Kdor se vsaj malo spominja zgodbe, o kateri vse od leta 2008 govori ves svet, je ob zgornjem stavku verjetno vsaj rahlo izbuljil oči. Zloglasni Josef Fritzl sanjari o hiši s kletjo. Oče, ki je ravno v domači hiši v kraju Amstetten zahodno od Dunaja skrivoma v kleti zgradil podzemno ječo, vanjo pa za 24 let zaprl hčer Elisabeth. V tem času jo je več tisočkrat posilil, zaplodil pa ji tudi sedem otrok. En je umrl, trije so živeli z njo v kleti, trije z njim in ženo na prostosti.

Zaradi demence morda kmalu ven

89-letnik je že od obsodbe leta 2009 zaprt na oddelku za duševno motene kriminalce najbolj zastraženega avstrijskega zapora Stein-Krems, deželno sodišče pa je lani odločilo, da bi ga lahko premestili v običajen, manj varovan zapor. Dementni Fritzl naj pri teh letih ne bi bil več nevaren. »Osebnostne motnje, zaradi katerih je moral biti zapornik zaprt v strogo varovani psihiatrični enoti, zaradi njegove napredujoče demence in poslabšanja fizičnega stanja ne pridejo do izraza,« so predstavili stališče, oprto na poročilo sodne izvedenke za psihiatrijo. Po njenem ni več verjetno, da bi storil kako dejanje s hudimi posledicami.

Zaenkrat ostaja za zapahi, a njegova odvetnica Astrid Wagner vseeno upa na skorajšnji izpust. Njegovi zdravniki bi namreč lahko odločili, da zapor oziroma zaporniška bolnišnica za nekoga v takem stanju ni več primerno bivališče. »Vsak dan sanjari o lastni hiši ali stanovanju,« je odvetnica komentirala za nedeljsko izdajo avstrijskega tabloida Heute. Kje točno bo živel, mu je kaj malo mar, samo da bo na prostosti in blizu železniške postaje. »Veste, po toliko letih brez prakse ne zaupa več svojim vozniškim zmožnostim,« je izpostavila razlog. Za dodatno presenečenje in zagotovo tudi bes nekaterih pa je povzročila njegova zahteva, da mora imeti njegov dom klet. To naj bi sicer potreboval zaradi gore datotek, map in dokumentacije, ki jih želi shraniti tam.

Ima se za dobrega očeta

Odvetnica Wagnerjeva Fritzla že leta v medijih opisuje kot prijaznega, dostojnega in šarmantnega gospoda. »Ni zver. Samo človek je, ki ni znal obvladati notranjih demonov,« je razkrila med promocijo (avto)biografije Brezna, ki jo je spisala s pomočjo 89-letnika. A čeprav je na neki točki priznal, kako strašne stvari je počel, kako zelo mu je hudo in žal za vse, ki jih je prizadel, česa takega v knjigi ni bil sposoben zapisati. Razglasil se je za odgovornega družinskega človeka, ki je dobro skrbel za »podzemno« družino. V pismu odboru za pogojno izpustitev je šel celo tako daleč, da se je razglasil za dobrega očeta. »Živeli smo kot čisto normalna družina,« je nekoč zaupal psihiatrinji.

Zapisal je, kako so Elisabeth in otroci uživali v ujetništvu, se igrali in smejali. Njihova izkušnja je skoraj gotovo povsem drugačna. V zvočno izoliran bunker je hčer zaprl leta 1984, ko je bila stara 18 let, in jo spolno zasužnjil. Dnevne svetlobe ni uzrla 8516 dni, na svobodo je stopila leta 2008, stara 42 let. Elisabeth in otroci so prevzeli novo identiteto, živijo na neznani lokaciji, ona naj bi se pred leti poročila s svojim telesnim stražarjem.

Priporočamo