Tisti, ki skrbijo za turizem na tem območju, svetujejo, da začnete obisk prav tam, z ogledom starega jedra enega najpristnejših srednjeveških mest. Zgradbo, ki jo vsak zagleda že od daleč, najbolj markantno stavbo, to je Loški grad, boste pustili za konec ogleda, ko boste znanje o mestu dopolnili z ogledom bogatih zgodovinskih in etnoloških zbirk v Loškem muzeju.

Po ogledu starega dela mesta bo več kot zanimiva izkušnja, če se boste v Rokodelskem centru DUO Škofja Loka udeležili delavnice Speč'ta mal kruhk in pripravili loški kruh, lahko pa se vključite tudi v delavnico rezbarjenja, polstenja ali tkanja. Prav nobene težave ne bo, ko boste postali lačni, kajti v Škofji Loki je kar nekaj domačih gostiln z več kot slastnimi jedmi na jedilniku.

Vse o Škofjeloškem pasijonu

O Škofjeloškem pasijonu boste vse in še več izvedeli v knjižnici kapucinskega samostana, kjer je med drugim stalna razstava o pasijonu. Če vas bo ta tema, torej o najstarejši slovenski igri, še vedno zanimala, se odpravite v Sokolski dom, kjer si boste lahko ogledali film o pasijonu, lahko pa tam dobite celo pasijonski eliksir.

Če že boste na Škofjeloškem, se vsekakor velja spomniti, da je letošnje leto razglašeno za Tavčarjevo leto. Letos namreč obeležujemo 100. obletnico smrti pisatelja Ivana Tavčarja, avtorja zgodb o življenju v Poljanski dolini, vodilnega ustvarjalca realizma in enega naših največjih pripovednikov. Kot človek širokega duha, številnih sposobnosti in naprednih idej se je kot deželni in državni poslanec na Dunaju ter ljubljanski župan povzpel v sam vrh takratnega javnega življenja. Zgolj slabih deset kilometrov od Škofje Loke je oddaljen dvorec Visoko, nekdaj imenovan Tavčarjev dvorec.

Kavica in sladica na letnem vrtu dvorca Visoko

V njem si lahko ogledate stalno razstavo Visoška domačija pripoveduje ter spomenik in grobnico pisatelja Ivana Tavčarja. Vstopnina za ogled zbirk znaša za odrasle 4 evre, za šolarje, dijake, študente in upokojence po 3 evre, za predšolske otroke pa je ogled zastonj. Znotraj dvorca deluje tudi kavarna z letnim vrtom, odprta ob četrtkih od 12. do 20. ure, ob petkih, sobotah, nedeljah in praznikih pa do 18. ure. Za gurmane še podatek, da je na voljo tudi pestra ponudba domačih produktov.

Na izlet v ta del naše države se lahko odpravite kadar koli, za spodbudo pa navedimo, da bo 24. junija srečanje starodobnih kolesarjev, in to že šestnajsto po vrsti. Dogodek bo na škofjeloškem Mestnem trgu, vse skupaj pa se bo začelo ob 10. uri. Organizirana bo tudi povorka več deset starodobnih kolesarjev od nekdanje vojašnice do Cankarjevega trga, pripravljajo tudi krajši kulturni in zabavni program ter kolesarjenje po Mestnem trgu in okolici. Občina Škofja Loka sicer v tem mesecu praznuje 1050 let od prve pisne omembe Škofje Loke. Vrhunec prazničnega dogajanja bodo zaključili s koncertom Joker Out, ta hip najbrž najbolj vročo glasbeno skupino v Sloveniji, ki bo 1. julija ob 20. uri na škofjeloškem gradu. vav

Priporočamo