Demokratično razpravo ministrstvo razume tako, da kljub argumentiranemu nasprotovanju prebivalcev proti vetrnim elektrarnam (VE) ne odstopa od načrtov in pelje postopke naprej, kot da se ni nič zgodilo. Doslej je le drugo ministrstvo, za naravne vire in prostor, zavrnilo uničenje Pohorja s 56 vetrnicami.

Zakaj je nujen moratorij na vetrne elektrarne? Z načrti vetrnih elektrarn, ki jih ministrstvo zagovarja, zavestno krši člene ustave RS in človekove pravice prebivalcev na območjih, predvidenih za vetrne elektrarne. Zavestno zato, ker je bil opozorjen, da so prebivalci v brezpravnem položaju, če bi vetrnice dejansko zgradili.

Po 2. členu ustave je Slovenija pravna država. Po 72. členu pa ima vsak pravico do zdravega okolja. Nimamo pa predpisov o posebnem hrupu vetrnih elektrarn, niti o najmanjši razdalji vetrnic do hiš, vrtcev, šol, delovnih mest. Za te predpise je zadolžen MOPE in odgovoren minister. Vlada je bila imenovana 1. junija 2022, ustavno sodišče pa je 6. julija istega leta odločilo, da je uredba o mejnih vrednostih kazalcev hrupa v okolju v neskladju z ustavo ter da mora vlada neustavnost odpraviti v enem letu. Podobno je 3. maja 2024 v svojem mnenju zapisal tudi Varuh človekovih pravic Republike Slovenije.

Vetrne elektrarne onesnažujejo okolje s posebnim nizkofrekvenčnim hrupom in infrazvokom. Še več, najbolj zdravju škodljiv je pulzirajoči hrup v tem območju, ko gre krilo vetrnice mimo stebra. Znanstvena študija o tem je bila izdelana (dr. Kelley) že leta 1985 v ZDA, po naročilu ministrstva za energijo (DOE) za dvokrilno vetrnico z nazivno močjo 2 MW. Pulzi so dosegli tudi 100 dB (decibelov). Študija je bila izdelana kot odziv na pritožbe prebivalcev do 3 km oddaljenosti od vetrnice. Ta hrup gre tudi skozi zaprta okna (ima veliko valovno dolžino) in se v sobah lahko ojača zaradi resonance, odboja od sten, odvisno od dimenzij prostorov.

Leta 2009 je izšla knjiga zdravnice dr. Pierpont, ki je strokovno preverjala pritožbe prebivalcev nad zdravju škodljivimi učinki tega hrupa. Eksperta za akustiko Kamperman in James sta leta 2008 na konferenci Institute of Noise Control Engineering, ZDA, poročala o meritvah tega hrupa. Njuno priporočilo je, da mora biti minimalna razdalja 3,2 km v hribovitem svetu, kjer gre za tiha podeželska območja, pa še več (str. 254). Zdravnica je poimenovala skupek bolezenskih stanj zaradi hrupa VE kot sindrom vetrnih turbin.

MOPE pa mirno sprejema »strokovne« analize o hrupu VE v posameznih načrtih, kjer piše, da tega hrupa ni, ali pa je nepomemben. Mednarodno društvo Alpe Adria Green v vsakem odzivu na razgrnjene načrte o vetrnicah v času javne razprave poziva ministrstvo, da so ljudje v brezpravnem položaju, ker ni omenjenih predpisov. A zaman že najmanj deset let.

Leta 2014 so prebivalci Dolenje vasi, KS Senožeče, občina Divača, pri inšpektorjih zahtevali ustavitev vetrnice, oddaljene 850 m, ker jim ne da spati zaradi hrupa in uničuje kvaliteto življenja. Inšpekcija je odgovorila, da ne more ukrepati, ker ni predpisov. Tudi takratni minister Omerzel se ni zganil na pritožbo. In MOPE si zdaj upa sprejemati načrte za vetrnice, kjer bi bili prebivalci le dobrih 400 metrov stran, na primer pri VE Ojstrica na Košenjaku nad Dravogradom in pri VE Rogatec v Halozah, ki ju ministrstvo trenutno najbolj vsiljuje. Ali naj ljudje pridejo z vilami v Ljubljano, ker demokracija in pravo ne delujeta?

Na avstrijskem Koroškem so leta 2016 sprejeli uredbo z minimalno razdaljo 1500 m. Obisk domačinke na avstrijski strani Košenjaka, kjer stojita dve vetrnici, pa je razkril, da jo kljub taki razdalji zaradi hrupa VE stiska v prsih in je stalno pod stresom. Na Hrvaškem, nad Senjem, domačini izgubljajo goste, ker po prvi noči odidejo zaradi hrupa vetrnih elektrarn, ki pa sicer obratujejo, vendar so brez obratovalnega dovoljenja že tri leta, ker ne odpravijo hrupa.

Ali ni s tem dovolj dokazov za nujnost moratorija na vetrne elektrarne, ki jih Slovenija sicer ne potrebuje, ker je ta utripajoča elektrika slučajna in imamo dovolj stalne elektrike?

mag. Tomaž Ogrin, Ljubljana

Priporočamo