Danes bi se moralo začeti ponovljeno sojenje Ljubljančanu Milanu Trivkoviću zaradi vpletenosti v ugrabitev, mučenje in smrt 32-letne Zorice Škrbić junija 2014. Toda zapletlo se je že na začetku, saj je obrambo zmotila zamenjava predsednice sodnega senata. Sojenja več ne vodi Vesna Podjed, ki je prvič Trivkovića oprostila, pač pa Barbara Črešnar Debeljak, čeprav višje sodišče, ki je prvo sodbo razveljavilo, zamenjave sploh ni odredilo. Ali je to prav ali ne, bo zdaj odločil predsednik ljubljanskega okrožnega sodišča Marjan Pogačnik.
Trivković je obtožen sodelovanja v hudodelski združbi, ki je 26. junija 2014 v Trnovem v Ljubljani ugrabila Škrbićevo. V gozdu na obrobju mesta so jo nato privezali ob drevo in devet ur mučili, proti jutru pa v Podpeči vrgli iz avta. Partnerica roparja sefov SKB Dejana Vidmarja je zaradi hudih poškodb kmalu zatem umrla ob cesti. Druščina je hotela od nje izvedeti, kje je okoli 20 milijonov evrov, ki jih po ropu sefov SKB niso nikoli našli. Željko Petrović, Blagoje Sazdov in Senad Livadić so krivdo priznali, Trivković pa ne.
Kršena pravica do naravnega sodnika?
Sojenje Trivkoviću se je marca lani končalo z oprostilno sodbo, a je nato višje sodišče ugodilo pritožbi tožilke Mateje Gončin in odločitev razveljavilo. Naročilo je, naj na ponovljenem sojenju med drugim opravijo ogled kraja mučenja in zaslišijo še nekatere priče. A še preden so danes z vsem tem začeli, je zagovornik Blaž Kovačič Mlinar ugovarjal, ker sojenja ne vodi več Podjedova. Ta je sicer tudi še po razveljavitvi delala na tem primeru, na primer, ko je Trivković nenadoma izginil v tujino, je podpisala sklep o odreditvi pripora (policisti so ga nato junija prijeli na parkirišču ene od gostiln na Obrežju). Odvetniku so pojasnili, da gre pri zamenjavi za administrativno odločitev uprave sodišča, spis so namreč predodelili svojemu specializiranemu oddelku. Toda po mnenju odvetnika je sodišče s tem nedopustno poseglo v ustavno pravico obtoženega do naravnega oziroma zakonitega sodnika, kar lahko vpliva na izid sojenja. Da bi preprečili zlorabe, se namreč primeri dodeljujejo sodnikom po vnaprej določenih objektivnih merilih oziroma razporedu dela. Po premisleku se je Črešnar-Debeljakova odločila, da bo odločitev o pravilnosti odločitve sodne uprave prepustila predsedniku sodišča Pogačniku.