Eden ključnih stebrov evropske strategije Digitalnega desetletja je univerzalen dostop do zmogljivostnega interneta s hitrostmi najmanj 100 Mbps in možnostjo nadgradnje na gigabitne hitrosti. Doseganje tega cilja zahteva nenehne investicije v omrežja nove generacije, vključno z optičnimi povezavami in 5G infrastrukturo, ki sta bistvena dejavnika za spodbujanje inovacij in dolgoročno gospodarsko rast. Slovenija je v preteklih letih naredila pomembne premike v tej smeri, s čimer je omogočila široko dostopnost naprednih digitalnih storitev za podjetja, institucije in prebivalce. Ker se digitalizacija po vsej Evropi odvija pospešeno, bodo nadaljnje investicije in tesno sodelovanje ključnih deležnikov nujni za vzdrževanje tega napredka.

Čeprav je Slovenija na področju digitalne infrastrukture močno napredovala, je dolgoročna vzdržnost teh izboljšav odvisna predvsem od tržnega okolja, ki spodbuja nadaljnje investicije. Struktura trga mora podpirati obsežne naložbe v infrastrukturo, saj brez ustrezne finančne stabilnosti tehnološka širitev ni izvedljiva. Slovenski telekomunikacijski trg je zelo konkurenčen, vendar veliko število operaterjev na majhnem trgu otežuje zagotavljanje potrebnih finančnih virov za obsežne tehnološke nadgradnje. Preveč ponudnikov na majhnem trgu omejuje potencial za trajnostne investicije. Z drugimi besedami: nesorazmerno število operaterjev tekmuje za majhen del trga. Če smo še nekoliko bolj številčno konkretni: z okoli 500.000 naročniki na operaterja ima Slovenija bistveno večjo gostoto operaterjev kot večji evropski trgi. Nasprotno pa v državah, kot so Avstrija, Nemčija in ZDA, operaterji oskrbujejo več milijonov uporabnikov, kar omogoča večje gospodarske učinke obsega.

Države z manj, a močnejšimi operaterji, dosledno dosegajo višje ravni naložb, boljšo zmogljivost omrežja in bolje dodelane dolgoročne inovacije.

Države z manj, a močnejšimi operaterji, dosledno dosegajo višje ravni naložb, boljšo zmogljivost omrežja in bolje dodelane dolgoročne inovacije. V večjih evropskih trgih, kot sta Nemčija in Avstrija, je konsolidacija omogočila večjo učinkovitost in zagotovila finančno vzdržnost širjenja povezljivosti. Visoki fiksni stroški, povezani z izgradnjo mobilnih in fiksnih omrežij, pomenijo, da sta učinkovita porazdelitev virov in ekonomija obsega ključnega pomena za ohranjanje trajnostne rasti. Raziskave kažejo, da trgi s tremi mobilnimi operaterji pogosto dosegajo višje ravni investicij in boljše zmogljivosti omrežja kot tisti s štirimi operaterji. V Evropski uniji kar 16 držav članic, vključno z Nemčijo in Avstrijo, uspešno deluje s tremi mobilnimi operaterji. Realnost gospodarstva je jasna: manj močnejših igralcev spodbuja investicije in inovacije učinkoviteje kot razdrobljen trg, ki se sooča z visokimi stroški infrastrukture.

Da Slovenija ostane konkurenčna v digitalnem gospodarstvu, je ključno stabilno in predvidljivo investicijsko okolje. Sodelovanje vseh deležnikov – telekomunikacijskih ponudnikov, podjetij, regulatorjev in političnih odločevalcev – bo ključnega pomena za zagotavljanje nadaljnjega digitalnega napredka Slovenije ter njene vloge v evropskem digitalnem gospodarstvu. S sprejemanjem digitalizacije, spodbujanjem inovacij in podporo tehnološkemu napredku lahko Slovenija okrepi svojo pozicijo agilnega in naprednega akterja v evropski digitalni transformaciji. S premišljeno strategijo in zavezanostjo investicijam lahko država ne le doseže, temveč tudi preseže evropske digitalne cilje ter postavi nova merila za povezljivost in tehnološki razvoj.

Tomislav Čizmić je predsednik poslovodstva Telemach Slovenija

Priporočamo