Kazenski pregon obtoženih Janija Potokarja in Staneta Kovača zaradi več kot dva milijona evrov težke prevare z utajo trošarin pri uvozu nafte bo letos, po dvajsetih letih od očitanih kaznivih dejanj, predvidoma zastaral. Zadnjo besedo, kdaj primer zastara, bo sicer imelo sodišče, po katerem se sodni spis zoper Potokarja in Kovača prelaga že 14 let.

Kot so nam potrdili na ljubljanskem okrožnem sodišču, je bil kazenski spis do zdaj predodeljen že osemkrat. V rokah ga je imelo že šest sodnikov, od tega dve sodnici po dvakrat. Vsakič, ko zadevo prejme nov sodnik oziroma predsednik sodnega senata, mora spis najprej preštudirati in na novo začeti sojenje. Nazadnje je bil spis novi sodnici dodeljen februarja letos, vmes pa se je izgubila približno četrtina spisa.

Brezdomec slamnati direktor podjetja

Tožilstvo Potokarju in Kovaču v obtožnici iz leta 2011 očita, da sta s ponarejanjem listin in utajo finančnih obveznosti družbi Potokar & Co. pridobila za skoraj 2,7 milijona evrov protipravne premoženjske koristi. Kasneje je zaradi spremembe kazenskega zakonika del očitkov odpadel, tako da naj bi bila trenutno zatrjevana protipravna premoženjska korist nekoliko nižja, a še vedno okoli 2,5 milijona evrov.

Kopač in Potokar naj bi v letih 2004 in 2005 naftne derivate uvažala iz Italije, Avstrije in z Madžarskega, pri čemer pa carinikom nista najavljala poslov in izročala trošarinskih dokumentov. Odločitve naj bi sprejemal Kopač, Potokar pa naj bi bil slamnati direktor podjetja. Potokar je namreč brezdomec, ki je bil v kritičnem času tudi odvisnik od prepovedanih drog. Kopač naj bi mu dajal v podpis prazne liste, zanj pa je hodil tudi na banko po denar. V zameno je dobival po 100, včasih celo 500 evrov. Krivde ni priznal niti Kopač, ki se je zagovarjal, da je bil le posrednik med veleprodajalci in končnimi kupci v Sloveniji.

Oba sta bila v preteklosti že v drugih kazenskih postopkih. Na enem izmed narokov leta 2019 je Kopačev zagovornik Žiga Klun pojasnil, da so (danes 60-letnemu) Kopaču leta 2017 zaradi hudih zdravstvenih težav prekinili prestajanje zaporne kazni zaradi druge zadeve. Enainpetdesetletni Potokar pa je po besedah njegovega zagovornika Ivana Šalinoviča zaradi drog trenutno priprt v Avstriji.

Izginila ena od štirih škatel

Od vložitve obtožnice je minilo že več kot 14 let, vendar je sojenje zaradi različnih razlogov ves čas bolj kot ne stalo na mrtvi točki, sodni spis pa je potoval od sodnika do sodnika. Pred leti so na ljubljanskem okrožnem sodišču opazili tudi, da v spisu manjka okoli 1200 strani listin oziroma prilog kazenske ovadbe.

Obtoženi Potokar je lani na sodišče zaradi dolgotrajnega kazenskega postopka vložil celo nadzorstveno pritožbo in rokovni predlog. Kot je razvidno iz sklepa sodišča, s katerim je podpredsednica ljubljanskega višjega sodišča ugodila rokovnemu predlogu obrambe, je tožilstvo obtožnico (do marca 2024) dvakrat spremenilo in umaknilo del obtožbe, leta 2022 pa so na sodišču ugotovili, da se je izgubila ena od štirih velikih škatel s sodnim spisom, ki »je vseboval znatno število prilog z neznano vsebino, zaradi česar je bilo treba spis obnoviti«. Obnova je bila zgolj delno uspešna, nekateri deli spisa pa so za vedno izgubljeni.

Na ljubljanskem sodišču so nam pred dnevi pojasnili, da so zadnjič predodelili zadevo novi sodnici po delni obnovi spisa in dodatni izločitvi nekaterih dokazov, sodišče pa je tožilstvo pozvalo, da predloži čistopis obtožnice.

Obtoženi zahteva odškodnino

»Od časa vložitve obtožnice so nastale številne kadrovske spremembe, ne zgolj med nosilci, temveč tudi podpornim osebjem, in prav tako spremembe procesne zakonodaje glede standardov popisa spisa,« zaplete komentirajo na ljubljanskem okrožnem sodišču, kjer za zdaj še ne morejo odgovoriti, kdaj natančno bo zadeva zastarala. »Vprašanje zastaranja ni vezano zgolj na čas izvršitve dejanja, temveč tudi na druge okoliščine, ki so predmet postopka v teku,« pojasnjujejo na sodišču.

Vmes je obtoženi Potokar prek svojega odvetnika na državno odvetništvo naslovil predlog za poravnavo, v katerem zahteva, da mu država izplača 5000 evrov odškodnine za povzročeno škodo v zvezi s kršitvijo pravice do sojenja brez nepotrebnega odlašanja. Zaradi dolgotrajnega postopka naj bi občutil stisko in strah, ki naj bi povzročila njegovo nagnjenost k alkoholu in drogam. 

Priporočamo