Ljubljana. »V času kaznivega dejanja je bil povsem neprišteven,« je včeraj na višjem sodišču na obravnavi zoper Žarka Gorenjca, ki je marca 2021 doma v Dolah pri Polici s pasom kopalnega plašča zadavil ženo Jasno, zatrdila dr. Sanja Elizabeth Radeljak. Gorenjc je bil zaradi umora na prvostopenjskem sodišču obsojen na 23 let zapora – takrat je obveljala psihiatrična ocena, da je v kritičnem času svoje ravnanje razumel in ga tudi imel pod nadzorom. Kar v pravnem jeziku pomeni, da je bil (nebistveno zmanjšano) prišteven. Obramba zdaj na višjem sodišču to trditev izpodbija z mnenjem hrvaške psihiatrinje Radeljakove, ki ga je včeraj predstavila sodnemu senatu. Delo naših izvedencev je priča označila za pomanjkljivo, ker da ni multidisciplinarno kot njeno. Dejala je tudi, da očitno ne spremljajo novih znanstvenih dognanj in literature. »Videla sem toliko napak, kot jih redko,« je izjavila.

Po njeni oceni ima Gorenjc mejno osebnostno motnjo (naš izvedenec dr. Peter Pregelj govori o neopredeljeni osebnostni motnji). Že v najstniških letih je začel zlorabljati marihuano in alkohol, zdaj njegova odvisnost od kokaina traja že dvajset let. Ker ni bil zdravljen ali je bil zdravljen napačno, je povedala, je prišlo do organske spremembe možganov. »Ima možgane 65-letne osebe,« je dejala o 46-letniku. In da je to povzročilo nenačrtovano, stihijsko, impulzivno vedenje »zunaj realnega stanja doživljanja«. Po njenih besedah je usodni večer vzel gram kokaina, šilce žganja in tableto kvelux, potem je zaspal. Ko ga je sredi noči žena zbudila, je nenadzorovano reagiral. »Bil je zmeden, prestrašen, to je doživel kot napad nase, na svoje telo in integriteto, kar je 'rešil' na nenavaden način,« je povedala o davljenju s pasom in pojasnila, da bi bilo bolj običajno, če bi uporabil nož, pištolo. Dejala je še, da se obtoženi dogajanja ne spominja in da potrebuje zdravljenje.

Koliko je bilo kokaina?

Pričanje sta spremljala tako Pregelj kot toksikološka izvedenka dr. Majda Zorec Karlovšek. Slednja je bila odločna, da je pri analizi urina in krvi, ki so ju Gorenjcu odvzeli 24 ur po kaznivem dejanju (ko je šel na policijo in povedal, kaj je storil), uporabila sodobne metode. Potrdile so njegov takratni zagovor o zaužitem žganju, kveluxu in kokainu. A takrat je navajal »črtico« kokaina, ne pa da bi vzel gram. Če bi bilo to res, bi analize krvi to potrdile, pa niso, je dejala. »Zakaj menite, da niso?« je vprašala hrvaško strokovnjakinjo, a ni dobila konkretnega odgovora razen tega, da je vztrajala, da ni uporabila ustreznih metod ali pa so bili vzorci napačno odvzeti.

Še bolj jo je znerviral Pregelj, ki je vztrajal, da je Gorenjc v času kaznivega dejanja razumel, kaj počne, in da je imel svoje ravnanje pod nadzorom. Izvedenec je potrdil, da je slikanje, na katero je obtoženega po prvi sodbi napotila Radeljakova, res pokazalo organske spremembe možganov. A to po njegovem za ta postopek ni bistveno. »Ključna je njegova osebnost, ne pa vzrok zanjo,« je dejal. Radeljakovo je to vznejevoljilo, še bolj vprašanja, ki ji jih je zastavil v zvezi z njenim pričanjem. Večkrat je komentirala, da so »na nivoju fakultete«, vprašala ga je, ali se »zajebava«, mu očitala, da nima kliničnih izkušenj. Ona pa da je strokovnjakinja za psihiatrijo, psihofarmakologijo in toksikologijo, ima dva doktorata, obravnavala je na stotine podobnih pacientov, sodelovala pri izvedenstvih pri najhujših kaznivih dejanjih na Hrvaškem. Med več kot sedemurnim zaslišanjem je prišlo tako daleč, da jo je morala sodnica Špela Koleta večkrat ustaviti, naj ne skače v besedo, ne bo žaljiva in se na splošno vzdrži vrednostnih sodb.

Obramba je na koncu predlagala, naj sodišče zaradi razlik v mnenjih odredi novo skupino strokovnjakov, ki bi osvetlila obtoženčevo duševnost. Prav tako naj vpraša radiologe in nevrologe, ali bi lahko naredili še kakšne dodatne preiskave. Senat o tem še ni odločil. Sojenje se bo nadaljevalo 22. februarja. 

Priporočamo