Sedemdesetletni magister znanosti Dragan Vuković je bil sodni izvršitelj do leta 2016, ko se je njegova kariera klavrno končala. Takratni pravosodni minister Goran Klemenčič ga je zaradi številnih nepravilnosti pri delu razrešil. Še vedno plačuje grehe svojih preteklih dejanj, tudi v kazenskih postopkih. Nekajkrat je bil že obsojen, včeraj pa so ljubljanski višji sodniki obravnavali še eno od njegovih zadev: njegovo pritožbo na sodbo, s katero je lani dobil leto in štiri mesece zapora (kazen bi izvršil z delom v splošno korist). V enem od izvršilnih postopkov si je prilastil kombi, v drugem pa v žep pospravil 2400 evrov. Izvršilni spis, ki se nanaša na kombi, je nato skril in ga ni hotel predati zbornici izvršiteljev, je ugotovilo prvostopenjsko sodišče. Vuković je zatrdil, da nič od tega ni res in da bi ga morali obtožb oprostiti. Če že to ne, pa vsaj razveljaviti sojenje in odrediti novo. Odločitev senata bo znana čez nekaj tednov, sodba bo izšla v pisni obliki.
Vuković je bil v prvem primeru dolžniško-upniškega razmerja imenovan za izvršitelja zaradi izterjave 105.000 evrov. Leta 2014 je bilo dolžniku zaseženih več vozil, ki naj bi bila prodana na dražbi. Poleg avtodoma, štirikolesnika, osebnega avta znamke Mercedes in avtodoma tudi kombi znamke Volkswagen, njegova vrednost je bila ocenjena na 2400 evrov. Dolžnik je več let mislil, da so vsa vozila na dražbah prodali, potem pa je ugotovil, da je v uradnih registrih še vedno zabeležen kot lastnik kombija, dobil je tudi poziv upravne enote, naj vrne registrske tablice. Dokazni postopek je pokazal, da je tik pred dražbo sodišče izvršitelja pozvalo, naj kombi z dražbe izloči. Tudi v svoj zapisnik je zapisal, da je to storil. Prodal ga torej ni – kam je torej izginil? Sam si ga je nezakonito prilastil, je razsodilo prvostopenjsko sodišče, kar pa je Vuković včeraj ponovno zanikal. Zatrdil je, da kombija od dolžnika sploh ni prevzel, če bi ga, bi mu dal potrdilo. »Ne vem, morda ga je dolžnik prodal po kosih ali pa ima v njem čebelnjak, kot sem slišal, pa tega ne morem dokazati,« je povedal. Zanikal je tudi, da je izvršilni spis v tej zadevi po svoji razrešitvi skrival. Zbornica izvršiteljev ga je večkrat pozvala, naj ji ga preda, pa tega ni storil. Včeraj je dejal, da ni imel dostopa do prostorov, v katerih je bil spis, ker ni bil njihov lastnik.
Iz Kopitarne odnesel čevlje
Sporen je tudi izvršilni postopek med upnikom in dolžnikom za znesek dobrih 9800 evrov iz leta 2013. Dolžnik je izvršitelju izročil 300 evrov v gotovini, potem pa na transakcijski račun nakazal še nekaj zneskov, da bi izvršitelj vse skupaj, 2400 evrov, nakazal upniku. Toda Vuković naj bi denar zadržal zase. Včeraj je poudaril, da ga je porabil za pokritje stroškov izvršilnih dejanj in da je bilo tako dogovorjeno z odvetnikom upnika. Vendar odvetnik to zanika, češ da se računi za stroške izvršbe izdajajo posebej.
Leta 2016 so ga kot izvršitelja razrešili na podlagi več pritožb oziroma predlogov za uvedbo disciplinskega postopka. Zakon naj bi kršil v več kot sto izvršilnih postopkih. Bil je nedosegljiv za stranke v postopkih, sodišča, zbornico izvršiteljev, pravosodno ministrstvo. Upnikov naj ne bi obveščal o datumih načrtovanih rubežev ali o že izvedenih, večkrat naj bi zarubil vozila, za katera naj bi vedel, da sploh niso last dolžnikov, in tako dalje. Po pisanju Slovenskih novic je leta 2013 iz trgovine Kopitarne Sevnica odnesel 120 parov čevljev, čeprav Kopitarna ni bila nikomur nič dolžna – znesek 4500 evrov naj bi dolgovalo neko drugo podjetje. Leta 2014 pa so se o njem razpisali, ko je zaradi dolgov podjetja Electa Naložbe Damijana Jankovića prodajal njegova audija Q7 in BMW Z4 cabrio. Potencialni kupci so mu očitali zavajanje, češ da je za vozili z več sto tisoč prevoženimi kilometri postavil previsoko ceno.