Dve goljufiji s kriptovalutami so tokrat zabeležili na Štajerskem. Moškega z območja Maribora so neznanci prepričali, da ima na trgovalnem računu za dobrih 27 tisoč evrov kriptovalut. Da bi jih lahko prevzel, pa je moral tem neznancem posredovati svoje podatke, na telefon pa si namestiti aplikacijo za oddaljen dostop. Nepridipravi so prek nje »vstopili« v njegov telefon, s čimer so dobili tudi dostop do njegovega bančnega računa. Z njega so mu ukradli 7.600 evrov. Mimogrede, kriptovalute v vrednosti 27 tisoč evrov niso obstajale.
Obljubljali zaslužek
Podobno se je pripetilo moškemu z območja Slovenske Bistrice. Klical ga je neznanec in mu prek telefona obljubljal zaslužek, če bo le nabavil kriptovalute. Tudi moški si je na svoj telefon namestil aplikacijo za oddaljen dostop, neznancu pa posredoval bančne podatke. S tem mu je omogočil vstop v spletno banko in dostop do računa, s katerega so mu ukradli okoli 8000 evrov.
Spletno goljufijo so včeraj obravnavali tudi na Ajdovskem. Neznani storilec je v začetku tedna prek telefona poklical moškega in govoril s češkim naglasom, so sporočili z novogoriške policijske uprave. Predstavil se je kot uslužbenec banke, ki se ukvarja tudi s kriptovalutami, oškodovanca pa prepričal, da mu je posredoval svoje podatke. Z računa mu je ukradel več deset tisoč evrov, so še dodali na policiji.
Za 20 milijonov evrov škode
V zadnjih mesecih smo poročali o številnih spletnih goljufijah, med drugim so Mariborčanu z računa ukradli 37 tisoč evrov, drugemu 46 tisočakov, pred mesecem dni pa je Ptujčan ostal brez 70 tisoč evrov. Precej je izstopal lanski primer, ko se je Mariborčanka odzvala na oglas za trgovanje s kriptovalutami in vložila 120 tisoč evrov, obljubljenih sredstev pa ni prejela. Slovenska policija je lani zabeležila 705 primerov goljufij investicijskih vlaganj, pri katerih je nastalo za 19.516.000 evrov škode. »Najvišji poskus oškodovanja je bil v višini 369.500 evrov, ki pa so ga na banki uspešno ustavili,« pa so v poročilu o kibernetski varnosti za leto 2024 sporočili iz nacionalnega odzivnega centra za kibernetsko varnost SI-CERT.
Policija in strokovnjaki za kibernetsko varnost že leta opozarjajo ljudi, naj ne nasedajo spletnim finančnim prevaram. V zadnjem obdobju policija obravnava več goljufij, povezanih s kriptovalutami. »Modus operandi« goljufov je, da se ob telefonskem klicu predstavijo kot uslužbenci znanih menjalnic kriptovalut, v polomljeni slovenščini zagotavljajo, da ima sogovornik v virtualni denarnici več tisoč evrov sredstev. A do njih lahko pride le, če si na telefon ali računalnik nastavi program za oddaljen dostop. Tako uspejo prevzeti nadzor nad napravo, vstopijo v spletno banko in z računa ukradejo denar.
Policija ob morebitnem takem napadu ljudem svetuje, naj zberejo vso razpoložljivo dokumentacijo (elektronsko pošto, podatke o transakcijah, morebitne mobilne številke, naslove elektronske pošte, IP številke) ter zadevo čim prej prijavijo policiji, o zlorabi pa naj obvestijo tudi banko.