Mariborski policisti obravnavajo primer tako imenovane ljubezenske prevare. Gospa z območja Maribora je neznancu, s katerim sta komunicirala zgolj prek spleta, nakazovala večje vsote denarja. Skupno okoli 45 tisoč evrov. »Moški jo je prosil za denar, saj naj bi kot zdravnik potreboval finančna sredstva za rešitev težav,« so še dodali na policiji in opozorili, naj bodo ljudje previdni in naj nikar ne nasedajo na tovrstne prošnje.
Zdravnik, vojak, vdovec
»Zdravnik v Siriji, marinec na mirovni misiji v Iraku, ovdovel delavec na naftni ploščadi. Vsi šarmantni gospodje z zlomljenim srcem, ki na spletu iščejo damo, ki jih bo razumela. To bi lahko bil začetek velike ljubezenske zgodbe, a je vse prej kot to. Osamljene ženske, ki so se na spletu zapletle s šarmantnimi tujci, so po letu dni ‘razmerja’ na daljavo ostale brez nekaj deset tisoč, nekatere celo brez več kot sto tisoč evrov,« tako o ljubezenskih prevarah pišejo na spletni strani Varni na internetu.
Izkoriščanje ranljivih
Nigerijski princ, ki je podedoval ogromno vsoto, a do premoženja ni mogel brez vaše finančne pomoči, je preteklost. Na ranljive uporabnike interneta že nekaj časa prežijo izkušenejši kriminalci, ki iz svojih žrtev denar vlečejo na bolj sofisticirane načine. Denimo z izdelavo natančnih profilov žrtev in s prepoznavanjem ter izkoriščanjem njihovih šibkih točk.
»Kiberkriminalci so preučili objave obeh žensk na družbenih omrežjih in naredili njun psihološki profil ter tako odkrili, da sta obe ženski ranljivi in depresivni ter da hrepenita po pozornosti,« pravijo na policiji. Pri »ljubezenski prevari« gre za tipičen primer družbenega inženiringa, usmerjenega v ranljive posameznike.
Prevaranti prek družbenih omrežij vzpostavijo stik s potencialnimi žrtvami, jim s solzavimi in lažnimi zgodbami vzbujajo sočutje in obljubljajo skupno prihodnost. Z izmenjavo intimnih podrobnosti gradijo čustven odnos in zaupanje. V živo se ne srečajo, saj živijo nekje daleč proč, včasih so na vojaški ali humanitarni misiji, običajno pa z različnimi izgovori onemogočijo tudi videopogovor. Na neki točki nato prosijo za denar. In običajno ne le enkrat. Žrtve takih romantičnih prevar se na koncu s prošnjo za pomoč po navadi obrnejo na banko, vendar je v večini primerov denar izgubljen. Večino žrtev je žensk, a tudi moški niso imuni na sladke besede in obljube.