Na beraški palici je pristala Francozinja Anne, ki se je prek spleta zaljubila v Brada Pitta. No, leto in pol je vsaj mislila, da se »druži« z 61-letnim hollywoodskim igralcem. Čustva so bila tako močna in zveza tako resna, da se je ženska ločila od svojega moža, Brad pa je bil že tako ali tako dolga leta v ločitvenem postopku z igralko Angelino Jolie, o čemer so pisali mediji po vsem svetu. Nihče pa ni poročal, da se igralec bori s hudo boleznijo, rakom na ledvicah. 61-letnik je to zaupal le svoji Anne. Zaradi še nedokončane ločitve je imel zamrznjena finančna sredstva in tako ni mogel priti do svojega bogastva. In ker je potreboval denar, ona pa ga je po ločitvi imela veliko, mu je nakazala skupno 830 tisoč evrov. Preden je ženska ugotovila, da ima opravka z goljufom, je bilo že prepozno.

Pristala v bolnišnici

Ljubezenska zgodba, ki se je prelevila v pravo grozljivko, se je začela februarja 2023, ko je bila Anne z družino na luksuznem smučarskem oddihu v Tignesu. Na objavo ene njenih prvih fotografij na instagramu se je odzvala ženska, ki naj bi bila mama Brada Pitta. Gospa Jane Pitt je bila prepričana, da bi se Anne in njen sin krasno ujela. Ker jo je tako hvalila in nenehno govorila o njej, je v stik z njo dan kasneje stopil še zvezdnik. »Rad bi te bolje spoznal,« ji je popihal na dušo, »a moram najprej vedeti, ali delaš v medijih, saj zelo cenim svojo zasebnost.« Anne je bila sprva sumničava glede pristnosti profila, bila je prepričana, da je lažen, a jo je »Brad« prepričal z vsakodnevnim klepetom ter pošiljanjem fotografij in videov, ustvarjenih z umetno inteligenco. Poslal naj bi ji tudi fotografijo igralčevega potnega lista. 53-letnica je šla takrat skozi težavno obdobje z možem, zato je novo prijateljstvo še toliko bolj cenila. »Brad« ji je pošiljal pesmi, ji pel hvalospeve in jo koval v zvezde. Pa tudi poslušal jo je in se zanimal za njeno delo, želje in misli. »Malo je moških, ki se tako izražajo in ki pišejo take stvari. Zelo všeč mi je bila oseba, s katero sem govorila. Znal je z ženskami,« je po poročanju mreže BFMTV pojasnila prevarana. Znal pa je tudi kaj drugega. Ko je ugotovil, da jo ima ovito okoli prsta, jo je lažni Brad zasul s sladkimi besedami in velikimi obljubami. Tudi z darili. A je morala Anne, če jih je želela dobiti, za carino nakazati 9000 evrov. In jih je. Ko je izvedel, da bo po ločitvi dobila okoli milijon evrov, je prevarant zavihal rokave. Začel ji je pošiljati z umetno inteligenco ustvarjene fotografije in videe iz bolnišnične postelje, kjer naj bi se boril z rakom ledvic, za kar je potreboval denar. Skupno mu je nakazala okoli 830 tisoč evrov. Zaljubljenca sta komunicirala le prek pošiljanja sporočil in fotografij, slišala se nista nikoli, saj »Brad« za telefonski klic ni imel časa. Njen svet se je porušil, ko je v medijih zasledila, da ima igralec novo partnerko, Ines de Ramon. Šla je na policijo, ki je zagnala preiskavo. Ali so prevaranta našli in ali je Anne uspelo dobiti kaj denarja nazaj, francoski mediji ne poročajo.

