Julija Adlešič, ki je bila že v dveh kazenskih postopkih pravnomočno obsojena zaradi zavarovalniške goljufije, je morala ta teden na sodišče še v civilni zadevi. Družba A1 Slovenija je na ljubljansko okrožno sodišče vložila tožbo, s katero od Adlešičeve zahteva okoli 5000 evrov. Podobno tožbo (v kateri jo je A1 prav tako tožil za okoli 5000 evrov) je Adlešičeva lani že izgubila, vendar se je pritožila še na višje sodišče.

Tokratna tožba se nanaša na naročniško pogodbo iz leta 2017, s katero je Adlešičeva prejela apple iphone XS 512 GB, vendar nato obveznosti ni poravnala, niti ni vrnila telefona. Tudi zdaj, ko je spor prešel v fazo obravnave na sodišču, Adlešičeva in njena pooblaščenka Marija Bošković menita, da je tožba A1 neupravičena. Julija Adlešič je julija 2018 razglasila osebni stečaj, zaradi česar odvetnica Bošković opozarja, da bi moral A1 že tedaj odstopiti od vseh pogodb z njo in prijaviti terjatve do tistega dne. Adlešičeva in A1 pa sta oktobra 2018 sklenila celo dopolnitev naročniške pogodbe in pogodbo o posebni ugodnosti, čeprav ji je tedaj zaradi stečaja že bila delno odvzeta poslovna sposobnost.

Pametni telefon ni osnovna življenjska potrebščina

Pogodbeno razmerje z njo bi bilo po uvedbi stečaja mogoče le, če bi šlo za oskrbo z osnovnimi življenjskimi potrebščinami, vendar Adlešičeva in njena odvetnica zatrjujeta, da stroškov mobilne telefonije in samega iphona ni mogoče šteti mednje. Odvetnica je posebej poudarila, da gre za pogodbo iz leta 2017, ko aplikacije, kot so zVEM, mobilne banke in podobno, še niso bile v uporabi, tudi danes pa marsikdo, in ne le starejši, ne uporablja pametnih telefonov in aplikacij na njih. Zato ne gre za nujne aplikacije, niti ni uporaba pametnega telefona življenjskega pomena.

Sodnica Maja Jurić Ekart je presodila, da Adlešičeve ni treba zaslišati, saj bo odločitev lahko sprejela že na podlagi vse dokumentacije v spisu. Kot že omenjeno, je sodišče v podobni tožbi A1 že ugodilo, vendar sodba še ni pravnomočna.

Dvakrat obsojena zaradi goljufanja

Julija Adlešič se je skupaj z nekdanjim partnerjem Sebastienom Abramovom v preteklosti znašla tudi v kazenskih postopkih. Lani sta priznala krivdo in bila obsojena zaradi goljufanja NLB in Summit Leasing Slovenija. V letih 2017 in 2018 sta preslepila uslužbence omenjenih družb, da so Adlešičevi, čeprav je bila brezposelna, odobrili zlati račun, potrošniški kredit, zvišali limit … Julija Adlešič je bila obsojena na eno leto zapora, z možnostjo, da kazen odsluži z delom v splošno korist, Abramov pa na sedem mesecev zapora. Skupno morata povrniti tudi 38.100 evrov škode.

Dvojec Adlešičeva-Abramov je postal razvpit zaradi odmevne zavarovalniške goljufije z odrezano roko, s katero sta poskušala od zavarovalnic iztržiti za več kot milijon evrov odškodnin. Poskus goljufije sta nazadnje priznala in bila obsojena na zaporno kazen. Abramov na dve leti in pet mesecev, Adlešičeva pa na eno leto in sedem mesecev. Oba sta večino kazni prestala že v priporu, Abramov pa je še vedno za zapahi zaradi umora partnerice Sare V. Pravnomočno je bil obsojen na 26 let zapora, zagovarjal pa se je kot nedolžen. Trdil je, da je tedanjo partnerico ustrelil po nesreči, saj da je prišla v dnevno sobo v trenutku, ko je repetiral puško, katere mehanizem naj bi se pred tem zatikal.

Priporočamo