Eden najbolj odmevnih (pred)kazenskih postopkov lanskega leta na Balkanu se je dodatno zapletel. Gre za ugrabitev oziroma umor še ne dveletne Danke Ilić, ki je 26. marca lani izginila z dvorišča družinske počitniške hiške v naselju Banjsko polje pri Boru na vzhodu Srbije. Višje sodišče v srbskem Zaječarju je osem mesecev zatem, novembra lani, potrdilo obtožnico za umor zoper obtožena Dejana Dragijevića in Srdjana Jankovića, ki naj bi tistega dne s službenim avtom malčico najprej povozila, Dragijević naj bi jo nato v avtu zadavil, truplo pa naj bi odvrgla na lokalni deponiji. Le nekaj tednov kasneje pa so na prizivnem sodišču v Nišu to odločitev razveljavili.
»V šoku sem. O tem me ni nihče obvestil,« je bil za časnik Republika zgrožen Dankin oče Miloš Ilić. Dodal je, da družine že tako ni nihče obveščal o poteku preiskave, verjame pa, da bo tožilstvo uspelo zbrati dodatne dokaze zoper osumljenca. Tako on kot žena Ivana si najbolj želita, da bi lahko svojo hčerkico pokopala in da bi bili krivci za njeno smrt pošteno kaznovani.
Oče premaknil truplo
Na prizivnem sodišču v Nišu so v obrazložitvi izpostavili, da je višje sodišče v Zaječarju prekoračilo meje svojih pooblastil, ter da je bistveno kršilo določbe kazenskega postopka. Kaj točno to pomeni, srbski mediji ne poročajo. Obtožni predlog so vrnili v novo odločanje na prvostopenjsko sodišče v Zaječarju, pri preučitvi obravnavane obtožnice pa bo moralo to podati jasne razloge oziroma konkretne dokaze za obstoj utemeljenega suma, česar v prvi odločitvi niso. Na prizivnem sodišču so izpostavili še, da so se na prvostopenjskem sodišču bolj ukvarjali z vsebino dokazov, kot pa s tem, ali jih je tožilstvo sploh predložilo dovolj.
Če bodo ocenili, da je treba zadevo še boljše razjasniti, bo moralo višje sodišče odrediti dopolnitev preiskave z zbiranjem dokazov. »Šele ko bodo razčistili očitke te odločitve, bo lahko sodišče sprejelo pravilno odločitev v skladu z zakonom,« so po pisanju srbskih medijev še navedli na prizivnem sodišču v Nišu.
Poleg dveh osumljenih za umor male Danke je v zadevi obtožen še Radoslav Dragijević, ki naj bi sinu in njegovemu pajdašu skupaj z drugim sinom Daliborjem pomagal pri skrivanju trupla. Slednji je sicer kmalu po aretaciji aprila letos umrl v policijskem pridržanju, domnevno zaradi policijskega nasilja. Še prej pa naj bi priznal, da je bratu pomagal pri skrivanju trupla.
Oba umaknila priznanje
Tega kljub silovitim naporom in obsežnim iskalnim akcijam policija do danes ni našla. So pa kljub temu 4. aprila lani sprva zaradi suma ugrabitve, potem pa zaradi suma umora aretirali Dragijevića in Jankovića. Po pisanju srbskih medijev, ki so se opirali na policijske vire, naj bi najprej oba priznala, da sta Danko povozila s službenim avtom, Dragijević naj bi celo natančno opisal, kako jo je potem z golimi rokami zadavil.
Janković se je potem izrekel za nedolžnega in obmolčal, Dragijević pa je domnevno priznanje umaknil nekaj mesecev kasneje. Tožilstvo je obtožnico zoper njiju vložila septembra, predlagalo pa dosmrtni zapor.
Primer kljub vsemu ostaja zavit v tančico skrivnosti, saj Danke uradno sploh še niso razglasili za mrtvo. Obstaja celo možnost, da je še živa. Po poročanju srbskih medijev obtožnica temelji na pričah, ki naj bi obtoženca postavljale na kraj dekličinega izginotja, podobno kažejo tudi nadzorne kamere in GPS podatki službenega avta. Tožilstvo kot dokaz sprejema tudi priznanji obeh osumljenih, saj ju kljub kasnejšemu umiku jemljejo za verodostojni.
Več odvetnikov je sicer že septembra ob vložitvi obtožnice opozarjalo, da obtoženih z Danko ne povezuje niti en dokaz, bioloških sledi deklice namreč niso našli ne v avtu ne na številnih drugih zaseženih predmetih (oblačilih, sekiri, nožih, preprogi). Ob ponovni preučitvi potrditve obtožnice bodo na sodišču odločali še o priporu, zoper katerega se je obramba že večkrat pritožila. To pomeni, da bi lahko Dragijević in Janković kmalu morda celo prišla na prostost in tam čakala na morebitno sojenje.