Krvavi obračun v blokovskem naselju Plava laguna v Celju, ki se je zgodil 1. januarja 2022 dopoldne, je slabi dve leti po dogodku na sodišču dobil epilog. V Sloveniji rojeni 38-letni Patris Jahiri, ki ima po starših tudi kosovsko državljanstvo, je bil spoznan za krivega poskusa uboja in povzročitve lažje telesne poškodbe, ker je 1. januarja 2022 dopoldne, na Ljubljanski cesti v Celju, po prepiru iz neznanega razloga poskušal vzeti življenje tri leta starejšemu oškodovancu Alešu S.
Po prepiru ga je poškropil s solzivcem, ko je obležal na tleh, pa ga je še trikrat z nožem zabodel v prednji in zadnji del prsnega koša, pri tem pa mu poškodoval tudi jetra in lopatico. Na srečo je nož zgrešil vitalne organe, saj se je konica rezila ustavila v rebru, zato je dejanje ostalo zgolj pri poskusu. Je pa s solzivcem poškropil tudi oškodovančevo 19-mesečno hčer in ji povzročil lažje telesne poškodbe. Ko je slišal, da je oškodovanec klical policijo, je zbežal s kraja dogodka. Policisti ga niso našli, kosovski organi pregona pa so ga nekaj mesecev po dogodku izsledili v Prištini, ga pridržali in mu odredili pripor. Pozneje so ga spremenili v hišni pripor. A ko so ga ponovno iskali, da bi ga izročili Sloveniji, ga niso našli, zato so mu, ko se je javil, ponovno odredili pripor, kjer je ostal do marca letos, ko so ga končno izročili Sloveniji.
Odprti oddelek ne pride v poštev
Od takrat je v priporu v Celju, kjer bo ostal vse do pravnomočnosti sodbe. Sodišče mu je namreč podaljšalo pripor iz razloga begosumnosti in ponovitvene nevarnosti, kot je to zahtevalo tožilstvo, s katerim pa se je, po priznanju krivde, pogodil za tri leta in sedem mesecev zapora za poskus uboja in tri mesece za povzročitev lažje telesne poškodbe še ne dve leti stare deklice oziroma enotno kazen tri leta in osem mesecev zapora. Kot je v kratki obrazložitvi po izreku kazni poudaril sodnik David Špernjak, je sodišče, kar zadeva kazensko sankcijo, vezano na sklenjeni sporazum s tožilstvom. Glede možnosti prestajanja kazni na odprtem oddelku, kot je želel Jahiri, pa je sodišče odločilo, da takšen režim prestajanja kazni, glede na težo in način storitve kaznivega dejanja, ne pride v poštev.
Obtoženi Jahiri je sicer dogodek na sodišču obžaloval in dejal, da bi, če bi lahko, čas zavrtel nazaj. Ves čas je skušal sodišče prepričati, da ima veliko zdravstvenih in psihičnih težav, invalidne starše in mladoletne otroke, za katere mora skrbeti. Z zagovornikom sta zahtevala tudi izključitev javnosti iz sodne dvorane v delu, kjer je bil govor o njegovih otrocih, kar je sodnik tudi upošteval. Jahiri je tudi izrazil željo, da bi mu policista za čas, ko je bil v sodni dvorani, odklenila lisice na rokah, a je policist dejal, da ima odredbo, da mora ostati vklenjen.
Oškodovanec ne zahteva odškodnine
Nič pa nismo v sodni dvorani slišali, zakaj je na novoletni dan napadel in zabodel oškodovanca. Tožilka Marija Sladič je dejala le, da ga je napadel brez poprejšnjega konflikta in da je pri izvršitvi izkazal veliko predrznost. Dodatna oteževalna okoliščina zanj je, da je to storil v prisotnosti še ne dveletne hčerkice oškodovanca, ki jo je pri tem prav tako poškropil po očeh. »Kljub temu da sta oba, torej oče in hči, potrebovala pomoč, je pobegnil s kraja in celo zapustil Slovenijo. Vse zato, da bi se izognil priporu,« je dejala tožilka in predlagala podaljšanje pripora zaradi begosumnosti in ponovitvene nevarnosti do začetka prestajanja kazni, kar je sodišče upoštevalo. Na drugi strani je olajševalna okoliščina zanj ta, da je dejanje priznal in da je bila njegova kazenska evidenca do zdaj prazna. Zagovornik obtoženega Uroš Pavlina se bo o tem, ali se bo zoper sodbo pritožil, odločil, ko bo prejel pisno obrazložitev. Je pa zanimivo, da se oškodovanec na sodišču ni pojavil, prav tako ni, kljub večkratnemu pozivu, sodišču predložil premoženjskopravnega zahtevka.