Domnevno se je tudi drugi napad zgodil na Ptuju, vpletena pa naj bi bila skupina še osnovnošolskih mladostnikov. Na posnetku je skupina mlajših oseb, ki imajo obraze delno zakrite s kapucami in grozijo mladeniču. Žrtev napadalci večkrat udarijo v obraz, izza kamere pa se v sliši hihitanje. Med fizičnim obračunavanjem je slišati tudi: “Zaslužil si!” in pozivi žrtvi, naj se opraviči.

Medvrstniško nasilje

Če je storilec starejši od 14 let, policija o primeru obvesti državno tožilstvo s kazensko ovadbo, v nasprotnem primeru poda poročilo o protipravnem dejanju. V primeru prekrška polnoletnemu storilcu izda plačilni nalog, mladoletnika pa prijavi pristojnemu sodišču.

Medvrstniško nasilje vključuje fizično in psihično nasilje, od pretepov in brcanja do širjenja lažnih govoric in poniževanja. Pogosto se seli tudi na splet. Policija opozarja, da so lahko posledice psihološkega nasilja celo hujše od fizičnih poškodb.

Kazenski zakonik nasilništvo opredeljuje kot grdo ravnanje, pretepe, poniževanje ali prisiljevanje, ki žrtev postavi v podrejen položaj. Zakon predvideva sankcije za nasilno vedenje, grožnje, povzročitev poškodb ter druge oblike kaznivih dejanj ali prekrškov.

Mladinska kriminaliteta na območju PU Maribor

Na območju Policijske uprave Maribor med najpogostejša kazniva dejanja, pri katerih so osumljenci mladoletniki, sodijo nasilništvo, povzročitev lahkih telesnih poškodb, grožnje, izsiljevanje in zloraba pornografskega gradiva. Vzroki za nasilna dejanja so različni – od dokazovanja pred vrstniki do vpliva družinskega okolja. Med ključnimi dejavniki tveganja so tudi alkohol, droge in nasilje v družini.

Policija o vseh primerih obvešča centre za socialno delo, ne glede na to, ali gre za kaznivo dejanje, prekršek ali dogodek izven njene pristojnosti.

Vloga staršev in šol

Šole so pogosto prve, ki zaznajo medvrstniško nasilje, saj se z njim soočajo učitelji, sošolci ali starši. Ključno vlogo pri preprečevanju nasilja imajo starši, ki morajo biti pozorni na otrokovo vedenje in mu zagotoviti varno okolje za pogovor.

Policija poziva vse, naj nasilje prijavijo čim prej, saj lahko hitro posredovanje prepreči hujše posledice.

Priporočamo