Izvor in pomen velike noči
Velika noč je najstarejši krščanski in najpomembnejši cerkveni praznik. Že od drugega stoletja se kristjani v tem času spominjajo Kristusove smrti in vstajenja. Nemško poimenovanje za veliko noč, »Ostern«, najverjetneje izhaja iz starogermanske besede »Eastron«, kar lahko približno prevedemo kot »jutranja zarja«.
Velikonočna kulinarika
Velikonočne kulinarične specialitete vključujejo velikonočno jagnje – bodisi pravo ali kot pecivo –, velikonočno pletenico iz kvašenega testa, okrašeno z barvitimi pirhi, na veliki petek pa ribe. Velika noč napoveduje tudi konec posta, zato Nemci na veliko nedeljo tradicionalno jedo obilen velikonočni zajtrk.
Velikonočni običaji
Na veliko nedeljo otroci iščejo pirhe, ki jih je zanje na skrita mesta nastavil velikonočni zajec. Tudi velikonočni zajec je poleg pirhov simbol plodnosti in izvora življenja. Velika noč je tudi praznik pomladi, zajec pa njen glasnik. Zajec je bil v povezavi z velikonočnimi jajci prvič omenjen leta 1682. Zanimivo je, da so v nekaterih nemških regijah pirhe dolgo prinašale tudi lisice, petelini ali kukavice. Jih nosi petelin ali morda štorklja? Morda celo kukavica, ko poje? To je skrivnost, ki jo boste morda izvedeli ob poslušanju velikonočne pesmi Goethe-Instituta Ljubljana. Poleg tega pa se boste v tem videu naučili tudi, kako si lahko doma sami izdelate preprost instrument in se spremljate pri petju. V kolikor pa bi si sami radi pripravili velikonočno dekoracijo za praznično mizo, kot npr. velikonočne zajčke z ušesi iz prtičkov, si oglejte video Goethe-Institita Ljubljana.
Z velikonočnim ognjem naj bi pregnali hudobne zimske duhove in pozdravili pomlad – to je poganski obred, ki izvira iz srednjega veka. Ljudje les in posušeno grmovje nakopičijo čim višje, nato pa ga – odvisno od regije – prižgejo na veliko soboto ali na veliko nedeljo zvečer. Družine nato ob ognju pogosto sedijo pozno v noč ter uživajo v toploti ognja in čarobnem vzdušju.
VELIKONOČNI KVIZ Z ANGIE
Ali veste zakaj je velika noč vsako leto na drug datum? Ali je slika Poljski zajec Albrechta Dürerja v bistvu velikonočni zajček? Poigrajte se tudi vi in rešite »Velikonočni kviz z Angie« na spletni strani Goethe-Instituta.
Veliko zabave, veselja in radosti pri barvanju pirhov. Nemška turistična organizacija vam želi obilo pirhov in vesele velikonočne praznike. DZT