Odmevna gorska nesreča, v kateri se je aprila lani na območju Male Mojstrovke poškodovalo pet planincev, ne bo dobila kazenskega epiloga. Novogoriško tožilstvo je namreč zavrglo kazensko ovadbo zoper vodjo ture Juša Avguština in Športno društvo Jeti, v okviru katerega so se planinci podali na grebensko prečenje Mojstrovk. Policisti so spisali ovadbo zaradi suma kaznivega dejanja povzročitve splošne nevarnosti, tožilstvo pa je od policistov najprej zahtevalo dopolnitev ovadbe, nazadnje pa jo je zavrglo »zaradi pomanjkanja utemeljenega suma v smeri naznanjenega kaznivega dejanja«, kot so nam pojasnili na novogoriškem tožilstvu.

Peterico odneslo150 metrov v globino

Sedmerica planincev, med katerimi je bil tudi vodja ture, se je v težave zapletla med lanskimi velikonočnimi prazniki. V Župančičevi grapi se je nad njimi odlomila plast nametanega snega, tako imenovana opast, ki jih je nato skupaj z novozapadlim snegom potegnila s seboj. Dvema planincema, med njima tudi vodji, ki ima izkušnje kot gorski reševalec, ni pa gorski vodnik, se je uspelo ustaviti že po nekaj metrih, preostalih pet pohodnikov pa je odneslo približno 150 metrov v globino. Peterice sneg ni zasul, policisti pa so tedaj sporočili, da so se 57, 56 in 41 let stari moški ter 54 in 33 let stari ženski hudo poškodovali – šlo naj bi predvsem za zlome okončin in poškodbe glave. Stopnja nevarnosti snežnih plazov tedaj ni bila velika (razglašena je bila najnižja, prva stopnja nevarnosti), planinci pa so imeli veliko smole, da se je ravno v tistem trenutku odlomila opast.

Po obsežni in zahtevni reševalni akciji, ki je zaradi kasnejšega poslabšanja vremena in večjega števila ponesrečencev trajala več kot šest ur, so se oglasili posamezni gorski vodniki, ki so prst usmerili v vodnika ture. »Gorski reševalec je izšolan za poklic prostovoljnega reševalca in ne vodnika. Skrajni, ampak res skrajni čas pa je, da si Gorska reševalna zveza Slovenije pogleda v oči in začne postopke profesionalizacije gorskega reševanja v Sloveniji,« je med drugim zapisal gorski vodnik Gregor Kofler. Član Združenja gorskih vodnikov Slovenije in gorski reševalec Klemen Gričar pa je ocenil, da v takšnih razmerah ne bi peljal skupine, ter dodal, da pričakuje kazensko ovadbo.

»Ovajanje ne povečuje varnosti«

Da društvo in vodja ture nista naredila ničesar narobe, so že po nesreči zagovarjali posamezni planinci, ki so na družbenih omrežjih poudarjali, da kritičnega dne ni bila razglašena nevarnost plazov ter da ni šlo za turo, ki bi jo lahko vodili zgolj gorski vodniki. Vodništvo v Sloveniji ureja zakon o gorskih vodnikih, ki določa tudi izjeme, kdaj gorski vodnik ni potreben. Vodenje gorskega vodnika tako ni obvezno, če gre za pohod po poteh in v brezpotju, kjer ni potrebna uporaba vrvne tehnike, brez gorskega vodnika pa je mogoče organizirati celo turno smučanje, kadar ni potrebno zavarovanje poti.

Predsednik društva Jeti Miha Hauptman nam je včeraj povedal, da jih v društvu veseli, da je tožilstvo »kljub dezinformacijam, ki so se pojavljale v medijih, temeljito preučilo vse znane okoliščine obravnavane nesreče in sprejelo razumno odločitev o zavrženju kazenske ovadbe«. Kot pravi, je tudi predkazenski postopek pokazal, da so bile vremenske razmere v času vzpona zelo dobre. »Odločitev tožilstva potrjuje naše siceršnje zatrjevanje, da je imel Juš Avguštin, sicer član GRS Radovljica, več kot ustrezno znanje in izkušnje za vzpon. Glede na vse okoliščine proženja plazu, navkljub vsej potrebni skrbnosti, ni mogel predvideti. S tem je po naši oceni prevladal razum, saj so zlasti zimski vzponi v gorah vedno povezani z določeno stopnjo tveganja nesreče, ki se je žal ne da vedno predvideti in v celoti izključiti,« nam je pojasnil Hauptman, ki dodaja, da »ovajanje in metanje polen pod noge s strani nekaterih domnevnih samooklicanih gorskih strokovnjakov ne more prispevati k povečevanju varnosti v gorah, ampak ima lahko kvečjemu nasproten učinek«. 

Priporočamo