Tako na tujih kot tudi na slovenskem trgu se je v zadnjih letih močno razširila ponudba elektronskih alkotesterjev za osebno oziroma domačo uporabo. Že glede na razpon cen je mogoče sklepati, da gre za alkotesterje zelo različne kakovosti – od obeskov za ključe za okoli deset evrov do že povsem profesionalnih merilcev prisotnosti alkohola v izdihanem zraku, cene katerih lahko sežejo krepko čez 500 evrov.
Preventiva je dobrodošla, vendar ...
Na vprašanje, ali so tovrstni alkotesterji za domačo uporabo lahko dejansko koristni pripomoček ali pa lahko dajejo predvsem lažno potuho pivcem, ki bi radi čim prej, ko se stopnja alkohola spusti v meje dovoljenega, sedli za volan, ni povsem enoznačnega odgovora. »Samotestiranje občanov na katerem koli področju ne more škodovati, saj lahko prispeva k preventivnemu ravnanju posameznika, kar je dobrodošlo. Kljub temu pa želimo na področju uporabe alkohola v cestnem prometu opozoriti, da lahko že manjše vsebnosti alkohola v organizmu – tudi če so še v dopustnih mejah – negativno vplivajo za voznikove sposobnosti. Zato nismo naklonjeni temu, da bi voznik le preverjal, ali je vsebnost alkohola še v dopustnih mejah,« pravijo na generalni policijski upravi, kjer opozarjajo tudi, da mora biti tovrstna domača oprema brezhibna, preizkus pa pravilno opravljen. »Šele takrat lahko rezultat, ki ga prikaže naprava, štejemo za relevanten. Ali bi alkoskopi v zasebni lasti lahko komu dali lažni občutek varnosti, je torej najprej vprašanje objektivnosti do samega sebe,« menijo na policiji.
Tudi pri agenciji za varnost prometa opozarjajo, da so naprave za osebno uporabo »zgolj indikator, ki informativno pokaže prisotnost alkohola v izdihanem zraku«. Ne gre namreč za uradne pripomočke, ki bi bili tudi ustrezno kalibrirani, med seboj pa se razlikujejo tako po načinu uporabe kot zanesljivosti. Pri AVP zagovarjajo ničelno toleranco do alkohola in dodajajo, da je vožnja že po enem popitem kozarcu manj varna.
Elektrokemična celica s časom slabi
Tistim, ki bi pred vožnjo vendarle želeli opraviti test z napravo za domačo uporabo, sodna izvedenka za forenzično toksikologijo in alkoholometrijo dr. Majda Zorec Karlovšek priporoča, da se testirajo z elektrokemičnimi alkotesti. Kot opozarja, so tudi ti različne kakovosti. »Težava je, ker uporabnik ne ve, kako je naprava umerjena. Elektrokemična celica s časom tudi slabi, zato je celo profesionalne naprave treba umerjati vsakih šest mesecev,« pojasnjuje izvedenka in dodaja, da bolj ko celica slabi, manj natančen je alkotest – praviloma pokaže nižjo vrednost. Tudi sicer za amaterske pripomočke velja, da je treba pri njihovih rezultatih upoštevati večjo toleranco.
Alternativa elektronskim alkotestom so tudi reagentske cevke za zaznavanje alkohola v izdihanem zraku, ki z barvno spremembo nakažejo prisotnost alkohola. Njihova slabost je, da so le za enkratno uporabo, Majda Zorec Karlovšek pa pravi, da so po drugi strani dobro umerjene in znotraj garancijske dobe solidno delujejo. Tudi izvedenka seveda v isti sapi opozarja, da je najbolj zanesljiv ukrep proti vožnji pod vplivom alkohola abstinenca, znotraj dovoljenih meja pa bodo napihali tudi tisti vozniki, ki pijejo zgolj v mejah, ki jih že zaradi zdravstvenih razlogov priporočajo zdravstvene organizacije. Torej ne več kot dva decilitra vina ali eno pivo za moške in še polovico manj za ženske.