Zaradi kar 55 napadov na informacijski sistem, treh izsiljevanj in treh kaznivih dejanj prikazovanja, izdelave, posesti in posredovanja pornografskega gradiva so policisti ovadili 36-letnega moškega z območja piranske občine. Na računalnike strank, ki so mu bili zaupani v popravilo, je, kot trdi policija, nameščal različne zlonamerne programske kode, ki so računalnik okvarile. Na nekatere, ki so jih spet prinesli popravit, je nato namestil aplikacijo, s katero se je nezakonito dokopal do osebnih podatkov uporabnikov, potem pa jih poskušal izsiljevati. V podkrepitev svoje grožnje je k elektronskim poštnim sporočilom pripel fotografije golih otrok in zagrozil, da jih bo, če ne bo dobil denarja, poslal njihovim znancem, policiji in drugim državnim organom.

Kot so sporočili s PU Koper, so konec leta 2016 prijeli več prijav ljudi, češ da so na svoj elektronski poštni naslov dobili sporočilo, poslano z elektronskega naslova black-genesis@sigaint.org. Neznanec jih je obveščal, da jim je vdrl v elektronske poštne račune, in zahteval plačilo določenega zneska v virtualni valuti bitcoin, sicer bo njihove poštne naslove izrabil za izvrševanje drugih kaznivih dejanj. Da bi jim bilo jasno, da misli resno, jim je posredoval njihove resnične kontaktne podatke kot tudi fotografije spolne zlorabe otrok, ki da jih bo z njihovega poštnega računa posredoval njihovim prijateljem in državnim organom.

Prišli na sled serviserju

Ko so računalnike preiskali, so ugotovili, da imajo nameščeno zlonamerno programsko kodo, ki je prikrito zbirala podatke in jih pošiljala na elektronski naslov, odprt v tujini. Kriminalisti so se povezali s pravosodnimi organi iz ZDA in izkazalo se je, da je izvor elektronskega poštnega naslova storilca pravzaprav v eni izmed gospodarskih družb z Obale, ki se ukvarja tudi s servisiranjem računalnikov. Ko so o tem povprašali še oškodovance, je prišlo na dan, da so vsi svoje računalnike servisirali ravno v tem podjetju. Sledila je hišna preiskava, med katero so prišli na sled 36-letnemu osumljencu, samostojnemu podjetniku, ki je kot podizvajalec deloval v prostorih tega podjetja.

Govorili smo tako z direktorjem tega izolskega podjetja za servisiranje računalnikov kot z osumljencem. »Že sami smo sumili, da je pri delu tega našega sodelavca nekaj sumljivega. Potem pa so se pri nas oglasili kriminalisti, sodelovali smo z njimi in preiskava je stekla. Bojim se, da bi bila lahko oškodovana še kakšna naša stranka, je pa res, da je ta samostojni podjetnik delal tudi za druga podjetja na Obali. Do te izkušnje sem zaupal ljudem, zdaj ne zaupam nikomur več. Žal,« je povedal direktor podjetja, ki je želel ostati neimenovan. Osumljeni 36-letnik pa vse očitke policije odločno zanika. Pravi, da se je z bivšimi sodelavci sprl in da so mu vse skupaj podtaknili. »Teh računalnikov nisem imel v rokah ne prvi ne zadnji, če razumete, kaj želim povedati. Vse sem že zelo temeljito razložil tudi na sodišču in ko bo treba, bom svojo nedolžnost zlahka še enkrat dokazal,« je dejal in tako s prstom pokazal prav na našega drugega sogovornika iz pravzaprav po mnenju policije oškodovanega podjetja. »Policijska preiskava je trajala dolgo in prepričan sem, da je bila temeljita. Naj zdaj svoje naredi še sodišče in pravično kaznuje storilca,« pa je bil komentar direktorja računalniškega servisa iz Izole.

Zasegli so več računalnikov

In kaj so počeli kriminalisti v preiskavi? Zasegli so več elektronskih naprav, na katerih niso našli le dokazov za omenjena kazniva dejanja, pač pa tudi o več drugih oškodovancih z Obale. »Trojanskega konja« so oškodovanci dobili na svoje računalnike takrat, ko so bili na servisu pri osumljenem. Našli so tudi druge zlonamerne programske kode in zapise, ki po oceni policije dokazujejo, da je 36-letnik vsaj od oktobra leta 2011 na 46 računalnikov namestil zlonamerno programsko kodo, ki je čez določen čas okvarila sistemsko datoteko operacijskega sistema, nameščenega na računalnik, in tako napravila računalnik neuporaben. Zaradi tega so morali lastniki računalnike spet dati v popravilo. Od začetka leta 2013 je na štiri računalnike namestil aplikacijo, ki je nezakonito prestrezala podatke, od sredine leta 2016 pa najmanj tri oškodovance poskušal izsiljevati.

Priporočamo