Arboretuma brez cvetlične vsebine ne bi obiskalo 350.000 obiskovalcev na leto. »Letos je že 34. spomladanska razstava. Včasih je bila to razstava tulipanov, sedaj pa bolj praznovanje in doživljanje pomladi, ki gradi na lepoti široke palete rastlin,« je program v parku Volčji Potok predstavila Melita Miš Strgar in poudarila, da se trudijo, da bi obiskovalcem pričarali edinstvene poglede, ki jih skupaj tvorijo drevesa in sezonsko cvetje.

Cvetoče češnje v Arboretumu

Češnje bodo v Arboretumu Volčji Potok cvetele še naslednja dva tedna.

Okoli 70 različnih dreves japonskih češenj

»Cvetenje prvih sort japonskih češenj se je že začelo in bo trajalo še naslednja dva tedna. Doživljanje cvetja pod krošnjami je nekaj posebnega, zato letos vabimo obiskovalce na piknik pod češnjami,« je pozvala Miš-Strgarjeva in dodala, da imajo v parku okoli sedemdeset različnih dreves, za marsikoga najlepša, povešena, pa so ob francoskem parku. Še enkrat toliko, kot je češenj, pa je v parku magnolij, ki veljajo za izjemne pomladne lepotice. Te s tisočerimi velikimi cvetovi naredijo nepozabno cvetočo kuliso. Še vedno pa so tulipani tisti, ki očarajo s svojo raznolikostjo. »Letos je na sortimentnih gredah na ogled 350 različnih sort. Posebnost letošnje pomladi pa je dvignjeni cvetoči labirint, kjer so cvetovi na višini oči in tako lažje povonjamo spomladansko cvetje,« je povedala. Cvetočim tulipanom bodo konec aprila sledili tudi rododendroni. Letos prvič (12. aprila) bo park gostil tudi zeliščarski dan, v sklopu katerega bo veliko izobraževanj in delavnic na temo zdravilnih rastlin.

Veliko obiskovalcev v parku najde svoj kotiček za sprostitev, mnogim ob tem pomaga knjiga. Že več kot desetletje imajo svoje knjižne omare, ki jih polnijo s pomočjo knjižnic in obiskovalcev. Ob vsej tehnologiji, ki nas obdaja, spodbujajo tudi čas ob knjigi. Letos spodbujajo družinsko branje, zato so po parku razporedili kar nekaj kotičkov, kjer se lahko udobno namestite in si nekaj časa bistrite misli ob branju.

Narcise v Arboretum Volčji potok

Tudi narcise se že odpirajo.

Pot za spomin

Še eno novost so v Arboretumu Volčji Potok pripravili za svoje obiskovalce. Dr. Zdenka Čebašek - Travnik je predstavila delo študijske skupine z naslovom Modra palica, ki se v parku od lanske jeseni ukvarja z obiskovalci iz ranljivih skupin. Narava ima izjemno moč pri izboljšanju počutja, duševnega zdravja in kakovosti življenja, vendar je za mnoge ranljive skupine dostop do nje omejen. Projekt Modra palica v Arboretumu Volčji Potok zapolnjuje to vrzel in odpira možnosti za preživljanje časa v naravi tudi tistim, ki se zaradi telesnih, čutnih ali kognitivnih ovir srečujejo z omejitvami pri obisku naravnega okolja. »Pot za spomin nagovarja osebe z demenco in njihove spremljevalce. Vonj, zvok in otip so tisti, s katerimi so osebe srečajo na predlaganih točkah poti, dopolnjuje pa jih gradivo v košarici s pripomočki, ki je na voljo pri vhodu. Na voljo sta predstavitvena zloženka in povezava na spletno stran park,« je povedala Lili Jazbec, tudi članica študijske skupine, in dodala, da pripravljajo tudi novo pot za slepe in slabovidne ter gluhoslepe, ki jo bodo v sodelovanju z Zvezo lions klubov Slovenije opremili tako, da bodo lahko uporabniki na delu poti doživljali naravo v varnem in njim prilagojenem okolju.

Priporočamo