Na pobočju Stola je v nedeljo malo pred drugo popoldne pohodnico obšla slabost, zelo možno je, da jo je ugriznila kača. Pomagali so radovljiški gorski reševalci in policijska helikopterska posadka z dežurno ekipo gorske reševalne službe Brnik. Obolelo so odpeljali v jeseniško bolnišnico, hujših posledic ni bilo.

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je predlani v svoje evidence zabeležil osem pikov kač, leta 2019 osemnajst, leta 2018 pa šestnajst. Iz sosednje Hrvaške so že lani poročali o povečanju števila kač zaradi blage zime in porasta populacije miši, s katerimi se hranijo. Čeprav so poročali o več ugrizih strupenih modrasov in gadov, je društvo Zmijolovac (Lovec na kače) vseeno največkrat posredovalo zaradi nestrupenih kač. Kot ugotavljajo člani, ljudi najbolj prestrašijo kače, na katere naletijo doma. V neki vasi v Baranji so na primer v leseni stropni oblogi dnevne sobe našli dva goža. V vasi pri Slavonskem Brodu pa se je ena kača zavlekla v kavč, druga pa v shrambo. V Karlovcu so jih več našli pod zadnjim avtomobilskim sedežem. Tudi letos jih je veliko, iz okolice Sinja, denimo, poročajo o pravi invaziji modrasov. Domačini jih srečujejo praktično vsak dan. Sredi junija je v splitski bolnišnici končala 74-letna gospa, ki jo je modras pičil v domačih Glavicah. Hotela je pobrati zavrženo vrečko, da bi jo vrgla v smetnjak, pa je bila v njej kača. Telefonirala je sinu, ki je bil takrat na njivi, ko je prihitel na pomoč, je ležala na tleh. Čeprav je bila hudo oslabela, je okrevala, ko je v bolnišnici prejela protistrup.

Modras pičil šestletno deklico

Minuli mesec je romunsko turistko kača pičila na splitski plaži. Ker je šlo za ugriz v žilo, so bile posledice precej krvave, a so zdravniki sporočili, da ni šlo za strupeno žival. O porastu kač poročajo tudi iz BiH. Tudi tam pojasnjujejo, da zaradi veliko miši in da se zaradi tega pogosto približajo naseljem. Iz Avstrije pa je sredi minulega meseca prišla novica, da je šestletno deklico ob jezeru Fortsee nedaleč od Vrbskega jezera v roko pičil modras. Zgodilo se je, ko je plezala čez manjšo skalo. K sreči je bila v manj kot uri že v beljaški bolnišnici, kjer so ji dali protistrup. Uspešno reševanje je bilo plod sodelovanja med centrom za obveščanje Rdečega križa, reševalci in celovškim živalskim vrtom, ki je največji živalski vrt za plazilce v Avstriji, so se pohvalili.

V Sloveniji živi nekaj več kot deset vrst kač, a so strupeni le modras, navadni in laški gad. Kače se sicer v naravi izogibajo človeka in praviloma napadejo le, če so ogrožene. Pred tremi leti je odmevala nezgoda, ki se je zgodila pri koči na Doliču. Pohodnica je zagledala kačo in jo prijela, misleč, da pri nas te živali niso strupene. Kača, izkazalo se je, da je imela opravka z gadom, pa jo je ugriznila.

Umaknimo se

Na NIJZ svetujejo, da se izogibamo nevarnim območjem, še posebej ponoči, ko je večina kač najbolj aktivnih. Opazujmo okolico, izbirajmo primerno visoko obutev in oblačila. Če kačo srečamo v naravi, ne bezajmo vanjo, temveč se umaknimo in ji omogočimo pobeg, svetujejo člani herpetološkega društva. Če jo opazimo v hiši, ji omejimo premikanje in preprečimo, da bi se zavlekla na nedostopno mesto. Pokrijmo jo na primer z vedrom ali škatlo ter obtežimo. Bolj pogumnim ali tistim brez predsodkov svetujejo, da jo dvignejo z daljšo palico in prenesejo v visoko vedro. V vsakem primeru je treba vseskozi opazovati, kje se kača giblje. Priporočajo klic na Kačofon (040 322 449), kjer bodo svetovali, kako naprej. Treba je tudi vedeti, da so pri nas kače zaščitene in da njihovo ubijanje pomeni krivolov.

Priporočamo