Podobno kot že včeraj na ljubljanskem razstavišču je bila danes močno zastražena stavba ljubljanskega okrožnega sodišča. Lahko bi celo rekli, da so vladale izredne razmere. Več oboroženih policistov je stalo pred vhodom v zgradbo, varovanje je bilo poostreno tudi v sodni dvorani. A obtožene dvojice na sodišče ni bilo. Bojanu Stanojeviću, državljanu Črne gore, kjer naj bi se trenutno tudi nahajal, tožilstvo očita umor Danijela Božića in poskus umora Žarka Tešanovića novembra 2019, Semirju Hajdarpašiću pa pomoč pri teh dveh kaznivih dejanjih. Božićevo truplo je policija našla v plitvem grobu v gozdu v okolici Okroglega na Gorenjskem decembra 2019, posebno grozljiva smrt pa je bila po navedbah tožilstva posledica, ker je s pajdaši slovenski celici kavaškega klana ukradel za 1,5 milijona evrov kokaina.
En z opravičilom, drugi brez
Predobravnavni narok za Semirja Hajdarpašića je sodnica Klavdija Bercieri zaradi njemu nevročenega vabila preložila, na sodišče pa zaradi neke nujne zdravstvene zadeve ni bilo niti njegovega zagovornika Milana Krstiča. Hajdarpašiću na specializiranem državnem tožilstvu očitajo, da je prek svojega podjetja likvidatorjem posodil avtomobil za prevoz Božića, po umoru pa naj bi v podjetju spreminjali GPS-podatke v avtomobilu in na tak način poskušali zakriti sledi oziroma dokaze. Avto naj bi posodil tudi za prevoz Tešanovića.
Na sodišče prav tako ni bilo Bojana Stanojevića, ki mu tožilstvo očita, da je sredi novembra 2019 v Slovenijo prišel samo z enim namenom – umorom Božića in Tešanovića. »Moja stranka se opravičuje, saj je prišlo do nepredvidenih okoliščin,« je njegov izostanek na sodišču opravičila zagovornica Klementina Fincinger. Na kasnejše vprašanje, ali so bile te okoliščine povezane z umorom nekaj ur prej na ljubljanskem Brdu, odvetnica ni odgovorila. Sodnica Bercierijeva zaradi njegove nenavzočnosti predobravnavnega naroka ni opravila, ker je zoper obtožnico podal ugovor, pa je štela, da krivde po obtožbi ne priznava.
Črnogorski državljan naj bi bil sicer član matične celice kavaškega klana, deloval pa naj bi kot plačani morilec. Poleg domnevnega vodje slovenske celice klana Klemna Kadivca je bil Stanojević na koprskem sodišču na štiri leta in devet mesecev kazni že obsojen zaradi protipravnega odvzema prostosti Božića in Tešanovića. Sodba sicer še ni pravnomočna. Kadivca in Stanojevića je policija namreč prijela 15. novembra 2019, ko sta sredi Ankarana planila na Tešanovića, ga s pestjo in udarci s strelnim orožjem po glavi podrla na tla, mu zvila roke na hrbet, ga zvezala in skušala strpati v prtljažnik. Kar so jima preprečili policisti.
Priznala krivdo
Na veliko presenečenje je tožilka Mateja Gončin na včerajšnjih predobravnavnih narokih v isti zadevi sporočila, da je tožilstvo z dvema od skupno šestih obtoženih, Blažem Kadivcem in Drejcem Kovačem, doseglo dogovor tako o priznanju krivde kot o višini kazni tako glede tega postopka kot drugega glede očitkov trgovanja z drogo. Zaradi obsežnosti obeh postopkov še niso dorekli vseh tehničnih podrobnosti sporazuma, zato tudi še ni znano, kakšna naj bi bila višina kazni. Domnevni vodja slovenske celice klana Klemen Kadivec in Vladan Kljajević, ki se brani s prostosti, krivde nista priznala. »Danes se o tem ne morem izreči. Morda bi tudi jaz priznal krivdo, če bo tožilstvo modificiralo obtožnico, a jo moram najprej videti. Potem se bom odločil,« je sodišče nagovoril starejši od bratov Kadivec.