»Gospa sodnica, priznavam vse, kar piše v obtožnici,« je Rok Plut jasno in glasno dejal sodnici Poloni Kukovec. Ta je namreč preverjala, ali je njegovo priznanje na predobravnavnem naroku pristno, iskreno in prostovoljno. Triintridesetletni Ljubljančan, po poklicu strojnik, sicer pa taksist, je s tožilstvom sklenil sporazum o priznanju krivde. Tako je pred dnevi priznal, da je na ozemlju Slovenije s točke A na točko B v sklopu hudodelske združbe vozil ilegalne migrante, z desetimi nezakonitimi prevozi pa zaslužil 2850 evrov. Vožnje so bile različno plačane, v povprečju po okoli 300 evrov, je navedla tožilka Tamara Karba. Sodnica je sporazum sprejela, Pluta pa obsodila na tri leta zaporne kazni, ki jih bo lahko odslužil s tako imenovanim vikend zaporom. To pomeni, da bo obsojeni lahko med prestajanjem zapora delal in živel doma, proste dneve, praviloma ob koncu tedna, pa bo preživel za zapahi.

Plut je bil obsojen še na plačilo 8000 evrov stranske denarne kazni, ki jo lahko odplača v 24 obrokih, in na odvzem avta toyota prius, s katerim je prevažal migrante in s tem izvrševal kazniva dejanja. Tako obramba kot tožilstvo sta se odpovedala pritožbi na sodbo, s čimer je ta postala pravnomočna. Kljub temu sodnica ni ugodila prošnji obrambe, ki je predlagala odpravo hišnega pripora. »Ta bo odpravljen, ko bodo obsojenega pozvali k prestajanju kazni. Dotlej pa še vedno obstaja ponovitvena nevarnost. Ne gre pozabiti, da je obsojen za hudo kaznivo dejanje,« je sodnica pojasnila svojo odločitev.

Pretihotapili več sto prebežnikov

Plut je bil od 5. decembra lani sprva v priporu, potem pa so mu odobrili hišni pripor. Bil je del hudodelske združbe, člani katere so imeli vnaprej določene vloge. Nezakonite migrante so vozili do meje z Italijo in jih tam odložili. Ti so mejo prestopili peš, na drugi strani pa jih je pobral nekdo drug. Poleg Pluta je obtoženih še devetnajst oseb (pet jih je bilo pomočnikov, ki so dvigovali denar), a zaradi ugovorov na obtožnico za nekatere ta še ni pravnomočna. Plutov kazenski postopek so zato izločili iz postopka zoper druge obtožene.

O tej združbi smo pisali že decembra lani, ko je policija na širšem območju Ljubljane izvedla številne hišne preiskave. Njen vodja je bil 44-letnik iz Ljubljane, po navedbah policije pa so v njej povečini sodelovali taksisti, njihovi sorodniki ali prijatelji. Pri tihotapljenju najmanj 378 prebežnikov so od avgusta 2022 dalje storili 65 kaznivih dejanj prepovedanega prehoda čez državno mejo. »Delovali so tako, da so o prebežnikih, ki so že ilegalno vstopili v Slovenijo in se zadrževali na območju Ljubljane, predvsem v okolici azilnih domov, pridobili podatke, kdo je zainteresiran za nadaljevanje poti proti zahodu. Prek organizatorjev v tujini so prejeli tudi plačila, pri tem so uporabljali mednarodne plačilne sisteme Western Union, MoneyGram, Revolut in podobno, in nato organizirali prevoze proti Italiji,« je na lanski tiskovni konferenci povedal Stojan Belšak iz sektorja kriminalistične policije PU Ljubljana. 

Priporočamo