Anne, 53-letna notranja oblikovalka iz Francije z zgodovino depresije, je svojo izkušnjo s spletnim goljufom pogumno razkrila v televizijski oddaji »Sedem do osem« na kanalu TF1. Kar se ji je grdo maščevalo. Zgodba s primesmi ljubezenskega romana, estrade in črne kronike je po nedeljskem predvajanju viralno zaokrožila po svetu. Anne je postala tarča posmeha in žrtev spletnega nadlegovanja, zato so posnetek umaknili z vseh platform. »Brad nam je sporočil, da pride v sredo na stadion,« so na platformi X zapisali v nogometnem klubu Toulouse, a objavo kmalu izbrisali in se opravičili. Iz Anne so se pošalili tudi na družbenih medijih francoske podružnice Netflixa: »Štirje filmi Brada Pitta (in to pravega), ki si jih lahko ogledate brezplačno.« Še veliko hujše so kritike spletnih komentatorjev, ki kar ne morejo verjeti, kako strašansko naivna je bila Francozinja. Kako je spletne napade preživela gospa Anne, ni znano, saj je bila v času predvajanja oddaje zaradi hude depresije hospitalizirana. »Zakaj so se spravili name? Nikoli nisem nikomur storila nič žalega. Ti ljudje si zaslužijo pekel,« je Anne dejala v intervjuju skoraj dve leti po začetku nočne more.

Američanka tožila pravega

Brad Pitt je med goljufi očitno zelo priljubljen. Velikega lomilca ženskih src in enega najlepših moških na svetu je leta 2020 na sodišče skušala spraviti Američanka Kelli Christina, direktorica zdravstvenega podjetja Plano iz Teksasa. V tožbi mu je očitala, da jo je okradel za več deset tisoč evrov, jo zavedel s sladkimi besedami in celo obljubo poroke. »Težave in Brad Pitt so v moje življenje vstopili marca 2018,« je Christinova takrat povedala za ameriški Fox News in pojasnila, da je organizirala več dobrodelnih dogodkov, za nastop na katerih je Pittu plačala okoli 40.000 dolarjev. A se igralec ni prikazal niti na enem, denar pa vseeno pospravil v žep. Ko mu je nehala pošiljati zelence, je moški izginil, v stik z njim in njegovo dobrodelno fundacijo pa ni mogla več stopiti. A denar ni vse, kar je ženska izgubila. Z igralcem sta se namreč zbližala in celo govorila o poroki. V tožbi je zahtevala sto tisoč dolarjev za posojilo in duševne težave. Igralec je prek odvetnika sporočil, da gospe ne pozna ter da se je gotovo ulovila v spletno prevaro, v kateri je nekdo zlorabil tako Pittovo ime kot njegovo dobrodelno organizacijo. Sodišče je njeno tožbo zavrnilo, češ da je brez osnove. Lansko jesen pa je v javnost prišla zgodba dveh Špank, ki so ju spletni kriminalci – prav tako pod krinko Brada Pitta – opeharili za skupno 325 tisoč evrov. Obljubljal jima je ljubezen, skupno prihodnost in bogastvo, a sta morali najprej nekaj denarja sami vložiti v njegove projekte. Policija je aretirala pet članov kriminalne združbe in izterjati okoli 85 tisoč evrov izgubljenega denarja.

Ljubezenske prevare

Nigerijski princ, ki je podedoval ogromno vsoto, a do premoženja ni mogel brez vaše finančne pomoči, je preteklost. Na ranljive uporabnike interneta že nekaj časa prežijo izkušenejši kriminalci, ki iz svojih žrtev denar vlečejo na bolj sofisticirane načine. Denimo z izdelavo natančnih profilov žrtev in s prepoznavanjem ter izkoriščanjem njihovih šibkih točk. »Kiberkriminalci so preučili objave obeh žensk na družbenih omrežjih in naredili njun psihološki profil ter tako odkrili, da sta obe ženski ranljivi in depresivni ter da hrepenita po pozornosti,« je v primeru ogoljufanih Špank sporočila policija. Pri »ljubezenski prevari« gre za tipičen primer družbenega inženiringa, usmerjenega v ranljive posameznike. Prevaranti prek družbenih omrežij vzpostavijo stik s potencialnimi žrtvami, jim s solzavimi in lažnimi zgodbami vzbujajo sočutje in obljubljajo skupno prihodnost. Z izmenjavo intimnih podrobnosti gradijo čustven odnos in zaupanje. V živo se ne srečajo, saj živijo nekje daleč proč, včasih so na vojaški ali humanitarni misiji, običajno pa z različnimi izgovori onemogočijo tudi videopogovor. Na neki točki nato prosijo za denar. In običajno ne le enkrat. Žrtve takih romantičnih prevar se na koncu s prošnjo za pomoč po navadi obrnejo na banko, vendar je v večini primerov denar izgubljen. Večino žrtev je žensk, a tudi moški niso imuni na sladke besede in obljube.

Priporočamo