Višje sodišče v Celju je razveljavilo sodbo, s katero je bil oktobra lani nekdanji sodnik Zvjezdan Radonjić obsojen zaradi obrekovanja in razžalitve ljubljanske sodnice Andreje Sedej Grčar ter ljubljanske tožilke Blanke Žgajnar. Vzrok je v odločitvi razpravljajoče okrožne sodnice, ki je vztrajala, da Radonjić spremlja glavno obravnavo kljub oceni sodnega izvedenca psihiatra, da tega ni sposoben. Sodba, s katero je bil Radonjić obsojen na plačilo 9000 evrov denarne kazni, torej ne velja več, primer pa sodnega epiloga ne bo dočakal, saj je pregon že zastaral.

Naj spomnimo, da je aprila 2019 Radonjić ob razglasitvi in obrazložitvi sodbe Milku Noviču (ko ga je oprostil obtožbe, da je umoril nekdanjega direktorja Kemijskega inštituta Janka Jamnika) v sodni dvorani presenetil z izjavo, da je ves čas sojenja doživljal pritiske. Dejal je, »da se je pri njem večkrat, najmanj enkrat na teden, oglasila 'neka sodnica', ki jo je zanimalo, ali bo Noviča oprostil ali ne«. Ter da je bila ta sodnica v navezavi s tožilko v tem primeru Blanko Žgajnar.

Izkazalo se je, da je imel v mislih tedanjo višjo sodnico Andrejo Sedej Grčar, kar je par dni pozneje potrdil v poročilu, ki ga je naslovil na predsednika ljubljanskega okrožnega sodišča Marjana Pogačnika. V njem je zapisal, da je Sedej-Grčarjeva vsaj petkrat prišla k njemu v pisarno v dogovoru s tožilko Žgajnarjevo in odvetnikom Miho Kuničem (na sojenju je zastopal Jamnikovo vdovo), da bi mu sugerirala, kako naj razsodi oziroma da Noviča ne sme oprostiti očitanega kaznivega dejanja. Zaradi teh očitkov sta sodnica in tožilka proti njemu sprožili kazenski pregon; zatrdili sta, da gre za neresnice, ki so ju zelo prizadele in šokirale.​

Višji sodniki sodbo razveljavili, za novo osjenje pa ni časa. Devetnajstega aprila je namreč minilo šest let od Radonjićevega poročila Pogačniku in pregon je zastaral.

Prisiljen v spremljanje obravnave

Da bi zagotovila Radonjićevo udeležbo na zadnjem naroku pred sodbo oktobra lani, je celjska sodnica Gordana Malovič odredila prisilno privedbo. Senat je namreč ocenil, da se sojenju izmika. Res so ga privedli, a je še pred koncem zapustil dvorano in sodišče. Na sodničino zahtevo sta ga policista pripeljala nazaj, vklenjenega. Kar je bila po mnenju celjskega višjega sodišča napaka. Senat je bil namreč seznanjen z izvedenskim mnenjem psihiatrične stroke (sicer iz drugega postopka, ki zoper Radonjića poteka na mariborskem sodišču), da obtoženi v tem obdobju ni sposoben spremljati sojenja. Višje sodišče je odločilo, da bi morali izvedensko mnenje upoštevati, ker procesna sposobnost v določenem trenutku obstaja ali pa ne - ne glede na to, za kateri kazenski postopek gre in pred katerim sodiščem. Zaradi te kršitve so višji sodniki sodbo razveljavili, za novo osjenje pa ni časa. Devetnajstega aprila je namreč minilo šest let od Radonjićevega poročila Pogačniku in pregon je zastaral.

Čaka ga še nekaj sojenj

Radonjić je še v več sodnih postopkih. Še enega, ki je povezan z njegovimi očitki na račun Sedej-Grčarjeve, obravnava novomeško sodišče. Na celjskem ga čaka sojenje zaradi domnevnega protizakonitega, pristranskega in krivičnega sojenja v zadevi Novič. Ovadila sta ga Jamnikova vdova in Kunič. Očitata mu več nepravilnosti, med drugim, da je Kuniču večkrat prepovedal postavljanje vprašanj in da s tožilko nista smela biti navzoča med merjenjem telefonskega signala v Novičevem stanovanju. Pooblaščencu vdove naj bi prepovedal prisotnost ob izvedbi rekonstrukcije poti od Novičevega doma do restavracije, pred katero so umorili Jamnika. Rekonstrukcijo naj bi na koncu opravil celo brez navzočnosti ostalih članov senata.

Na mariborskem sodišču pa ima odprt postopek zaradi obtožbe o krivi ovadbi. Ljubljanskega sodnika Milana Štruklja je prijavil, ker naj bi sprejel podkupnino, vendar je tožilstvo ovadbo zavrglo. 

Priporočamo