O morebitnem nevarnem izzivu skakanja pred avtomobile v Trbovljah je prvi poročal portal Žurnal24, o njem pa jih je obvestila Trboveljčanka. Gospa je na svojem uporabniškem računu na facebooku opisala neprijetno in tudi nevarno izkušnjo, s katero je želela opozoriti druge voznike in starše mladostnikov. Ko je pred dnevi vozila po domačem kraju, je ob cesti opazila skupino mlajših najstnikov. 

»V sekundi se je eden izmed njih zagnal čez levi pas, na moj pas, in se nato vrnil na drugo stran, kjer so bili. V teku je ’letel’ pred moj avto,« je bila zgrožena gospa. V šoku in paniki je stopila na zavoro, fanta pa potem oštela. Opravičil se je, ostali pa so se smejali.

»Očitno je to neka nova fora oziroma izziv, ki ga imajo,« je še predvidela. Voznike je opozorila na previdnost, staršem pa položila na srce, naj se s svojimi otroki vendarle pogovorijo.

Ali so morda dobili kakšno takšno prijavo, smo vprašali na policijo. »Glede konkretnega ’izziva’, o katerem sprašujete, v policiji do tega trenutka nismo bili obveščeni niti ga nismo obravnavali. Bomo pa pozorni na morebitne tovrstne dogodke,« je odgovorila Maja Ciperle Adlešič z Generalne policijske uprave (GPU).

Voznikom na policiji svetujejo, naj se ravnajo po cestnoprometnih predpisih, v bližini šol in drugih objektov, kjer se mladostniki zadržujejo, ali pa če jih opazijo ob cesti, pa naj vozijo še posebno previdno in dodatno znižajo hitrost vožnje. Tako se bodo lažje odzvali na morebitne tovrstne dogodke. Take primere je sicer treba takoj prijaviti policiji na 113.

Izziv skakanja pred drveče avtomobile je v tujini sicer poznan pod imenom »angel smrti«, priljubljenost pa je dosegel z aplikacijo TikTok. Naloga otroka ali najstnika je, da v zadnjem trenutku pred avtomobilom ali tovornjakom tečejo čez cesto. Gre za izjemno nevarno početje, v katerem je po svetu umrlo že nekaj mladostnikov. O izzivu so poročali v različnih delih ZDA, leta 2022 pa naj bi v Indoneziji umrla dva fanta.

Skakali na tire

Slovenska policija je sicer pred leti obravnavala en primer kaznivega dejanja, povezanega z izzivi na družbenih omrežjih. Junija 2021 smo poročali o mladoletnikih v Dekanih, ki so med približevanjem vlaka skakali na železniške tire. Da je preprečil potencialno tragično nesrečo, je najmanj en vlak sunkovito zaviral.

Nekaj mesecev prej pa smo pisali o nevarnem izzivu »igre dušenja«, ko so vsaj en primer zasledili na Obali. Gre za nevarno igro, v kateri se sodelujoči s pasom, vrvjo in šalom duši, dokler ne izgubi zavesti. Skrb vzbujajoče je, da z igro, ki to seveda ni, eksperimentira vse več otrok, ki niso niti prestopili praga najstništva.

Med mladimi so (bili) priljubljeni še izzivi z rezanjem (z nožem, skalpelom ali britvico se otroci režejo po telesu), pitjem večjih količin alkohola (več ko ga otrok spije, bolje se odreže), lizanjem umazanih školjk, po možnosti na javnih straniščih (»koronaizziv«), in že omenjeno dušenje, davljenje oziroma izziv nezavesti.

Na policiji se zavedajo, da ti izzivi obstajajo, da so zelo nevarni in da imajo lahko zelo hude posledice, saj o primerih prejemajo poročila iz tujine. »Ker pa je internet globalen, pa seveda take izzive vidijo tudi naši otroci, mladostniki, ki navadno o tem, kar vidijo na internetu, odraslim ne povejo. K sreči teh izzivov ne sprejemajo in jih ne poizkušajo storiti,« še sporočajo iz GPU. 

Starše opozarjajo, naj bodo pozorni na to, kaj njihovi otroci počnejo na internetu, naj jim dajo tudi vedeti, da se jim lahko zaupajo. Po navedbah policije sicer odgovornost nosimo kot celotna družba, saj moramo vsi prispevati k varnosti, k ozaveščanju vseh, še posebno otrok, da prijavimo, ko to zaznamo. 

Priporočamo