Republike Slovenije ne veljajo in da je potrebno odstraniti oblast. Zadnji Šiškov javni nastop je bil 5. septembra v Metliki na shodu proti gradnji migrantskega centra.

Osemindvajsetletnemu Lesjaku iz Orehove vasi, diplomiranemu obramboslovcu, ki se sme braniti s prostosti, pa tožilec očita, da je Šišku naklepno pomagal pri storitvi kaznivega dejanja, torej da je pomagal organizirati postroj in ustanovitev Štajerske varde in je nato poskrbel, da so posnetki prišli v javnosti. Med drugim jih je posredoval uredniku spletnega portala Politikis Alešu Erneclu.

»Bil sem edini, ki sem javno pozival k ohranitvi ustave ureditve, očitanih dejanj nisem nikoli imel namena narediti in jih tudi nisem storil. Zahvaljujem se tožilstvu, da bom lahko slovenski javnosti pojasnil, zakaj sem izpeljal to provokacijo,« je povedal Šiško, preden ga je prekinila sodnica z ugotovitvijo, da očitno ne priznava očitanega mu kaznivega dejanja. Lesjak je bil krajši. »Ne priznavam krivde,« je dejal, sedel, in si čez majico, s katero je sporočal podporo Izraelu, oblekel karirasto srajco, v kateri je vstopil v dvorano.

Šiškova zagovornica očita Šarcu, da je vplival na tožilca

Šiška na sojenju zagovarja Lucija Ušaj Šikovec (SDS), razvpita po svojih nestrpnih objavah v socialnem omrežju twitter. Odvetnica je predlagala zaslišanje Marjana Šarca, Mira Cerarja, Janeza Janše in Boruta Pahorja .»V slovenski državi še nimamo judikata za to kaznivo dejanje, zato je zaslišanje najvišjih predstavnikov države toliko bolj utemeljeno,« je dejala in dodala da je bil Šarec tisti, ki je vplival na delo državnega tožilca.

Ivič je nasprotoval zaslišanju politikov in se pri tem skliceval na januarsko odločitev izvenrazpravnega senata Okrožnega sodišča v Mariboru. Zavrnil je tudi namigovanje obrambe, da je nanj vplivala politika. »Protestiram in odhajam, to že cela Slovenija ve!,« je tožilcu iz občinstva skočil v besedo bradati moški z ljubljanskim naglasom in zapustil dvorano.

Glavna obravnava prične 6. marca, sodnica je v marcu razpisala skupaj deset narokov.

Priporočamo